Biuro nieruchomości Wałcz

Biuro nieruchomości
Freedom Wałcz

ul. Bydgoska 21a/1, 78-600 Wałcz

Chcę sprzedać:

Dziękujemy

Nasz doradca wkrótce skontaktuje się z Tobą

Oferty oddziału

Nasi ludzie

Napisz do nas

Zapytanie zostało wysłane
  • Chcę kupić
  • Chcę sprzedać
  • Inne

Malownicze, atrakcyjne przyrodniczo, usytuowanie miasta stworzyło warunki nie tylko do uprawiania turystyki i rekreacji. Jest także zachętą do zainteresowania się miastem Wałcz, nie tylko jako potencjalnemu miejscu ulokowania własnego przedsięwzięcia biznesowego, ale przede wszystkim miejsca na życie z rodziną w spokojnym i cichym miejscu.

Miasto Wałcz

Miasto Wałcz położone jest w północno-zachodniej części Polski. Swoją powierzchnią obejmuje 3815 ha. Niemal 26-tysięczne miasto jest „stolicą" Pojezierza Wałeckiego oraz siedzibą władz powiatowych. Dzięki kreatywnym mieszkańcom jest miastem prężnie rozwijającym się pod względem gospodarczym oraz kulturalnym. Posiada dogodną sieć połączeń drogowych, ze względu na to, że leży na skrzyżowaniu dwóch ważnych dróg krajowych 10 i 22: Szczecin – Warszawa (Nr 10) oraz Słubice – Gdańsk (Nr 22). Łatwo się stąd dostać do krajowych portów lotniczych w Goleniowie, Poznaniu i Bydgoszczy oraz zagranicznych - Berlin.

Historia Wałcza

Miasto Wałcz swoim rodowodem sięga XIV wieku. Założone na przesmyku między jeziorami, otoczone terenami bagiennymi, tuż przy osadzie Wolczen otrzymało prawa miejskie w 1303 roku. Historia Wałcza to ciągłe wzloty i upadki. Lata szybkiego rozwoju i momenty zahamowania – odbudowy zniszczeń spowodowanych wojnami czy pożarami. Wałcz znajdujący się na granicy polsko – brandenburskiej przechodził zmienne koleje losu. Przetaczały się przez niego wojska uczestniczące w kolejnych wojnach. W swojej historii należał do Polski, uzależniony był od Brandenburczyków, Krzyżaków, wcielony pod zabór pruski, aż w końcu w 1945 roku, na stałe przyłączony do terytorium Polski. W wyniku działań wojennych Wałcz został w dużym stopniu zniszczony, nie przybrało to takich rozmiarów, jak w Tucznie czy Mirosławcu – miast należących do powiatu Wałeckiego - jednak zabudowa miasta została poważnie naruszona. Najciekawsze budynki ocalałe z wojennej pożogi pełnią dziś głównie funkcje użyteczności publicznej. Jednak na wielu z nich do dziś można dostrzec ślady artyleryjskiego ostrzału (kościół św. Antoniego, budynek Kolegium Nauczycielskiego).

Zabytki i atrakcje Wałcza

Okolice Wałcza zostały hojnie obdarzone przez naturę. Miasto bezpośrednio styka się z dwoma pięknymi akwenami – jeziorem Raduń i jeziorem Zamkowym. Wałecka Bukowina to doskonałe miejsce, aby suchą stopą przedostać się na drugi brzeg jeziora. Rozpięty jest nad nim wiszący most, który sam w sobie jest sporą atrakcją. Warto zwrócić uwagę na mijane obiekty położone nad Raduniem – MOSiR, wieżę ciśnień oraz położoną nieopodal cerkiew prawosławną o ciekawym kształcie rotundy. Niemniej ciekawy jest spacer nad brzegami drugiego wałeckiego jeziora – Zamkowego. Jeden z jego brzegów biegnący niemal przez centrum miasta jest doskonałym punktem wyjściowym do zwiedzania Wałcza. Podczas spaceru, zbaczając nieznacznie z trasy odwiedzić możemy większość zabytków wałeckich. Spacer promenadą doprowadzi nas do Muzeum Ziemi Wałeckiej, do którego warto zajrzeć, aby zapoznać się z historią regionu oraz obejrzeć jedną z wielu organizowanych wystaw czasowych. Udając się w kierunku kolejnej nadjeziornej promenady mijamy zabytkowe budynki - notariatu, sądu oraz kościół św. Antoniego, który do dzisiejszego dnia nosi ślady ostrzału artyleryjskiego z czasów II wojny światowej. Tuż za pobliskimi budynkami, na niewielkim wzniesieniu malowniczo usytuowany jest drugi wałecki kościół – św. Mikołaja. Spacer urokliwą brukowaną alejką doprowadzi nas pod jego mury, a jednocześnie da możliwość zobaczenia eklektycznego ratusza i pięknie zrekonstruowanego rynku. Wałcz znajdujący się na linii umocnień Wału Pomorskiego to miejsce doskonałe dla miłośników militariów. Unikalne obiekty Grup Warownych Cegielnia i Marianowo na pewno dostarczy wielu wrażeń. Na terenie Wałcza, w pobliżu COS OPO Bukowina znajduje się cmentarz wojenny, na którym spoczywa prawie 6 tys. żołnierzy polskich i radzieckich poległych w czasie walk o Wał Pomorski.

Wałecki rynek nieruchomości

Charakter niewielkiego miasta jakim jest Wałcz oraz lokalizacja na pograniczu terenów leśnych i rolnych z dużą ilością zbiorników wodnych sprawia, że miasto Wałcz jest atrakcyjne do zamieszkania w domach jednorodzinnych lub szeregowych o niezbyt dużej liczbie segmentów. Wpływa to na dużą ofertę nieruchomości gruntowych zabudowanych i niezabudowanych w Wałczu i okolicach o zróżnicowanej atrakcyjności. Działki budowlane w Wałczu i okolicy z reguły są położone na terenach o charakterze rolnym, ale nie brakuje również położonych nad jeziorami czy w sąsiedztwie lasów. Wśród Wałcza od kilkunastu lat powstają tzw. sypialnie. Można je znaleźć w Ostrowcu, Przybkowie, Strącznie, Kłębowcu, Witankowie, a nawet Szwecji, Nakielnie czy Lubnie. W miejscowościach jak Wałcz, Mirosławiec, Tuczno i Człopa znaleźć możemy budynki wielorodzinne, tzw. bloki posiadające mieszkania o zróżnicowanym metrażu i roku budowy. Mieszkania w Wałczu są zdecydowanie popularniejsze niż w pozostałych miejscowościach powiatu. Mieszkania na sprzedaż w Wałczu przeważają nad tymi do wynajęcia ze względu na wielkość aglomeracji miejskiej. Jeśli chodzi o wiek lokali mieszkalnych to należy zauważyć, że część z nich zlokalizowana jest w przedwojennych kamienicach, ale również w budownictwie z wielkiej płyty jak i nowych budynkach od deweloperów, których wciąż przybywa. Nie można pominąć nieruchomości usługowych i inwestycyjnych, które w Wałczu są wykorzystywane głównie w charakterze usługowym i handlowym. Tereny na większe inwestycje sprzedawane są przeważnie przez instytucje samorządu lokalnego.

Ceny nieruchomości w Wałczu

W zakresie cen nieruchomości mieszkalnych i niemieszkalnych miasto Wałcz charakteryzuje się znacznie wyższymi cenami za m2 aniżeli podobne miejscowości w okolicy. Często ceny określane są przez mieszkańców i osoby spoza Wałcza jako ceny „poznańskie”. W przypadku cen za wynajem lokalu usługowego w Wałczu ceny od długiego czasu były na wysokim poziomie. Właściciele lokali woleli trzymać lokal pusty aniżeli wynająć za niewielki czynsz co powodowało, że w Wałczu wiele lokali jest pustych. W przypadku mieszkań widać na przełomie około 10 lat znaczny wzrost. Właściciele mieszkań zauważyli trend wzrastający i wykorzystali to w celu zwiększenia ceny swoich M w czasie sprzedaży. Lokale tańsze nie wymagają nawet dobrych zdjęć i sprzedają się bardzo szybko. Te drogie szukają właściciela znacznie dłużej. W roku 2013 średnia cena mieszkania wynosiła nieco ponad 2800 zł/m2, w 2017 było to już 3300 zł/m2, a w 2021 4800 zł za m2. Rekordowe ceny to nawet około 8000 zł/m2.

Wałcz, gdzie mieszkać?

Obrzeża miasta, ciche dzielnice lub pobliskie wioski to wybór na który od wielu lat stawiają mieszkańcy Wałcza. Wielkość miasta pozwala na szybkie przemieszczanie się z jednej strony na drugą, a tym bardziej z pobliskich wiosek z których w ciągu kilku minut dojedziemy do centrum miasta, urzędów czy sklepów. To powoduje, że część mieszkańców wybiera właśnie takie miejsca. Zaczynając od końca, czyli miejsc zagospodarowanych przez deweloperów, widać, że zdecydowali oni na lokalizację blisko jezior i pobliskich osiedli. W ostatnim czasie pojawiły się apartamenty w Wałczu (Wieża, Widok), mieszkania na obrzeżach miasta (Obrońców Westerplatte) oraz nowe budynki w samym mieście (przy Biedronce i na Wojska Polskiego). Mieszkania tu również chętnie wybierają mieszkańcy Mirosławca, Tuczna i Człopy. Od lat miejscowości w okolicy są atrakcyjne dla rodzin wybierających budownictwo jednorodzinne. Pojawiające się działki budowlane w Wałczu, czy pod miastem są wybierane pod miejsce spokojnego życia, gdzie jest cisza i spokój, gdzie otacza wokół natura, a do pracy jest "rzut beretem". Do takich miejsc od dawna należy Ostrowiec, Przybkowo, Strączno, Kłębowiec, Witankowo, a nawet Szwecja, Nakielno czy Lubno.

Biura nieruchomości Wałcz

Przez wiele lat w Wałczu usługi pośrednictwa nieruchomości oferowały dwa biura. Rynek nieruchomości zarówno w Polsce jak i w Wałczu wolno się rozwijał i miało to przełożenie również na ilość biur. W chwili obecnej pośrednictwo oferują cztery biura nieruchomości. Wszystkie te biura oferują doradztwo w sprzedaży działek budowlanych, mieszkań, domów i lokali niemieszkalnych. Skuteczny pośrednik wykorzystuje pełen wachlarz narzędzi do prezentacji ofert, m.in. profesjonalna fotografia, home staging, zdjęcia z drona, filmy, popularne portale ogłoszeniowe jak i media społecznościowe. Strona internetowa z ofertami to również podstawa w tej branży. Zestawienie takich działań i umiejętne ich wykorzystanie powoduje, że np. mieszkanie na sprzedaż w Wałczu może znaleźć klienta w ciągu dwóch tygodni. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze pośrednika, należy zwrócić uwagę na portalach z ogłoszeniami z naszego miasta, które biuro oferuje opis, zdjęcia i prezentację wyróżniającą się wśród innych ofert. Warto zainteresować się ofertą takiego biura, bo skoro my zauważyliśmy wyróżniające się ogłoszenia, zrobi to również klient kupujący.

Opinie biura nieruchomości Wałcz

Janusz Olejniczak

Współpraca z Panią Moniką Dyczkowską na najwyższym poziomie. W pełni profesjonalne podejście, kontakt i współpracę oceniam w stopniu 10/10

Marlena Śliwinska

Wspólna współpraca z agencją nieruchomości Freedom przebiegła pomyśnie bez żadnych problemów Wszystko było opisane jasno, bez zbędnych pytań. Mieszkanie- oferta, która została mi przedstawiona spełniła się z prawdą.

Zuzanna Grzywacz

'"Chcę bardzo podziękować Pani Annie Wojdylak za pomoc w sprzedaży nieruchomości. Wykazała się dużą rzetelnością, sumiennością i zaangażowaniem oraz szybką sprzedażą.

Paulina Izdebska i Adrian Izdebski

"Pani Ania to pełna profesjonalistka. Bardzo się cieszę, że trafiliśmy właśnie na Nią. Wszystkie wątpliwości rozwiązywała nawet w godzinach wieczornych. Kontakt bardzo ludzki, bez "urzędowych rozmów". Bardzo opiekuńcze podejście zarówno dla kupującego jak i szprzedąjącego. Mogę z czystym sercem polecić, na 100% nie będzie to nasza ostatnia transakcja.

Zdzisław Plawgo

Biuro szybko wprowadziło ofertę na stronę internetową. Kontakt z agentem bardzo dobry i szybki. Wprowadzane ogłoszenie zgadzało się z ofertą. Sprzedaż została szybko zrealizowana.