Biuro nieruchomości Kraków Śródmieście

Biuro nieruchomości
Freedom Kraków Śródmieście

Wielicka 28, Budynek B, wejście A, III piętro, 30-552 Kraków

Chcę sprzedać:

Dziękujemy

Nasz doradca wkrótce skontaktuje się z Tobą

Oferty oddziału

Nasi ludzie

Napisz do nas

Zapytanie zostało wysłane
  • Chcę kupić
  • Chcę sprzedać
  • Inne

Zabytkowe uliczki Kazimierza czy rozmach Nowej Huty? Jeśli zamieszkać w historycznym budownictwie, to tylko w Krakowie. Biura nieruchomości są pełne ofert, które przyciągają inwestorów nie tylko stąd, ale też z całej Polski, a nawet świata. Przyjrzyjmy się bliżej temu rynkowi.

Miasto Kraków

Kraków to drugie co do liczby mieszkańców i powierzchni miasto w Polsce. Oficjalnie w Krakowie mieszka około 780 tys. osób, a jego powierzchnia to 327 km2.

Korzystne położenie geograficzne, bliskość lotniska, renomowane uczelnie, nieoceniona uroda i klimat Krakowa sprawiają, że miasto przyciąga coraz większą rzeszę turystów, nowych mieszkańców i inwestorów, którzy od lat doceniając atuty stolicy małopolski przyczyniają się do dynamicznego rozwoju rynku nieruchomości.

Historia Krakowa

Kraków to jedno z najstarszych polskich miast. Pierwsze udokumentowane wzmianki o bogatym grodzie otoczonym lasami, leżącym na skrzyżowaniu najważniejszych szlaków handlowych pochodzą z 965 r. Jednak historia miasta zaczyna się dużo, dużo wcześniej.

To w Krakowie odbyła się pierwsza koronacja, to do Krakowa od stuleci przybywali wybitni artyści, naukowcy, humaniści cenieni w całej Europie, a ich obecność możemy dostrzec na każdym kroku, nawet dzisiaj.

Kraków przez wiele lat był stolicą Polski, co wpłynęło nie tylko na rozwój miasta, ale także na jego historyczno-kulturalny charakter dzisiaj.

Siedziba władców Polski, pierwszy Uniwersytet, rozwój miast i podgrodzi, Wisła jako szlak handlowy, szczęśliwie zachowane dziedzictwo nawet w trudnych dla państwa czasach rozbiorów i wojen pozostawiło nie tylko mnóstwo zabytkowych budowli, zachowany średniowieczny układ miasta, ale przede wszystkim pozwala dziś na obcowanie ze wszystkimi stylami architektury i sztuki oraz korzystanie z dorobku kulturalnego docenianego na całym świecie. Kraków to miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Zabytki i atrakcje Krakowa

Co warto zobaczyć w Krakowie? Obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Krakowa jest Rynek z Sukiennicami i kościołem Mariackim, z którego spacerem po Grodzkiej – najstarszej i najbardziej reprezentacyjnej ulicy, możemy udać się na Wawel – siedzibę polskich królów. Stąd Bulwarami Wiślanymi szybko dotrzemy na krakowski Kazimierz i słynne zapiekanki w Okrąglaku. Szczególnie pod koniec czerwca, warto zarezerwować sobie więcej czasu na zwiedzanie samego Kazimierza, bo właśnie wtedy odbywa się tu coroczny Festiwal Kultury Żydowskiej. Przy okazji, warto zahaczyć o wyjątkowo klimatyczne kazimierzowskie podwórka ukryte między wiekowymi kamienicami, przysiąść w kawiarni, restauracji, skosztować kuchni: polskiej, regionalnej i z innych zakątków świata, bo jest w czym wybierać.

Na szczególną uwagę zasługuje zwiedzanie krakowskiego Podgórza, z jego urokliwym klimatem, malowniczymi muralami, pięknymi parkami, wyjątkową zabudową, industrialnym Zabłociem. Wycieczkę na Podgórze warto zacząć od zwiedzania Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, a stąd, śladem krakowskich murali wyruszyć dalej, zatopić się w ciszy i niepowtarzalnej sztuce Podgórza.

Warto też odwiedzić Nową Hutę, to tu wciąż obecny jest duch socrealizmu z jego oryginalną architekturą. Osiedle Willowe, Osiedle Wandy najstarsze osiedla Nowej Huty to miejsca, w których żywe są opowieści pierwszych mieszkańców. Plac Centralny – serce Nowej Huty, zachwyca prostotą i przestronnością. Będąc w Nowej Hucie nie można zapominać o schronach przeciwlotniczych - jest ich tu aż 250. Zwiedzanie, tej wyjątkowej dzielnicy warto zakończyć obiadem w Stylowej. Restauracja ta zachwyca wystrojem wprost z lat 70 tych. Marmurowe podłogi i kryształowe żyrandole sprawiają, że przeniesiemy się do czasów PRL-u.

Kraków to muzea, teatry, Opera i Filharmonia. To Ogród Botaniczny i ZOO. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na wiek.

Niepowtarzalny urok Krakowa można dostrzec podziwiając jego panoramę z jednego z wielu kopców: Kościuszki, Kraka czy Wandy.

Krakowski rynek nieruchomości

Ostatnie lata pokazują dynamiczny wzrost cen nieruchomości, w każdym segmencie. Strefa ekonomiczna, działania miasta skupione na zdobywaniu inwestorów w segmentach BSS, IT, a także miasta przyjaznego start-up’om spowodowała znaczny wzrost inwestycji w sektorze rynku biurowego. Obecnie podaż na tego typu nieruchomości jest na najwyższym poziomie pośród wszystkich polskich miast regionalnych. Sama branża IT wynajmuje prawie 40% powierzchni biurowych.

Dynamicznie rozwija się także rynek hotelowy, między innymi dzięki nowym połączeniom lotniczym od lat zauważalny jest wzrost liczby turystów i co za tym idzie jeszcze większa liczba inwestycji w tym segmencie. Kraków, dzięki bogactwu swojej historii, sztuki i architektury króluje na liście światowych rankingów destynacji turystycznych.

Od dwudziestu lat prężnie rozwija się również rynek mieszkaniowy i deweloperski, zapotrzebowanie na mieszkania ciągle przewyższa dostępność ofert. Absolwenci krakowskich uczelni chętnie zostają w Krakowie, podobnie jak osoby migrujące z innych miast i państw widzą tu nieograniczone możliwości i perspektywy na dobre życie.

Kraków to 18 dzielnic, z których każda ma swój indywidualny styl i charakter. Sprzedaż nieruchomości od kilku lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Najbardziej powszechny podział Krakowa to 4 obszary.

Śródmieście to przede wszystkim lokale mieszkalne w zabytkowych kamienicach, nowoczesne mieszkania w plombach, często gotowce inwestycyjne przygotowane pod najem krótkoterminowy. Najwięcej lokali użytkowych przeznaczonych na usługi: restauracje, kawiarnie, sklepy, punkty usługowe. To również całe kamienice i budynki przeznaczone na biura, hotele i hostele. Podaż nieruchomości w Śródmieściu na rynku wtórnym stanowi około 20%, natomiast w inwestycjach deweloperskich jedynie 13,2%.

Krowodrza to stara część miasta z prestiżowymi dzielnicami takimi jak Salwator, Bielany i Wola Justowska, w których nieruchomości charakteryzuje wysoki standard, wartość inwestycyjna, a co za tym idzie wysoka cena. W większości te dzielnice to dawne sypialnie miasta z wysoką zabudową i dużym zaludnieniem. Jeszcze parę lat temu Krowodrza była dzielnicą o największym zagęszczeniu inwestycji deweloperskich, wynikało to głównie z lokalizacji, odległości od starego miasta i dobrej komunikacji z pozostałymi częściami miasta. W tej chwili oferty rynku wtórnego Krowodrzy stanowią około 22%, a rynek pierwotny to nieco ponad 33%.

Nowa Huta to historyczna zabudowa z lat 50-tych XX wieku połączona z nowoczesnymi osiedlami, których w ostatniej dekadzie powstało bardzo dużo. Nowa Huta plasuje się na drugim miejscu w udziale ofert z rynku wtórnego - prawie 24% całego krakowskiego rynku. Natomiast inwestycje deweloperskie stanowią jedynie 11,4%. To przede wszystkim zabudowa wielomieszkaniowa, dużo terenów zielonych i dobra infrastruktura drogowa. Działania rewitalizacyjne powodują, że popularność tej dzielnicy w ostatnich latach dynamicznie wzrasta.

Podgórze, a szczególnie jego stara część w okolicy Rynku Podgórskiego to zabytkowe kamienice połączone z prestiżowymi lokalizacjami nowych apartamentowców przy Wiśle. Podgórze to również zabudowa jedno i wielorodzinna. Oferty domów w tej okolicy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem na rynku nieruchomości. Podgórze od lat wyróżnia się największą podażą wśród wszystkich ofert na krakowskim rynku wtórnym to aż 33,5%. To tutaj, też realizowanych jest najwięcej projektów deweloperskich - prawie 43%. Rozwój miasta w kierunku Wieliczki, Swoszowic, Skawiny i Niepołomic napędzany jest przez dobre połączenia komunikacyjne z tymi miastami. Stąd duża popularność inwestycji deweloperskich w tym rejonie, zarówno wielomieszkaniowych, jak i zabudowy szeregowej.

Ceny nieruchomości w Krakowie

Od 2014 roku ceny krakowskich nieruchomości dynamicznie rosną. Skok, który odnotowaliśmy w latach 2019 – 2020, spowodowany był przede wszystkim przez inwestycje w segmencie mieszkań do 40m2. Wg raportu NBP za metr kwadratowy mieszkania w pierwszym kwartale 2021 roku oferowano 9 899 zł, a sprzedawano za 8 366 zł.

Najpopularniejszym segmentem po kawalerkach są mieszkania w przedziale 40–60 m2. Wraz z wybuchem pandemii w 2020 roku trend ten uległ zmianie. Poszukiwane są większe, 3 pokojowe mieszkania mieszczące się w metrażu 60–80 m2 z balkonem lub ogródkiem.

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również sprzedaż domów. W Krakowie nie ma zbyt wiele ofert, natomiast w okolicach miasta powstają coraz to nowe inwestycje, w których możemy kupić 100 m2 dom, w stanie deweloperskim, na niewielkiej działce, w cenie 650–750 tys. złotych, a więc w cenie krakowskiego mieszkania.

Niezmiennie okazją inwestycyjną jest zakup kamienic lub udziałów. W 2017 roku nieruchomość ulokowana przy ulicy Floriańskiej – najdroższej ulicy Krakowa została sprzedana za kwotę prawie 30 000 zł za mkw. Natomiast maksymalną cenę sprzedaży kamienicy na Starym Mieście osiągnięto w 2018 roku – była to kwota 29,6 mln zł.

Z uwagi na niską dostępność, rosną również ceny krakowskich gruntów, przeznaczonych pod zabudowę wielorodzinną. Dużym zainteresowaniem deweloperów i inwestorów cieszą się działki na obrzeżach Krakowa. Jeszcze w 2018 roku grunty z dopuszczalną niską zabudową w okolicy Rybitw, Klinów, Górki Narodowej czy Bronowic wahały się w przedziale 600–700 zł/m2. W tym samym okresie, w Nowej Hucie, cena za metr kwadratowy wynosiła 1000 zł. Na obrzeżach śródmieścia ceny mieściły się w przedziale 1400–2000 zł/m2. Interesującą transakcją sprzedaży okazała się sprzedaż gruntów w okolicy ulicy Centralnej, gdzie deweloper nabył 5,5 ha za 48 mln zł.

Kraków, gdzie mieszkać?

Wybór miejsca zamieszkania w Krakowie jest kwestią indywidualną. Rodzinom z dziećmi do gustu przypadnie Nowa Huta, z olbrzymią ilością terenów zielonych, niepowtarzalną przestrzenią, parkami i Zalewem Nowohuckim.

Z kolei Grzegórzki będą świetną lokalizacją dla inwestorów. Centrum z unikalnymi zabytkami, bardzo dobre połączenie komunikacyjne ze wszystkimi częściami miasta, w pełni rozwinięta infrastruktura z galeriami handlowymi, a do tego bezpośrednie sąsiedztwo Bulwarów Wiślanych.

Idealnym rozwiązaniem dla studentów i pracowników korporacji będzie z kolei Krowodrza. Mamy tutaj aż 3 uniwersytety, Bibliotekę Jagiellońską, skupiska biur i firm usług outsourcingowych, dostęp do parków i dobrze rozwiniętą komunikację oraz infrastrukturę miejską.

Dla pragnących prestiżu, historycznej zabudowy, dostępności życia kulturalnego i rozrywkowego najlepszym wyborem będzie Stare Miasto, Kazimierz, Stare Podgórze, a także Dębniki, Zabłocie czy Zakrzówek. Na szczególną uwagę zasługuje Ludwinów, który sąsiaduje z Wawelem, ale również tu zlokalizowane jest największe centrum kongresowe ICE.

Bieżanów, Prokocim, Kurdwanów i Czerwone Maki to z kolei osiedla doskonale skomunikowane z centrum i pozostałymi dzielnicami miasta. Tutaj zlokalizowano nowoczesny kompleks medyczny szpitala uniwersyteckiego, a także kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mamy tu dużo parków, szkół, przedszkoli. To idealne miejsce dla rodziny z dziećmi i osób ceniących aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Biura nieruchomości Kraków

Zastanawiasz się nad sprzedażą bądź zakupem nieruchomości w Krakowie? Koniecznie zapoznaj się z ofertą krakowskich biur. Jest w czym wybierać. Mamy tu duże biura sieciowe, franczyzowe i małe prywatne biznesy, często działające w pojedynkę. Są pośrednicy nieruchomości, którzy działają lokalnie na wybranym obszarze miasta, są też takie które specjalizują się w konkretnym rodzaju nieruchomości, bądź obsługują konkretną grupę klientów.

W ofertach agencji dominują mieszkania na sprzedaż, mieszkania na wynajem, lokale usługowe, powierzchnie biurowe pojawiają się hotele, hostele, pensjonaty, kamienice z Krakowa i okolic.

Przy wyborze skutecznej agencji nieruchomości w Krakowie warto kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim szczególną uwagę należy zwrócić na jakość oferowanej usługi. Czy w ogłoszeniach zamieszczone są profesjonalne, estetyczne zdjęcia ukazujące potencjał mieszkania. W jaki sposób opisana jest nieruchomość. Czy wszystkie oferty na stronie są ukazane w sposób spójny. Profesjonalizm przedstawienia oferty przekłada się na wysoki poziom obsługi klienta, a co za tym idzie skuteczność usługi. Przyjazna dla klientów strona, obecność w internecie, na najważniejszych portalach dotyczących nieruchomości, pozytywne opinie klientów, to również pomocne wskazówki w wyborze pośrednika nieruchomości.

Jeśli na tym etapie wszystko się zgadza i odpowiada naszym wymaganiom, nie pozostaje nic innego jak zadzwonić i umówić się na spotkanie.

Biuro Nieruchomości Freedom Kraków Podgórze zlokalizowane jest przy ul. Dworskiej 23 lok. 37-38.

Opinie biura nieruchomości Kraków Śródmieście