Biuro nieruchomości Poznań

Biuro nieruchomości
Freedom Poznań

ul. Naramowicka 47/117, 61-622 Poznań
Sprzedaj nieruchomość

Najnowsze oferty
oddziału Poznań

Pokaż więcej (42)

Nasi ludzie

Sylwia Żynda Dyrektor Oddziału Poznań

Sylwia Żynda

Dyrektor Oddziału
Hanna Morawska Broker Nieruchomości Poznań

Hanna Morawska

Broker Nieruchomości
Leokadia Czerniecka-Tarzyńska Specjalista ds. Nieruchomości Poznań

Leokadia Czerniecka-Tarzyńska

Specjalista ds. Nieruchomości
Krzysztof Aftyka Specjalista ds. Nieruchomości Poznań

Krzysztof Aftyka

Specjalista ds. Nieruchomości
Agata Wesołowska Agent Nieruchomości Poznań

Agata Wesołowska

Agent Nieruchomości
Przemysław Bilski Agent Nieruchomości Poznań

Przemysław Bilski

Agent Nieruchomości
Roksana Jegier Home stager Poznań

Roksana Jegier

Home stager
Agnieszka Perlicka Ekspert Finansowy NOTUS Finanse S.A. Poznań

Agnieszka Perlicka

Ekspert Finansowy NOTUS Finanse S.A.
Marta Sękowska-Kulińska Agent Nieruchomości Poznań

Marta Sękowska-Kulińska

Agent Nieruchomości
Tomasz Riabkow Agent Nieruchomości Poznań

Tomasz Riabkow

Agent Nieruchomości
Adrian Turliński Agent Nieruchomości Poznań

Adrian Turliński

Agent Nieruchomości
Tomasz Kociuba Ekspert Finansowy NOTUS Finanse S.A. Poznań

Tomasz Kociuba

Ekspert Finansowy NOTUS Finanse S.A.
Nicole Gramza Asystentka Poznań

Nicole Gramza

Asystentka

Napisz do nas

Konkretnie.
Co możemy dla Ciebie zrobić?

Stolica województwa wielkopolskiego to miejsce przyciągające studentów i pracowników z całej zachodniej Polski. Miasto o rekordowo niskim bezrobociu, dodatnim przyroście naturalnym i licznych zabytkach. Nie dziwne, że biura nieruchomości w Poznaniu mają pełne ręce roboty. Co jeszcze da się powiedzieć o tym mieście?

Miasto Poznań

W Poznaniu mieszka pół miliona osób i to piąte miejsce pod tym względem w całym kraju, choć liczba mieszkańców od lat spada. Bezrobocie jest tu rekordowo niskie, bo wynosi tylko 1,1 proc. To drugi najniższy wynik w kraju. Jest tu też ponad 100 tys. studentów, z których najwięcej kształci się na kierunkach technicznych. Jednym z atutów Poznania jest dobra komunikacja samochodowa z Berlinem – aglomeracje są połączone autostradą w linii prostej. Miasto leży nad rzeką Wartą. Cechuje się dość różnorodnym ukształtowaniem terenu od ok. 45 m.n.p.m. Po 154 m.p.n.p. W przypadku Góry Moraskiej. Poznań i jego dzielnice są tłem dla wielu kultowych dzieł sztuki i wyraźnie inspirują artystów. Jeżyce są już w tytule „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz, a zespół Pidżama Porno w swoich piosenkach opisywał Wildę.

Historia Poznania

Początki państwa polskiego wiążą się nierozerwalnie ze znajdującym się w Poznaniu Ostrowem Tumskim, a także nieodległym Ostrowem Lednickim i Gnieznem. Z Poznaniem wiążą się jeszcze co najmniej dwa ważne w skali kraju wydarzenia. Powstanie Wielkopolskie z 1918 roku było jedynym udanym powstaniem w historii. Poza tym w 1956 roku odbył się tu jeden z najważniejszych i pierwszych strajków w powojennej historii Polski, znany do dziś jako Poznański Czerwiec. Dobrze zachowane poznańskie Stare Miasto uznano w 2008 roku za pomnik historii, co stanowi jedną z form ochrony zabytków.

Zabytki i atrakcje Poznania

W wielu miastach historyczna Starówka to miejsce popularne wśród turystów i reprezentacyjne, ale prawdziwe życie większości mieszkańców toczy się gdzie indziej. Inaczej jest w Poznaniu. Biura nieruchomości do niedawna nie miały zbyt wielu atrakcyjnych ofert ze Starego Miasta. Sporo było tu wilgotnych i zaniedbanych kamienic, a klimat nie zachęcał do spacerów. Sytuacja zaczęła zmieniać się po otwarciu Starego Browaru czy remoncie Okrąglaka, który jest jedynym poznańskim budynkiem wpisanym do światowych podręczników architektury. Wraz z nimi zaczęło przybywać hoteli, restauracji i reprezentacyjnych punktów usługowych. Dziś spacer po Starym Mieście można polecić każdemu, kto odwiedza to miasto. W jego ramach trzeba zobaczyć Poznańskie Koziołki i Ratusz. Warto zatrzymać się na ul. Święty Marcin, szczególnie 11 listopada, gdy odbywa się tu festyn z okazji imienin patrona ulicy. Dziś rogale świętomarcińskie można kupić już nie tylko tu, ale podobno to właśnie te są najlepsze i przyrządzane według tradycyjnego przepisu. Przy rynku warto zobaczyć jeszcze domki budnicze, czyli jeden z najciekawszych w Polsce przykładów mieszkalnej architektury renesansowej.

Poznański rynek nieruchomości

Ciekawostką może być fakt, że w biurach nieruchomości Poznania da się trafić na oferty sprzedaży i wynajmu mieszkań w domkach budniczych. Biorąc pod uwagę lokalizację i historię, ceny są całkiem przystępne. Obok dawno nieremontowanych kamienic na Starym Mieście pojawia się nowe budownictwo i prestiżowe rewitalizacje.

W całym mieście jest 258 tys. mieszkań, a ich przeciętna powierzchnia to ok. 65 mkw. Tylko 1 na 5 Poznaniaków mieszka w domu, a znajdują się one głównie na zachodnich i południowo-wschodnich krańcach miasta. Ok. 5 proc. całej miejskiej zabudowy to kamienice wybudowane głównie przed wojną. Ponad połowę stanowią jednak blokowiska powstałe po 1970 roku, a także późniejsze apartamentowce. Specyfiką Poznania są gigantyczne blokowiska okalające Stare i Nowe Miasto praktycznie z każdej strony. To tu na osiedlu Rusa i Orła Białego mieszczą się jedne z najdłuższych bloków w Polsce. Łącznie na osiedlach z wielkiej płyty mieszka ok. 200 tys. osób. Nic dziwnego, że biura nieruchomości w Poznaniu są pełne takich ofert.

Ok. 5 proc. wszystkich mieszkań należy do miasta i samorządów, a aż 65,5 proc. to mieszkania własnościowe należące do osób fizycznych. Co roku w Poznaniu przybywa 4 tys. mieszkań. Biorąc pod uwagę to, że miasto słynie z przedsiębiorczości, nie dziwi, że w Poznaniu biura nieruchomości mają bardzo dużo ofert powierzchni biurowych. Stale powstają nowoczesne kompleksy, a starsze są rewitalizowane – jak słynny Okrąglak. Bardzo prężnie rozwija się rynek najmu mieszkań i stancji dla studentów, co wiążę się z ich dużą ilością w Poznaniu. Według raportu Poznański Rynek Nieruchomości 2019 motorem napędowym poznańskiego rynku są biura, a ma to związek z tym, że korporacje jak np. Volksvagen chętnie przenoszą się do miast, w których mają dobry dostęp do absolwentów studiów na rynku pracy. Z danych biur nieruchomości w Poznaniu wynika, że najszybciej sprzedają się mieszkania w Strzeszynie. Najdłużej trwa sprzedaż nowych i zabytkowych domów w dzielnicy Morasko-Radojewo z uwagi na ich cenę, która idzie zazwyczaj w miliony złotych. Takie zakupy zazwyczaj są finalizowane nieco dłużej niż inne na rynku mieszkaniowym. Z danych od deweloperów wynika, że nowe mieszkania budowane są w całym Poznaniu, również w Centrum. Najwięcej takich inwestycji jest na Winiarach i Grunwaldzie, a najmniej – na Nowym Mieście. W ramach administracyjnych granic miasta wciąż jeszcze da się znaleźć sporo atrakcyjnych działek budowlanych pod działalność lub budowę domu.

Ceny nieruchomości w Poznaniu

Dokładne porównanie cen mieszkań w różnych miastach jest trudne z uwagi na różne parametry, takie jak wielkość czy rodzaj zabudowy. Ogólnie jednak średnie ceny sprzedaży są na piątym miejscu pod względem wysokości w skali kraju. Ok. 6500 zł to średnia cena za mkw., jakie można spodziewać się w biurach nieruchomości. Poznań, jak większość miast, notuje od lat stabilny wzrost cen ofertowych. Wyższe od średniej są ceny w dzielnicach Główna, Morasko-Radojewo i Podolany. Najdroższe mieszkania są przy ul. Maratońskiej i w okolicach. Za mkw. trzeba tam zapłacić 8500 zł. Najtaniej jest w Fabianowie-Kotowie, bo w biurach nieruchomości w Poznaniu trzeba tam zapłacić za metr średnio ok. 5200 zł, czyli aż o 20 proc. mniej niż przeciętnie. W 2021 roku za najtańsze mieszkanie w mieście trzeba zapłacić ok. 110 tys. zł. To głównie zaniedbane lokale w kamienicach i kawalerki w blokach. Ostatnio dołączają do nich również tanie mieszkania od deweloperów budowane na Nowym Mieście czy Grunwaldzie.

Średnio mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego w ofercie Freedom Biuro Nieruchomości Poznań kosztowały w maju 2021 od 250 tys. do 450 tys. zł. Specyfiką Poznania jest niewielka ilość wysokościowców w porównaniu z innymi miastami. Nie ma tu wieżowców na kilkaset metrów, a wśród najwyższych wciąż jest zbudowany w latach 90. budynek uniwersytecki. W związku z tym najdroższych apartamentów należy szukać nie w wieżowcach, lecz w rewitalizowanych kamienicach na Starym Mieście. Za mieszkanie w Saint Martin Residences trzeba zapłacić ok. 15 500 zł za mkw., a najdroższe mieszkanie przy ul. Wronieckiej kosztuje w biurach nieruchomości w Poznaniu ponad 5 mln. zł.

Poznań – gdzie mieszkać?

Strzeszyn to jedna z tych dzielnic, które cieszą się najlepszymi opiniami, jeśli chodzi o Poznań. Biura nieruchomości mają stąd sporo ofert w niskich, kameralnych blokach. Potencjalnych mieszkańców zachęca bliskość zieleni i wciąż niezbyt wysokie ceny. W rankingach doceniano też bezpieczeństwo. Dobrze oceniane przez mieszkańców są też Piątkowo i Ławica. Podobnie wypadły dzielnice pod względem bezpieczeństwa, choć najbezpieczniejsza zdecydowanie jest Łacina. W związku z tym wymienione powyżej dzielnice to dobry kompromis pomiędzy ceną mieszkań a klimatem i potencjałem do urządzenia się z rodziną.

Blokowiska Komandorii i starą zabudowę Łazarza Poznaniacy uznają za najmniej przyjazne miejsca do życia. Główna i okolice Łazarza to też miejsca oceniane przez policję jako najmniej bezpieczne. W większości miast o tym, gdzie swoje domy budują najbogatsi, decyduje urokliwe położenie geograficzne czy historia konkretnej okolicy. W Poznaniu zadecydował metodyczny plan władz, które już na początku XXI wieku zadecydowały o nadaniu dzielnicy Morasko nowej funkcji. Od tej pory stopniowo zaczęły tu powstawać wille i osiedla domów, które dziś można kupić niekiedy w biurach nieruchomości w Poznaniu. Teraz to jedna z najbardziej prestiżowych dzielnic.

Biura nieruchomości Poznań

Z uwagi na położenie stosunkowo blisko od stolicy Niemiec, w mieście działa sporo zagranicznych agencji. Niektóre otwierają biura nieruchomości-Poznań jako pierwsze swoje oddziały w Polsce. Tu testują rynek i z czasem decydują się na dalszą ekspansję lub wycofują się z naszego kraju. Bardzo dużo jest agencji lokalnych, które działają tylko w Poznaniu lub skupiają się na Wielkopolsce. Część z nich to małe, jednoosobowe firmy, nie należące nawet do żadnych branżowych związków. Są wśród nich takie wyspecjalizowane np. w samych biurach, halach, domach czy mieszkaniach na sprzedaż. Inne specjalizują się wyłącznie w mieszkaniach z wyższej półki – w butikowych inwestycjach i na nowych osiedlach. Są też takie wyspecjalizowane w obsłudze klientów zagranicznych, bo Poznań to rynek atrakcyjny z punktu widzenia inwestorów zza zachodniej granicy. Poza tym można znaleźć w Poznaniu biura nieruchomości należące do ogólnopolskich sieci. My oczywiście szczególnie polecamy nasze biuro nieruchomości Poznań przy ul. Naramowickiej. Posiadamy w nim domy, działki, mieszkania i inne obiekty w mieście i najbliższym sąsiedztwie. Warto korzystać właśnie z pomocy agencji, które mają swój oddział bezpośrednio na miejscu w Poznaniu. Biuro nieruchomości na lokalnym rynku znacznie ułatwia załatwienie formalności i umawianie spotkań w terenie. Dla agenta, który działa z Warszawy, każda wizyta w innym mieście to kłopot. Zapraszamy więc do naszego biura nieruchomości Poznań.

Opinie biura nieruchomości Poznań

Karolina Wójcik

Bardzo dziękuję i gorąco polecam współpracę z Freedom Nieruchomości a w szczególności z panią Sylwia Żynda. Wcześniej miałam do czynienia z innymi biurami ale tylko Pani Sylwia zajęła się profesjonalnie sprzedażą mojego mieszkania podczas gdy ja pojawiłam się tylko na akcie notarialnym☺️ Cały proces sprzedaży był przeprowadzony perfekcyjnie, na każdym etapie byłam informowana co się dzieje, wszelkie formalności były załatwione za mnie. Na pewno będę polecać biuro Freedom, jako biuro ludzi, którzy wiedzą co robią i są gotowi pomoc i wyjaśnić każdą sytuację.