Biuro nieruchomości Kraków Podgórze

Biuro nieruchomości
Freedom Kraków Podgórze

Dworska 23 lok. 37-38, 30-314 Kraków
Sprzedaj nieruchomość

Najnowsze oferty
oddziału Kraków Podgórze

Pokaż więcej (33)

Nasi ludzie

Maciej Stepaniak Agent Nieruchomości KrakówPodgórze

Maciej Stepaniak

Agent Nieruchomości
Krystyna Mosio-Mosiewska Agent Nieruchomości KrakówPodgórze

Krystyna Mosio-Mosiewska

Agent Nieruchomości
Michał Strzałkowski Agent Nieruchomości KrakówPodgórze

Michał Strzałkowski

Agent Nieruchomości
Jura Matwiejuk Agent Nieruchomości KrakówPodgórze

Jura Matwiejuk

Agent Nieruchomości
Dominik Kochan Agent Nieruchomości KrakówPodgórze

Dominik Kochan

Agent Nieruchomości
Sofiia Palanytsia Agent Nieruchomości KrakówPodgórze

Sofiia Palanytsia

Agent Nieruchomości
Patrycja Drożdż Agent Nieruchomości KrakówPodgórze

Patrycja Drożdż

Agent Nieruchomości
Edyta Zych Dyrektor Oddziału KrakówPodgórze

Edyta Zych

Dyrektor Oddziału
Gabriel Gurgul Agent Nieruchomości KrakówPodgórze

Gabriel Gurgul

Agent Nieruchomości
Anna Lewiak Fotograf KrakówPodgórze

Anna Lewiak

Fotograf
Edyta Krzyk Home stager KrakówPodgórze

Edyta Krzyk

Home stager
Magdalena Zychowicz Ekspert Finansowy NOTUS Finanse S.A. KrakówPodgórze

Magdalena Zychowicz

Ekspert Finansowy NOTUS Finanse S.A.
Piotr Daniek Ekspert Finansowy NOTUS Finanse S.A. KrakówPodgórze

Piotr Daniek

Ekspert Finansowy NOTUS Finanse S.A.

Napisz do nas

Zabytkowe uliczki Kazimierza czy rozmach Nowej Huty? Jeśli zamieszkać w historycznym budownictwie, to tylko w Krakowie. Biura nieruchomości są pełne ofert, które przyciągają inwestorów nie tylko stąd, ale też z całej Polski, a nawet świata. Przyjrzyjmy się bliżej temu rynkowi.

Miasto Kraków

Stolica Małopolski to drugie najbardziej ludne miasto w Polsce. Tutejszy Rynek to też miejsce najchętniej odwiedzane przez zagranicznych turystów. Polscy odwiedzający szczególnie cenią je za atmosferę kultury wysokiej, która narosła tu przez dziesięciolecia.

Kraków to najstarsze w Polsce miasto uniwersyteckie. Studenci do dziś są znaczną częścią tutejszej społeczności i to również dzięki nim saldo migracji jest w mieście dodatnie (podobnie jak przyrost naturalny). Znajduje się tu największe regionalne lotnisko w Polsce. Miasto ma dziś 326 km. powierzchni. Największą rewolucję przeszło w 1951 roku, gdy powiększono je o 1/3, czyli o dzisiejsze tereny dzielnicy Nowa Huta. Od tego czasu rosło już tylko o obrzeżne tereny wraz z naturalnym rowojem miasta. Obecny kształt ma od 2013 roku. Nie da się mówić o Krakowie, nie nawiązując do jego historii, bo cały czas łączy i przeplata się ona ze współczesnością.

Historia Krakowa

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że obcując z najważniejszymi zabytkami Krakowa, obcuje też z najdawniejszą, jeszcze przedchrześcijańska historią Polski. Kopiec Kraka i Kopiec Wandy pochodzą według szacunków nawet z VII wieku. Również Zamek na Wawelu ma bogatszą historię, niż mogłoby się wydawać. Choć ten w obecnym kształcie postawiono ok. XV wieku, to badania archeologiczne potwierdzają w tym miejscu pierwszą świątynię już ok. 970 roku. W średniowieczu to było centrum handlowe całej ówczesnej Europy. Nie da się jednak uniknąć tematu przenosin stolicy do Warszawy. Dla Warszawiaków to oczywiste i mało znaczące wydarzenie. Krakowiacy jednak do dziś na co dzień przeżywają ten fakt i zastanawiają się „co by było, gdyby...?”. Kraków to też miasto wielu kultur. M.in. Z Tatarami i Żydami wiążą się najważniejsze dziś atrakcje Krakowa.

Zabytki i atrakcje Krakowa

Mowa o lajkoniku, który według niektórych podań ma mieć źródło w obronie grodu przed Tatarami w XII wieku. Z Żydami wiąże się natomiast historia Kazimierza. Po wojnie ta dzielnica opustoszała i stała się niebezpieczna. Dziś powrócił na nią kawiarniany gwar, galerie i turystyka. Warto zobaczyć tu np. Kościół na Skałce czy ul. Józefa. Odbywają się tu również festiwale kultury żydowskiej. Spacer po Plantach, zobaczenie Wawelu i odwiedziny w Smoczej Jamie są obowiązkowe niezależnie od stylu zwiedzania. Zainteresuje zarówno dzieci, fanów historii Polski, jak i osoby zainteresowane mistycyzmem.

Atrakcją Krakowa jest Starówka wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu największy średniowieczny rynek w całej Europie. To jednak nie jest dzielnica-skansen. W biurach nieruchomości w Krakowie można trafić na oferty mieszkań w tej okolicy. To pozwala zamieszkać w historycznym otoczeniu. Dawniej turyści nie zapuszczali się na Nową Hutę. Dziś interesuje ona fanów architektury i klimatu PRL. Szczególnie popularna jest wycieczka zabytkowym autem z epoki.

Kraków nierozerwalnie łączy się z klimatem artystycznym. To tu można zobaczyć podwórko, przy którym mieszkał Czesław Miłosz lub Wisława Szymborska,a nawet zamieszkać w tej samej kamienicy. Fani Romana Polańskiego mogą odwiedzić autentyczną fabrykę Schiendlera, którą wcześniej widzieli w filmie. Wieczór można spędzić, włócząc się po tych samych klubach i kawiarniach, które odwiedzał Maciej Maleńczuk czy Marcin Świetlicki. Wciąż da się też odwiedzić słynną Piwnicę pod Baranami. Jeśli chodzi o materialne zabytki, to na samym Starym Mieście w Krakowie znajduje się ich 6 tys. Do tego dochodzą miliony dzieł sztuki. Warto przyjechać tu właściwie o każdej porze roku. Wiosną – żeby zobaczyć lajkonika, latem dla roślinności na plantach lub zimą, by podziwiać słynne krakowskie szopki. Żadna wycieczka nie jest za krótka na to, by poczuć prawdziwie krakowski klimat. Co godzinę z Wieży Mariackiej można usłyszeć hejnał, więc wystarczy przyjechać tu choćby na jedno popołudnie.

Krakowski rynek nieruchomości

Kraków składa się z czterech dzielnic: Śródmieście, Krowodrza, Nowa Huta i Podgórze. Specyfiką tutejszego rynku jest to, że w biurach nieruchomości w Krakowie można znaleźć również oferty sprzedaży kamienic. Rekordowy pod tym względem był rok 2006, ale wciąż co roku odbywa się ponad 100 takich transakcji. Przykładowo w maju 2021 cena dla takiej oferty wynosiła ok. 2,6 mln. za 300-metrową kamienicę w centrum. Teoretycznie to sporo. Można jednak w ten sposób kupić na własność cały budynek w cenie mieszkania w innym mieście. Poza ofertami sprzedaży całych kamienic, biura nieruchomości w Krakowie oferują też udziały w kamienicach. Pojawiają się takie oferty również z okolic Starówki. To „gotowiec” szczególnie dla kogoś, kto myśli o otwarciu hotelu lub apartamentów na wynajem, a w Krakowie nie brak inwestorów zainteresowanych tym tematem. Najwięcej zarejestrowanych hoteli ze wszystkich miast jest właśnie tu. W ostatniej dekadzie znacznie wzrosła też liczba obiektów noclegowych pozahotelowych. Do biur nieruchomości w Krakowie przychodzą osoby zainteresowane zadbanymi, ciekawie położonymi mieszkaniami właśnie z myślą o ich wynajmie krótkoterminowym. Takie obiekty to już 46 proc. wszystkich miejsc noclegowych w mieście. Z roku na rok rośnie też popyt na powierzchnie magazynowe i handlowe.

Miasto zajmuje też wysokie miejsce pod względem ilości nowych mieszkań oddanych do użytku, a popyt wciąż jest większy niż podaż. Najwięcej nowych mieszkań jest budowanych na Krowodrzy. Najwyższe ceny pojawiają się w Śródmieściu z uwagi na niewielką ilość dostępnych gruntów. Ciekawostką może być fakt, że z roku na rok Krakowianie mogą sobie pozwolić na większe mieszkania- średnio kupują nieruchomości o powierzchni większej o 0,5 mkw. rocznie. Również Kraków dotknął trend budowania mikroapartamentów, a najmniejszy oddany do użytku w 2021 roku miał 13 mkw. Jest też największym w Małopolsce zagłębiem lokali biurowych. Najwięcej biur znajduje się na południowym nabrzeżu Wisły i na północy.

Ceny nieruchomości w Krakowie

Z danych NBP wynika, że na początku 2020 roku cena ofertowa za mkw. mieszkania w Krakowie wynosiła 9877 zł. Ceny transakcyjna wynosiła nieco mniej, bo ok. 8300 zł. Nie będzie zaskoczeniem, że w biurach nieruchomości Krakowa ceny rosną stabilnie już od kilkunastu lat. Stawki ofertowe w biurze nieruchomości Freedom Kraków wahają się średnio od 400 do 800 tys. zł. Domy kosztowały w maju 2021 od 1 do 2,5 mln. zł.

W ostatnich latach najdroższymi mieszkaniami w Krakowie były te w inwestycji Angel Wawel na Starym Mieście. Cena przebiła tu ok. 30 tys. zł za metr, a tym samym znalazła się w czołówce najdroższych nieruchomości w Polsce. Jest to budynek historyczny, co jest typowe dla Krakowa. W nowych inwestycjach deweloperów najwyższe ceny to ok. 18 – 26,5 tys. zł za mkw. Na drugim końcu skali są 13-metrowe mikroapartamenty na Starym Mieście za ok. 130 tys. zł i tradycyjne kawalerki w innych dzielnicach w cenach zaczynających się od ok. 150 tys. zł. Dzielnice, w których cena za metr jest najniższa, to Swoszowice i Nowa Huta.

Z raportu Wydziału Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji w Krakowie wynika, że czynsze najmu biur klasy A w 2019 roku wynosiły 13,5 – 16 euro za mkw. To drugi największy rynek biurowy w Polsce. Czynsz wywoławczy za mkw. powierzchni magazynu w Krakowie wynosi 4 – 4,5 euro.

Kraków – gdzie mieszkać?

Nowa Huta przez lata była uważana za jedno z najbardziej w Polsce ponurych blokowisk. Młode pokolenie zaczyna jednak doceniać tutejszą zieleń i ceny. W przeciwieństwie do niektórych nowych osiedli, Nowa Huta jest świetnie skomunikowana i posiada kompletną bazę edukacyjną czy usługową. To może zaskakiwać, ale to właśnie ta dzielnica wygrywa, jeśli chodzi o miejsce przyjazne dla rodzin z dziećmi. W rankingach bezpieczeństwa najlepiej wypadają jednak dzielnice położone na Zachodzie miasta. W biurach nieruchomości Krakowa najlepszymi opiniami pod tym względem cieszą się Bronowice i Zwierzyniec. Wyjątkowo kiepskie oceny za bezpieczeństwo dostają natomiast Wzgórza Krzesławickie. To specyficzna dzielnica otoczona z jednej strony polami, a z drugiej sąsiadująca z Nową Hutą.

W niektórych miastach jak Poznań czy Łódź okolice Starego Miasta to mało prestiżowy adres. Zupełnie inaczej jest w Krakowie. Biura nieruchomości notują mnóstwo zapytań o lokale na Starówce i to nie tylko od polskich kupujących. Kompleks uliczek z Katedrą Mariacką na środku to bowiem jedna z najsłynniejszych i najbardziej urokliwych starówek w Europie. Inne takie prestiżowe dzielnice to Grzegórzki czy Krowodrza.

Biura nieruchomości Kraków

Kraków to jeden z największych rynków nieruchomości w Polsce – ustępuje tylko Stolicy. Swoją siedzibę mają tu wszystkie największe polskie agencje nieruchomości. Kraków przyciąga też inwestorów zagranicznych. Wielu nie zna żadnego polskiego miasta poza tym jednym. Dlatego to tu znajduje się szczególnie dużo biur wyspecjalizowanych w anglo- czy niemieckojęzycznych klientach. Pojawia się nawet zainteresowanie ze strony inwestorów z bardziej egzotycznych krajów arabskich czy azjatyckich.

W mieście nie brak też mniejszych, lokalnych biur nieruchomości. Kraków jest wyraźnie podzielony na strefy, dlatego część biur obsługuje tylko Stare Miasto lub skupia się na Nowej Hucie. Niektóre z nich mają kilkadziesiąt lat tradycji. Wciąż powstają też nowe, ale warto zachować czujność w przypadku biur nieruchomości w Krakowie, które działają od niedawna. To o tyle lukratywny rynek, że przyciąga nie zawsze uczciwych pośredników. Działa tu sporo agencji premium, które pomagają swoim klientom kupić hotel, restaurację przy rynku lub otworzyć biuro. Wszystkie tego typu rodzaje lokali posiadamy w ofercie naszego biura nieruchomości-Kraków Podgórze przy ul. Dworskiej. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi ofertami pod tym adresem – zobacz mieszkania na sprzedaż w Krakowie.

Opinie biura nieruchomości Kraków Podgórze

Magdalena Klakla

Jesteśmy bardzo zadowoleni, transakcja przebiegła pomyślnie, Pan Jura bardzo angażował się w sprzedaż mieszkania, służył pomocą fachową.