Biuro nieruchomości Kraków Podgórze

Biuro nieruchomości
Freedom Kraków Podgórze

Dworska 23 lok. 37-38, 30-314 Kraków
Sprzedaj nieruchomość

Najnowsze oferty
oddziału Kraków Podgórze

Pokaż więcej (30)

Nasi ludzie

Jura Matwiejuk Agent Nieruchomości KrakówPodgórze

Jura Matwiejuk

Agent Nieruchomości
Maciej Stepaniak Agent Nieruchomości KrakówPodgórze

Maciej Stepaniak

Agent Nieruchomości
Dominik Kochan Agent Nieruchomości KrakówPodgórze

Dominik Kochan

Agent Nieruchomości
Michał Strzałkowski Agent Nieruchomości KrakówPodgórze

Michał Strzałkowski

Agent Nieruchomości
Krystyna Mosio-Mosiewska Agent Nieruchomości KrakówPodgórze

Krystyna Mosio-Mosiewska

Agent Nieruchomości
Sofiia Palanytsia Agent Nieruchomości KrakówPodgórze

Sofiia Palanytsia

Agent Nieruchomości
Olena Furina Agent Nieruchomości KrakówPodgórze

Olena Furina

Agent Nieruchomości
Edyta Zych Dyrektor Oddziału KrakówPodgórze

Edyta Zych

Dyrektor Oddziału
Magdalena Zychowicz Ekspert Finansowy NOTUS Finanse S.A. KrakówPodgórze

Magdalena Zychowicz

Ekspert Finansowy NOTUS Finanse S.A.
Piotr Daniek Ekspert Finansowy NOTUS Finanse S.A. KrakówPodgórze

Piotr Daniek

Ekspert Finansowy NOTUS Finanse S.A.
Natalia Staniewska Agent Nieruchomości KrakówPodgórze

Natalia Staniewska

Agent Nieruchomości

Napisz do nas

Zabytkowe uliczki Kazimierza czy rozmach Nowej Huty? Jeśli zamieszkać w historycznym budownictwie, to tylko w Krakowie. Biura nieruchomości są pełne ofert, które przyciągają inwestorów nie tylko stąd, ale też z całej Polski, a nawet świata. Przyjrzyjmy się bliżej temu rynkowi.

Miasto Kraków

Kraków to drugie co do liczby mieszkańców i powierzchni miasto w Polsce. Oficjalnie w Krakowie mieszka około 780 tys. osób, a jego powierzchnia to 327 km2.

Korzystne położenie geograficzne, bliskość lotniska, renomowane uczelnie, nieoceniona uroda i klimat Krakowa sprawiają, że miasto przyciąga coraz większą rzeszę turystów, nowych mieszkańców i inwestorów, którzy od lat doceniając atuty stolicy małopolski przyczyniają się do dynamicznego rozwoju rynku nieruchomości.

Historia Krakowa

Kraków to jedno z najstarszych polskich miast. Pierwsze udokumentowane wzmianki o bogatym grodzie otoczonym lasami, leżącym na skrzyżowaniu najważniejszych szlaków handlowych pochodzą z 965 r. Jednak historia miasta zaczyna się dużo, dużo wcześniej.

To w Krakowie odbyła się pierwsza koronacja, to do Krakowa od stuleci przybywali wybitni artyści, naukowcy, humaniści cenieni w całej Europie, a ich obecność możemy dostrzec na każdym kroku, nawet dzisiaj.

Kraków przez wiele lat był stolicą Polski, co wpłynęło nie tylko na rozwój miasta, ale także na jego historyczno-kulturalny charakter dzisiaj.

Siedziba władców Polski, pierwszy Uniwersytet, rozwój miast i podgrodzi, Wisła jako szlak handlowy, szczęśliwie zachowane dziedzictwo nawet w trudnych dla państwa czasach rozbiorów i wojen pozostawiło nie tylko mnóstwo zabytkowych budowli, zachowany średniowieczny układ miasta, ale przede wszystkim pozwala dziś na obcowanie ze wszystkimi stylami architektury i sztuki oraz korzystanie z dorobku kulturalnego docenianego na całym świecie. Kraków to miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Zabytki i atrakcje Krakowa

Co warto zobaczyć w Krakowie? Obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Krakowa jest Rynek z Sukiennicami i kościołem Mariackim, z którego spacerem po Grodzkiej – najstarszej i najbardziej reprezentacyjnej ulicy, możemy udać się na Wawel – siedzibę polskich królów. Stąd Bulwarami Wiślanymi szybko dotrzemy na krakowski Kazimierz i słynne zapiekanki w Okrąglaku. Szczególnie pod koniec czerwca, warto zarezerwować sobie więcej czasu na zwiedzanie samego Kazimierza, bo właśnie wtedy odbywa się tu coroczny Festiwal Kultury Żydowskiej. Przy okazji, warto zahaczyć o wyjątkowo klimatyczne kazimierzowskie podwórka ukryte między wiekowymi kamienicami, przysiąść w kawiarni, restauracji, skosztować kuchni: polskiej, regionalnej i z innych zakątków świata, bo jest w czym wybierać.

Na szczególną uwagę zasługuje zwiedzanie krakowskiego Podgórza, z jego urokliwym klimatem, malowniczymi muralami, pięknymi parkami, wyjątkową zabudową, industrialnym Zabłociem. Wycieczkę na Podgórze warto zacząć od zwiedzania Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, a stąd, śladem krakowskich murali wyruszyć dalej, zatopić się w ciszy i niepowtarzalnej sztuce Podgórza.

Warto też odwiedzić Nową Hutę, to tu wciąż obecny jest duch socrealizmu z jego oryginalną architekturą. Osiedle Willowe, Osiedle Wandy najstarsze osiedla Nowej Huty to miejsca, w których żywe są opowieści pierwszych mieszkańców. Plac Centralny – serce Nowej Huty, zachwyca prostotą i przestronnością. Będąc w Nowej Hucie nie można zapominać o schronach przeciwlotniczych - jest ich tu aż 250. Zwiedzanie, tej wyjątkowej dzielnicy warto zakończyć obiadem w Stylowej. Restauracja ta zachwyca wystrojem wprost z lat 70 tych. Marmurowe podłogi i kryształowe żyrandole sprawiają, że przeniesiemy się do czasów PRL-u.

Kraków to muzea, teatry, Opera i Filharmonia. To Ogród Botaniczny i ZOO. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na wiek.

Niepowtarzalny urok Krakowa można dostrzec podziwiając jego panoramę z jednego z wielu kopców: Kościuszki, Kraka czy Wandy.

Krakowski rynek nieruchomości

Ostatnie lata pokazują dynamiczny wzrost cen nieruchomości, w każdym segmencie. Strefa ekonomiczna, działania miasta skupione na zdobywaniu inwestorów w segmentach BSS, IT, a także miasta przyjaznego start-up’om spowodowała znaczny wzrost inwestycji w sektorze rynku biurowego. Obecnie podaż na tego typu nieruchomości jest na najwyższym poziomie pośród wszystkich polskich miast regionalnych. Sama branża IT wynajmuje prawie 40% powierzchni biurowych.

Dynamicznie rozwija się także rynek hotelowy, między innymi dzięki nowym połączeniom lotniczym od lat zauważalny jest wzrost liczby turystów i co za tym idzie jeszcze większa liczba inwestycji w tym segmencie. Kraków, dzięki bogactwu swojej historii, sztuki i architektury króluje na liście światowych rankingów destynacji turystycznych.

Od dwudziestu lat prężnie rozwija się również rynek mieszkaniowy i deweloperski, zapotrzebowanie na mieszkania ciągle przewyższa dostępność ofert. Absolwenci krakowskich uczelni chętnie zostają w Krakowie, podobnie jak osoby migrujące z innych miast i państw widzą tu nieograniczone możliwości i perspektywy na dobre życie.

Kraków to 18 dzielnic, z których każda ma swój indywidualny styl i charakter. Sprzedaż nieruchomości od kilku lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Najbardziej powszechny podział Krakowa to 4 obszary.

Śródmieście to przede wszystkim lokale mieszkalne w zabytkowych kamienicach, nowoczesne mieszkania w plombach, często gotowce inwestycyjne przygotowane pod najem krótkoterminowy. Najwięcej lokali użytkowych przeznaczonych na usługi: restauracje, kawiarnie, sklepy, punkty usługowe. To również całe kamienice i budynki przeznaczone na biura, hotele i hostele. Podaż nieruchomości w Śródmieściu na rynku wtórnym stanowi około 20%, natomiast w inwestycjach deweloperskich jedynie 13,2%.

Krowodrza to stara część miasta z prestiżowymi dzielnicami takimi jak Salwator, Bielany i Wola Justowska, w których nieruchomości charakteryzuje wysoki standard, wartość inwestycyjna, a co za tym idzie wysoka cena. W większości te dzielnice to dawne sypialnie miasta z wysoką zabudową i dużym zaludnieniem. Jeszcze parę lat temu Krowodrza była dzielnicą o największym zagęszczeniu inwestycji deweloperskich, wynikało to głównie z lokalizacji, odległości od starego miasta i dobrej komunikacji z pozostałymi częściami miasta. W tej chwili oferty rynku wtórnego Krowodrzy stanowią około 22%, a rynek pierwotny to nieco ponad 33%.

Nowa Huta to historyczna zabudowa z lat 50-tych XX wieku połączona z nowoczesnymi osiedlami, których w ostatniej dekadzie powstało bardzo dużo. Nowa Huta plasuje się na drugim miejscu w udziale ofert z rynku wtórnego - prawie 24% całego krakowskiego rynku. Natomiast inwestycje deweloperskie stanowią jedynie 11,4%. To przede wszystkim zabudowa wielomieszkaniowa, dużo terenów zielonych i dobra infrastruktura drogowa. Działania rewitalizacyjne powodują, że popularność tej dzielnicy w ostatnich latach dynamicznie wzrasta.

Podgórze, a szczególnie jego stara część w okolicy Rynku Podgórskiego to zabytkowe kamienice połączone z prestiżowymi lokalizacjami nowych apartamentowców przy Wiśle. Podgórze to również zabudowa jedno i wielorodzinna. Oferty domów w tej okolicy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem na rynku nieruchomości. Podgórze od lat wyróżnia się największą podażą wśród wszystkich ofert na krakowskim rynku wtórnym to aż 33,5%. To tutaj, też realizowanych jest najwięcej projektów deweloperskich - prawie 43%. Rozwój miasta w kierunku Wieliczki, Swoszowic, Skawiny i Niepołomic napędzany jest przez dobre połączenia komunikacyjne z tymi miastami. Stąd duża popularność inwestycji deweloperskich w tym rejonie, zarówno wielomieszkaniowych, jak i zabudowy szeregowej.

Ceny nieruchomości w Krakowie

Od 2014 roku ceny krakowskich nieruchomości dynamicznie rosną. Skok, który odnotowaliśmy w latach 2019 – 2020, spowodowany był przede wszystkim przez inwestycje w segmencie mieszkań do 40m2. Wg raportu NBP za metr kwadratowy mieszkania w pierwszym kwartale 2021 roku oferowano 9 899 zł, a sprzedawano za 8 366 zł.

Najpopularniejszym segmentem po kawalerkach są mieszkania w przedziale 40–60 m2. Wraz z wybuchem pandemii w 2020 roku trend ten uległ zmianie. Poszukiwane są większe, 3 pokojowe mieszkania mieszczące się w metrażu 60–80 m2 z balkonem lub ogródkiem.

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również sprzedaż domów. W Krakowie nie ma zbyt wiele ofert, natomiast w okolicach miasta powstają coraz to nowe inwestycje, w których możemy kupić 100 m2 dom, w stanie deweloperskim, na niewielkiej działce, w cenie 650–750 tys. złotych, a więc w cenie krakowskiego mieszkania.

Niezmiennie okazją inwestycyjną jest zakup kamienic lub udziałów. W 2017 roku nieruchomość ulokowana przy ulicy Floriańskiej – najdroższej ulicy Krakowa została sprzedana za kwotę prawie 30 000 zł za mkw. Natomiast maksymalną cenę sprzedaży kamienicy na Starym Mieście osiągnięto w 2018 roku – była to kwota 29,6 mln zł.

Z uwagi na niską dostępność, rosną również ceny krakowskich gruntów, przeznaczonych pod zabudowę wielorodzinną. Dużym zainteresowaniem deweloperów i inwestorów cieszą się działki na obrzeżach Krakowa. Jeszcze w 2018 roku grunty z dopuszczalną niską zabudową w okolicy Rybitw, Klinów, Górki Narodowej czy Bronowic wahały się w przedziale 600–700 zł/m2. W tym samym okresie, w Nowej Hucie, cena za metr kwadratowy wynosiła 1000 zł. Na obrzeżach śródmieścia ceny mieściły się w przedziale 1400–2000 zł/m2. Interesującą transakcją sprzedaży okazała się sprzedaż gruntów w okolicy ulicy Centralnej, gdzie deweloper nabył 5,5 ha za 48 mln zł.

Kraków, gdzie mieszkać?

Wybór miejsca zamieszkania w Krakowie jest kwestią indywidualną. Rodzinom z dziećmi do gustu przypadnie Nowa Huta, z olbrzymią ilością terenów zielonych, niepowtarzalną przestrzenią, parkami i Zalewem Nowohuckim.

Z kolei Grzegórzki będą świetną lokalizacją dla inwestorów. Centrum z unikalnymi zabytkami, bardzo dobre połączenie komunikacyjne ze wszystkimi częściami miasta, w pełni rozwinięta infrastruktura z galeriami handlowymi, a do tego bezpośrednie sąsiedztwo Bulwarów Wiślanych.

Idealnym rozwiązaniem dla studentów i pracowników korporacji będzie z kolei Krowodrza. Mamy tutaj aż 3 uniwersytety, Bibliotekę Jagiellońską, skupiska biur i firm usług outsourcingowych, dostęp do parków i dobrze rozwiniętą komunikację oraz infrastrukturę miejską.

Dla pragnących prestiżu, historycznej zabudowy, dostępności życia kulturalnego i rozrywkowego najlepszym wyborem będzie Stare Miasto, Kazimierz, Stare Podgórze, a także Dębniki, Zabłocie czy Zakrzówek. Na szczególną uwagę zasługuje Ludwinów, który sąsiaduje z Wawelem, ale również tu zlokalizowane jest największe centrum kongresowe ICE.

Bieżanów, Prokocim, Kurdwanów i Czerwone Maki to z kolei osiedla doskonale skomunikowane z centrum i pozostałymi dzielnicami miasta. Tutaj zlokalizowano nowoczesny kompleks medyczny szpitala uniwersyteckiego, a także kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mamy tu dużo parków, szkół, przedszkoli. To idealne miejsce dla rodziny z dziećmi i osób ceniących aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Biura nieruchomości Kraków

Zastanawiasz się nad sprzedażą bądź zakupem nieruchomości w Krakowie? Koniecznie zapoznaj się z ofertą krakowskich biur. Jest w czym wybierać. Mamy tu duże biura sieciowe, franczyzowe i małe prywatne biznesy, często działające w pojedynkę. Są pośrednicy nieruchomości, którzy działają lokalnie na wybranym obszarze miasta, są też takie które specjalizują się w konkretnym rodzaju nieruchomości, bądź obsługują konkretną grupę klientów.

W ofertach agencji dominują mieszkania na sprzedaż, mieszkania na wynajem, lokale usługowe, powierzchnie biurowe pojawiają się hotele, hostele, pensjonaty, kamienice z Krakowa i okolic.

Przy wyborze skutecznej agencji nieruchomości w Krakowie warto kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim szczególną uwagę należy zwrócić na jakość oferowanej usługi. Czy w ogłoszeniach zamieszczone są profesjonalne, estetyczne zdjęcia ukazujące potencjał mieszkania. W jaki sposób opisana jest nieruchomość. Czy wszystkie oferty na stronie są ukazane w sposób spójny. Profesjonalizm przedstawienia oferty przekłada się na wysoki poziom obsługi klienta, a co za tym idzie skuteczność usługi. Przyjazna dla klientów strona, obecność w internecie, na najważniejszych portalach dotyczących nieruchomości, pozytywne opinie klientów, to również pomocne wskazówki w wyborze pośrednika nieruchomości.

Jeśli na tym etapie wszystko się zgadza i odpowiada naszym wymaganiom, nie pozostaje nic innego jak zadzwonić i umówić się na spotkanie.

Biuro Nieruchomości Freedom Kraków Podgórze zlokalizowane jest przy ul. Dworskiej 23 lok. 37-38.

Opinie biura nieruchomości Kraków Podgórze

Anna Binder

Pan Jura Matwiejuk wyróżnia się prawdziwym profesjonalizmem, zaangażowaniem i dużą kulturą osobistą. Wykonuje swój zawód z pasją, co przekłada się na sympatyczną współpracę z klientem. Dzięki jego pomocy zakup mieszkania przebiegł spokojnie i bardzo sprawnie. Pan Jura wiedział wszystko na temat nieruchomości, cierpliwie odpowiadał na moje pytania, nie wywierając przy tym presji na szybkie podjęcie decyzji. Zadbał o wszystkie formalności i przeprowadził negocjacje w sposób satysfakcjonujący dla obu stron transakcji. Współpraca z Panem Jurą Matwiejukiem była prawdziwą przyjemnością. Serdecznie dziękuję i szczerze polecam.