Biuro nieruchomości Poznań

Biuro nieruchomości
Freedom Poznań

ul. Naramowicka 47/117, 61-622 Poznań

Chcę sprzedać:

Dziękujemy

Nasz doradca wkrótce skontaktuje się z Tobą

Oferty oddziału

Nasi ludzie

Napisz do nas

Zapytanie zostało wysłane
  • Chcę kupić
  • Chcę sprzedać
  • Inne

Konkretnie.
Co możemy dla Ciebie zrobić?

Stolica województwa wielkopolskiego to miejsce przyciągające studentów i pracowników z całej zachodniej Polski. Miasto o rekordowo niskim bezrobociu, dodatnim przyroście naturalnym i licznych zabytkach. Nie dziwne, że biura nieruchomości w Poznaniu mają pełne ręce roboty. Co jeszcze da się powiedzieć o tym mieście?

Miasto Poznań

W Poznaniu mieszka pół miliona osób i to piąte miejsce pod tym względem w całym kraju, choć liczba mieszkańców od lat spada. Bezrobocie jest tu rekordowo niskie, bo wynosi tylko 1,1 proc. To drugi najniższy wynik w kraju. Jest tu też ponad 100 tys. studentów, z których najwięcej kształci się na kierunkach technicznych. Jednym z atutów Poznania jest dobra komunikacja samochodowa z Berlinem – aglomeracje są połączone autostradą w linii prostej. Miasto leży nad rzeką Wartą. Cechuje się dość różnorodnym ukształtowaniem terenu od ok. 45 m.n.p.m. Po 154 m.p.n.p. W przypadku Góry Moraskiej. Poznań i jego dzielnice są tłem dla wielu kultowych dzieł sztuki i wyraźnie inspirują artystów. Jeżyce są już w tytule „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz, a zespół Pidżama Porno w swoich piosenkach opisywał Wildę.

Historia Poznania

Początki państwa polskiego wiążą się nierozerwalnie ze znajdującym się w Poznaniu Ostrowem Tumskim, a także nieodległym Ostrowem Lednickim i Gnieznem. Z Poznaniem wiążą się jeszcze co najmniej dwa ważne w skali kraju wydarzenia. Powstanie Wielkopolskie z 1918 roku było jedynym udanym powstaniem w historii. Poza tym w 1956 roku odbył się tu jeden z najważniejszych i pierwszych strajków w powojennej historii Polski, znany do dziś jako Poznański Czerwiec. Dobrze zachowane poznańskie Stare Miasto uznano w 2008 roku za pomnik historii, co stanowi jedną z form ochrony zabytków.

Zabytki i atrakcje Poznania

W wielu miastach historyczna Starówka to miejsce popularne wśród turystów i reprezentacyjne, ale prawdziwe życie większości mieszkańców toczy się gdzie indziej. Inaczej jest w Poznaniu. Biura nieruchomości do niedawna nie miały zbyt wielu atrakcyjnych ofert ze Starego Miasta. Sporo było tu wilgotnych i zaniedbanych kamienic, a klimat nie zachęcał do spacerów. Sytuacja zaczęła zmieniać się po otwarciu Starego Browaru czy remoncie Okrąglaka, który jest jedynym poznańskim budynkiem wpisanym do światowych podręczników architektury. Wraz z nimi zaczęło przybywać hoteli, restauracji i reprezentacyjnych punktów usługowych. Dziś spacer po Starym Mieście można polecić każdemu, kto odwiedza to miasto. W jego ramach trzeba zobaczyć Poznańskie Koziołki i Ratusz. Warto zatrzymać się na ul. Święty Marcin, szczególnie 11 listopada, gdy odbywa się tu festyn z okazji imienin patrona ulicy. Dziś rogale świętomarcińskie można kupić już nie tylko tu, ale podobno to właśnie te są najlepsze i przyrządzane według tradycyjnego przepisu. Przy rynku warto zobaczyć jeszcze domki budnicze, czyli jeden z najciekawszych w Polsce przykładów mieszkalnej architektury renesansowej.

Poznański rynek nieruchomości

Ciekawostką może być fakt, że w biurach nieruchomości Poznania da się trafić na oferty sprzedaży i wynajmu mieszkań w domkach budniczych. Biorąc pod uwagę lokalizację i historię, ceny są całkiem przystępne. Obok dawno nieremontowanych kamienic na Starym Mieście pojawia się nowe budownictwo i prestiżowe rewitalizacje.

W całym mieście jest 258 tys. mieszkań, a ich przeciętna powierzchnia to ok. 65 mkw. Tylko 1 na 5 Poznaniaków mieszka w domu, a znajdują się one głównie na zachodnich i południowo-wschodnich krańcach miasta. Ok. 5 proc. całej miejskiej zabudowy to kamienice wybudowane głównie przed wojną. Ponad połowę stanowią jednak blokowiska powstałe po 1970 roku, a także późniejsze apartamentowce. Specyfiką Poznania są gigantyczne blokowiska okalające Stare i Nowe Miasto praktycznie z każdej strony. To tu na osiedlu Rusa i Orła Białego mieszczą się jedne z najdłuższych bloków w Polsce. Łącznie na osiedlach z wielkiej płyty mieszka ok. 200 tys. osób. Nic dziwnego, że biura nieruchomości w Poznaniu są pełne takich ofert.

Ok. 5 proc. wszystkich mieszkań należy do miasta i samorządów, a aż 65,5 proc. to mieszkania własnościowe należące do osób fizycznych. Co roku w Poznaniu przybywa 4 tys. mieszkań. Biorąc pod uwagę to, że miasto słynie z przedsiębiorczości, nie dziwi, że w Poznaniu biura nieruchomości mają bardzo dużo ofert powierzchni biurowych. Stale powstają nowoczesne kompleksy, a starsze są rewitalizowane – jak słynny Okrąglak. Bardzo prężnie rozwija się rynek najmu mieszkań i stancji dla studentów, co wiążę się z ich dużą ilością w Poznaniu. Według raportu Poznański Rynek Nieruchomości 2019 motorem napędowym poznańskiego rynku są biura, a ma to związek z tym, że korporacje jak np. Volksvagen chętnie przenoszą się do miast, w których mają dobry dostęp do absolwentów studiów na rynku pracy. Z danych biur nieruchomości w Poznaniu wynika, że najszybciej sprzedają się mieszkania w Strzeszynie. Najdłużej trwa sprzedaż nowych i zabytkowych domów w dzielnicy Morasko-Radojewo z uwagi na ich cenę, która idzie zazwyczaj w miliony złotych. Takie zakupy zazwyczaj są finalizowane nieco dłużej niż inne na rynku mieszkaniowym. Z danych od deweloperów wynika, że nowe mieszkania budowane są w całym Poznaniu, również w Centrum. Najwięcej takich inwestycji jest na Winiarach i Grunwaldzie, a najmniej – na Nowym Mieście. W ramach administracyjnych granic miasta wciąż jeszcze da się znaleźć sporo atrakcyjnych działek budowlanych pod działalność lub budowę domu.

Ceny nieruchomości w Poznaniu

Dokładne porównanie cen mieszkań w różnych miastach jest trudne z uwagi na różne parametry, takie jak wielkość czy rodzaj zabudowy. Ogólnie jednak średnie ceny sprzedaży są na piątym miejscu pod względem wysokości w skali kraju. Ok. 6500 zł to średnia cena za mkw., jakie można spodziewać się w biurach nieruchomości. Poznań, jak większość miast, notuje od lat stabilny wzrost cen ofertowych. Wyższe od średniej są ceny w dzielnicach Główna, Morasko-Radojewo i Podolany. Najdroższe mieszkania są przy ul. Maratońskiej i w okolicach. Za mkw. trzeba tam zapłacić 8500 zł. Najtaniej jest w Fabianowie-Kotowie, bo w biurach nieruchomości w Poznaniu trzeba tam zapłacić za metr średnio ok. 5200 zł, czyli aż o 20 proc. mniej niż przeciętnie. W 2021 roku za najtańsze mieszkanie w mieście trzeba zapłacić ok. 110 tys. zł. To głównie zaniedbane lokale w kamienicach i kawalerki w blokach. Ostatnio dołączają do nich również tanie mieszkania od deweloperów budowane na Nowym Mieście czy Grunwaldzie.

Średnio mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego w ofercie Freedom Biuro Nieruchomości Poznań kosztowały w maju 2021 od 250 tys. do 450 tys. zł. Specyfiką Poznania jest niewielka ilość wysokościowców w porównaniu z innymi miastami. Nie ma tu wieżowców na kilkaset metrów, a wśród najwyższych wciąż jest zbudowany w latach 90. budynek uniwersytecki. W związku z tym najdroższych apartamentów należy szukać nie w wieżowcach, lecz w rewitalizowanych kamienicach na Starym Mieście. Za mieszkanie w Saint Martin Residences trzeba zapłacić ok. 15 500 zł za mkw., a najdroższe mieszkanie przy ul. Wronieckiej kosztuje w biurach nieruchomości w Poznaniu ponad 5 mln. zł.

Poznań – gdzie mieszkać?

Strzeszyn to jedna z tych dzielnic, które cieszą się najlepszymi opiniami, jeśli chodzi o Poznań. Biura nieruchomości mają stąd sporo ofert w niskich, kameralnych blokach. Potencjalnych mieszkańców zachęca bliskość zieleni i wciąż niezbyt wysokie ceny. W rankingach doceniano też bezpieczeństwo. Dobrze oceniane przez mieszkańców są też Piątkowo i Ławica. Podobnie wypadły dzielnice pod względem bezpieczeństwa, choć najbezpieczniejsza zdecydowanie jest Łacina. W związku z tym wymienione powyżej dzielnice to dobry kompromis pomiędzy ceną mieszkań a klimatem i potencjałem do urządzenia się z rodziną.

Blokowiska Komandorii i starą zabudowę Łazarza Poznaniacy uznają za najmniej przyjazne miejsca do życia. Główna i okolice Łazarza to też miejsca oceniane przez policję jako najmniej bezpieczne. W większości miast o tym, gdzie swoje domy budują najbogatsi, decyduje urokliwe położenie geograficzne czy historia konkretnej okolicy. W Poznaniu zadecydował metodyczny plan władz, które już na początku XXI wieku zadecydowały o nadaniu dzielnicy Morasko nowej funkcji. Od tej pory stopniowo zaczęły tu powstawać wille i osiedla domów, które dziś można kupić niekiedy w biurach nieruchomości w Poznaniu. Teraz to jedna z najbardziej prestiżowych dzielnic.

Biura nieruchomości Poznań

Z uwagi na położenie stosunkowo blisko od stolicy Niemiec, w mieście działa sporo zagranicznych agencji. Niektóre otwierają biura nieruchomości-Poznań jako pierwsze swoje oddziały w Polsce. Tu testują rynek i z czasem decydują się na dalszą ekspansję lub wycofują się z naszego kraju. Bardzo dużo jest agencji lokalnych, które działają tylko w Poznaniu lub skupiają się na Wielkopolsce. Część z nich to małe, jednoosobowe firmy, nie należące nawet do żadnych branżowych związków. Są wśród nich takie wyspecjalizowane np. w samych biurach, halach, domach czy mieszkaniach na sprzedaż. Inne specjalizują się wyłącznie w mieszkaniach z wyższej półki – w butikowych inwestycjach i na nowych osiedlach. Są też takie wyspecjalizowane w obsłudze klientów zagranicznych, bo Poznań to rynek atrakcyjny z punktu widzenia inwestorów zza zachodniej granicy. Poza tym można znaleźć w Poznaniu biura nieruchomości należące do ogólnopolskich sieci. My oczywiście szczególnie polecamy nasze biuro nieruchomości Poznań przy ul. Naramowickiej. Posiadamy w nim domy, działki, mieszkania i inne obiekty w mieście i najbliższym sąsiedztwie. Warto korzystać właśnie z pomocy agencji, które mają swój oddział bezpośrednio na miejscu w Poznaniu. Biuro nieruchomości na lokalnym rynku znacznie ułatwia załatwienie formalności i umawianie spotkań w terenie. Dla agenta, który działa z Warszawy, każda wizyta w innym mieście to kłopot. Zapraszamy więc do naszego biura nieruchomości Poznań.

Opinie biura nieruchomości Poznań

Jagoda Leszczyńska

Serdecznie polecam współpracę z panią Hanną Morawską. Niesamowity poziom obsługi, sprzedaż mieszkania nastąpiła szybko i bezproblemowo, pani Hanna nadzorowała każdy etap sprawiając, że nie stresowałam się żadnymi formalnościami, była gotowa odpowiedzieć na każde pytanie. To nie jest pierwszy pośrednik nieruchomości z którym współpracowałam, ale pierwszy którego z czystym sumieniem mogę polecić dalej. Dziękuję!

Jarosław Olszewski

Mieszkanie sprzedane w ciągu miesiąca od podpisania umowy w Q4 2022. Kto żył w tym czasie wie jak trudny jest rynek wtórny nieruchomości. Pani Sylwia od początku wykraczała daleko poza obszar wymagany od dobrego agenta. Większość spraw załatwialiśmy zdalnie, pojawiłem się jedynie raz w Poznaniu by podpisać akt notarialny sprzedaży. Reprezentując moje interesy nie zapomniała też o tym co ważne dla kupujących. Pełen profesjonalizm.

Iwona Ustasiak

Współpraca z Panią Hanią Morawską, to czysta przyjemność. Klient jest pod dobrą opieką na każdym etapie transakcji. Gorąco polecam. W razie potrzeby na pewno wrócę do Pani Hani.

Marcin Podlodowski

Współpraca z Freedom Nieruchomości zasługuje na sześć gwiazdek! Pani Hanna Morawska wzorowo przeprowadziła transakcję sprzedaży - od wyceny, poprzez prezentacje, po perfekcyjne przygotowanie wszelkich potrzebnych dokumentów. Polecam serdecznie, na pewno skorzystam z usług biura ponownie!

Szymon Melcer

Szczerze polecam biuro, szczególnie współpracę z Panią Hanią i Panią Sylwią! Pełen profesjonalizm, opieka i dbanie o interes klienta na każdym etapie całego procesu zakupu mieszkania (od prezentacji i oceny ofert, aż po finalizację zakupu i przekazanie mieszkania).