Biuro nieruchomości Warszawa Mokotów

Biuro nieruchomości
Freedom Warszawa Mokotów

ul. Chodkiewicza 5 lok. U4, 02-593 Warszawa
Sprzedaj nieruchomość

Najnowsze oferty
oddziału Warszawa Mokotów

Pokaż więcej (173)

Nasi ludzie

Karolina Taube Specjalista ds. sprzedaży nieruchomości WarszawaMokotów

Karolina Taube

Specjalista ds. sprzedaży nieruchomości
Monika Stępień Menadżer biura WarszawaMokotów

Monika Stępień

Menadżer biura
Angelika Niestrój Specjalista ds. klientów kupujących WarszawaMokotów

Angelika Niestrój

Specjalista ds. klientów kupujących
Anna Pasek Specjalista ds. sprzedaży nieruchomości WarszawaMokotów

Anna Pasek

Specjalista ds. sprzedaży nieruchomości
Karol Kuczwalski Agent Nieruchomości WarszawaMokotów

Karol Kuczwalski

Agent Nieruchomości
Michał Łysikowski Specjalista ds. sprzedaży nieruchomości WarszawaMokotów

Michał Łysikowski

Specjalista ds. sprzedaży nieruchomości
Joanna Gregor Broker ds. Nieruchomości Premium WarszawaMokotów

Joanna Gregor

Broker ds. Nieruchomości Premium
Małgorzata Porowska-Całka Broker Nieruchomości WarszawaMokotów

Małgorzata Porowska-Całka

Broker Nieruchomości
Daria Sulowska Specjalista ds. rynku pierwotnego WarszawaMokotów

Daria Sulowska

Specjalista ds. rynku pierwotnego
Patryk Kuczwalski Dyrektor Oddziału WarszawaMokotów

Patryk Kuczwalski

Dyrektor Oddziału
Magdalena Towarnicka Agent Nieruchomości WarszawaMokotów

Magdalena Towarnicka

Agent Nieruchomości
Agata Balak Agent Nieruchomości WarszawaMokotów

Agata Balak

Agent Nieruchomości
Barbara Bielicka Agent Nieruchomości WarszawaMokotów

Barbara Bielicka

Agent Nieruchomości
Izabela Krukowska Agent Nieruchomości WarszawaMokotów

Izabela Krukowska

Agent Nieruchomości
Izabela Jóźwiak-Brodowska Agent Nieruchomości WarszawaMokotów

Izabela Jóźwiak-Brodowska

Agent Nieruchomości
Marcelina Kułak Agent Nieruchomości WarszawaMokotów

Marcelina Kułak

Agent Nieruchomości
Kinga Damaziak Agent Nieruchomości WarszawaMokotów

Kinga Damaziak

Agent Nieruchomości
Dominika Daniluk Agent Nieruchomości WarszawaMokotów

Dominika Daniluk

Agent Nieruchomości
Lina Komarynets Asystentka WarszawaMokotów

Lina Komarynets

Asystentka

Napisz do nas

Nie ma w Polsce drugiego tak dynamicznie rozwijającego się rynku, jak Warszawa. Biura nieruchomości w tym mieście mają pełne ręce roboty, bo to tu koncentruje się rynek lokali na wynajem dla pracowników i studentów, ale też wynajem lokali długoterminowych i wreszcie najbardziej zyskowne w kraju lokale inwestycyjne. Poniżej charakterystyka warszawskiego rynku nieruchomości.

Miasto Warszawa

Liczba mieszkańców Warszawy rośnie stopniowo od czasów powojennych. Obecnie jest to miasto z największym przyrostem ludności ze wszystkich polskich aglomeracji. Dziś mieszka tu oficjalnie 1,79 mln. osób. Nieoficjalnie to mogą być nawet ponad 2 mln. osób, bo w ostatnich latach na dodatnią migrację wpływa duża liczba nie tylko pracowników tymczasowych z innych miast, ale też tych napływających zza granicy do Warszawy. Biura nieruchomości mają coraz bardziej pełne ręce roboty również dlatego, że miasto powiększa się – w ciągu ostatnich 30 lat o ok. 20 km² powierzchni.

Obecnie najwięcej mieszkańców przybywa w peryferyjnych dzielnicach Warszawy, takich jak Bemowo, Włochy czy Białołęka. Najbardziej wyludniającymi się dzielnicami są te położone centralnie, jak Mokotów, Śródmieście czy Ochota. Biura nieruchomości w Warszawie mają w ofercie najwięcej mieszkań i biur w wieżowcach w skali kraju, w tym w tych najwyższych w Polsce, jak Varso Tower, Warsaw Spire czy Pałac Kultury i Nauki. Jedyny w Polsce system metra znajduje się właśnie w tym mieście.

Historia Warszawy

Trudno dziś uwierzyć, że Warszawa była pod koniec średniowiecza wioską, w której mieszkało ok. 5 tys. osób. Jednym z najważniejszych wydarzeń w jej dziejach było przeniesienie Stolicy z Krakowa do Warszawy w 1596 roku. Od tej pory to tu mieściły się najpierw siedziby królów, a później też pałac prezydencki czy Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Do najbardziej dramatycznych chwil w historii Stolicy należy II wojna światowa i Powstanie Warszawskie. Liczba ludności skurczyła się wtedy o ponad połowę. Po lewej stronie Wisły (gdzie znajduje się Centrum) zniszczono wówczas 84 proc. zabudowy, w tym kościoły, zabytki i budynki mieszkalne. Związane z tym straty są w mieście widoczne właściwie do dziś. Przykładowo Wola, gdzie znajdowało się getto, dopiero w ostatnich dwóch dekadach zaczęła nabierać życia, a Zamek Królewski został odbudowany dopiero w latach 80 XX wieku. Znaczne zniszczenia dały dużo miejsca dla zabudowy z okresu PRL. Stąd biura nieruchomości Warszawy mają o wiele więcej ofert mieszkań w blokach i powojennych kamienicach na tle innych dużych polskich miast, gdzie popularna jest zabudowa przedwojenna.

Zabytki i atrakcje Warszawy

Poza tymi, którzy mieszkają tu od zawsze, Warszawa jest pełna przyjezdnych. Ci, którzy mogą zostać tu tylko przez dzień lub dwa, odwiedzają najczęściej wspomniany już Pałac Kultury, urokliwe Łazienki Królewskie i odbudowane po wojnie Stare Miasto. Coraz więcej uwagi zyskuje też Praga. Dawniej ani turyści, ani mieszkańcy się tam nie zapuszczali. Ostatnio biura nieruchomości w Warszawie mają w ofercie coraz więcej ciekawych mieszkań w tamtej okolicy, a turystów przyciąga Muzeum Neonów czy Wytwórnia Wódek Koneser.

Jeśli chodzi o spędzanie czasu z całą rodziną na świeżym powietrzu, to trzeba wymienić ZOO, Ogród Botaniczny w Łazienkach Królewskich i park w podwarszawskim Powsinie. Na atrakcję wyrasta też w ostatnich latach Wisła i jej nabrzeża. Zachowane są w stanie dzikim szczególnie na prawym brzegu, co stanowi ewenement, jeśli chodzi o duże europejskie stolice. Z zabytków otwartych w ostatnich latach trzeba wymienić też Muzeum Powstania Warszawskiego, które otrzymało wiele nagród za atrakcyjność ekspozycji i rozmach architektoniczny. W 2013 roku otwarto Muzeum Polin, które również zdobywa międzynarodowe nagrody i jest kolejnym ciekawym elementem współczesnej Woli.

Warszawski rynek nieruchomości

Jeśli planujesz odwiedzić biuro nieruchomości w Warszawie z zamiarem zakupu działki, to warto się pospieszyć. Atrakcyjne grunty rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Raczej trudno już o działkę pod dom jednorodzinny w jakiejkolwiek centralnej dzielnicy Warszawy. Biura nieruchomości mają takie grunty tylko w dzielnicach peryferyjnych, a także już pod miastem. Coraz częściej deweloperzy kupują działki, na których stoją lub mogą stać domki jednorodzinne i na powierzchni kilkuset mkw. stawiają budynek na 5-10 mieszkań.

Jeśli chodzi o miejsca do życia, to segment mieszkań zdecydowanie dominuje wśród ofert agencji Freedom Biuro Nieruchomości. Warszawa to przede wszystkim bloki i zabudowa powojenna, a w dalszej kolejności kamienice i nowoczesne osiedla. Jeśli chodzi o wiek budynków, jaki dominuje w biurach nieruchomości Warszawy, to niemal co czwarty wybudowano w latach 1945-1970, a zaledwie kilka procent stanowią te sprzed 1918 roku. W ostatnich latach dynamicznie zmienia się struktura wiekowa mieszkań w Warszawie w związku z budową dużych, nowych inwestycji mieszkaniowych. Osiedla na 1-2 tys. mieszkań powstawały ostatnio m.in. na Ursynowie, w Ursusie i na Pradze Południe. Trzeba też wspomnieć o gwałtownym wzroście tempa rewitalizacji starszych kamienic w związku z rosnącą popularnością dzielnicy Praga i budową biegnącej przez te okolice nitki metra. To w Warszawie koncentruje się też rynek mikrokawalerek. W ostatnich latach biura nieruchomości w Warszawie miały w ofercie mieszkania o powierzchni mniejszej niż 25 mkw., reklamowane jako mieszkania inwestycyjne. Inwestycje o charakterze ekskluzywnym, w tym penthouse'y i inne najdroższe mieszkania w Polsce, są zlokalizowane głównie w Śródmieściu i na Mokotowie, podczas gdy najdroższe domy można znaleźć raczej w dzielnicach podmiejskich jak Konstancin czy Piaseczno.

Ceny nieruchomości w Warszawie

Odwiedzając biuro nieruchomości w Warszawie, trzeba przygotować się na to, że ceny mieszkań są tam z roku na rok coraz wyższe. Poniżej garść najważniejszych faktów:

  • Cena za mkw. mieszkania w Warszawie wyniosła w 2020 roku ok. 10 tys. zł.
  • Jeszcze w 2013 roku to było ok. 7 tys. zł.
  • W 2011 roku cena za metr wynosiła 8 tys. zł.
  • Pod koniec 2006 roku cena za metr wynosiła nieco ponad 5,5 tys. zł.
  • Z danych Freedom Biuro Nieruchomości w Warszawie-Śródmieściu cena za metr to średnio 16,6 tys. zł.

Na początku 2021 roku w Warszawie w budowie było ok. 300 inwestycji mieszkaniowych i był to spadek ilości o ok. 1 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Najwięcej nowych mieszkań jest na Białołęce, Mokotowie i Pradze-Południe i to w tych dzielnicach (a dodatkowo na Woli) sprzedaje się najwięcej mieszkań. Najtrudniejszym wydarzeniem ostatnich lat dla biur nieruchomości w Warszawie była oczywiście pandemia. Z jednej strony w obliczu niepewności spadła podaż, z drugiej nieco mniej osób szukało mieszkania na wynajem w związku z pracą czy studiami. Mimo to na razie nic nie wskazuje, by w dłuższej perspektywie wpłynęło to negatywnie na ceny mieszkań. Po chwilowych wahaniach widać też, że Polacy raczej nie będą odkładać wiecznie decyzji o zakupie swojego M w Warszawie. Biuro nieruchomości Freedom notuje dużo zapytań zarówno o mieszkania na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, co potwierdza tę tendencję.

Warszawa - gdzie mieszkać?

Jak już wspomniano, najwięcej nowych mieszkań buduje się na Białołęce i w innych peryferyjnych dzielnicach prawobrzeżnej Warszawy. Biura nieruchomości notują też sporo zapytań odnośnie inwestycji we Włochach i Ursusie. Wszystko to jest związane z rozbudową drugiej linii metra, która sprawiła, że dalekie obrzeża Pragi stały się o wiele bardziej dostępne, niż wcześniej. Podobnie było wcześniej z Ursusem i okolicami, od kiedy powstała Szybka Kolej Miejska i nowa stacja Ursus-Niedźwiadek. Wszystko to pozwala dojechać z Ursusa czy Targówka do Centrum w ok. 20 minut i to nie posiadając samochodu.

Z kolei według danych GUS rodzinom odwiedzającym biura nieruchomości Warszawa ma szczególnie dużo do zaoferowania we Włochach, Wilanowie i Śródmieściu. To tam jest najwięcej terenów zielonych i przedszkoli. Całe miasto w ostatnich latach zyskało na bezpieczeństwie, ale najlepiej pod tym względem jest w Wilanowie, Ursynowie i Wesołej. Z kolei jeśli chodzi o prestiż, to najbardziej opłaca się zamieszkać na Mokotowie. To popularna dzielnica, pełna zarówno historycznej, jak i nowej zabudowy. Bezpieczna, położona blisko Centrum i charakteryzująca się jednymi z najwyższych cen mieszkań w Warszawie. Biuro nieruchomości Freedom posiada też w ofercie wiele nieruchomości premium na Saskiej Kępie i Żoliborzu.

Biura nieruchomości Warszawa

Stolica to najbardziej perspektywiczny rynek dla tego, kto chce otworzyć biuro nieruchomości. Warszawa stale się rozwija, stąd można planować ekspansję biura na resztę kraju, a dodatkowo „obsługiwać” wszystkie mniejsze miasteczka Mazowsza i gminy satelickie dla Warszawy. Biuro Nieruchomości Freedom to jedno z kilkudziesięciu działających na tym terenie. Dzielą się one na agencje sieciowe i franczyzowe, a także pojedyncze i niezależne biura nieruchomości. Warszawa to też zagłębie biur z nieruchomościami premium, specjalizujące się np. w obsłudze inwestorów zagranicznych czy osób szukających czegoś naprawdę wyjątkowego. Ciekawostką są biura nieruchomości skoncentrowane na klientach z Azji czy Europy Zachodniej. Znajdują się tu również agencje wyspecjalizowane w wynajmie biur czy magazynów.

Klienci nie zdają sobie czasem sprawy z tego, że wiele biur nieruchomości w Warszawie to operacje działające nieomal w pojedynkę, skupione na właścicielu i jego osobistych kontaktach. To może być plus przy poszukiwaniu określonego typu nieruchomości w konkretnej dzielnicy. Jednak ci, którzy chcą uniknąć niespodzianek i sprzedać lub kupić dom, powinni skupić się na większych agencjach, które dają odpowiednio szeroki wybór i mają bogate doświadczenie. Oczywiście należy się kierować również tym, jak długo na rynku działa dane biuro nieruchomości. Warszawa to miasto, w którym można znaleźć agencje działające od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Lepiej nie ryzykować z tymi, które mają za sobą rok czy dwa lata historii obrotu nieruchomościami.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze? Zawsze warto sprawdzać, którą agencję widać na portalach z ogłoszeniami – niektóre unikają takich miejsc, co utrudni sprzedanie z nimi domu czy lokalu. Wskazówką na pewno może być też strona internetowa, a w przypadku niektórych agencji starszej daty – jej brak... Na koniec zawsze warto umówić się na rozmowę i w ten sposób bezpośrednio przekonać się, jaką wiedzą i doświadczeniem dysponuje biuro nieruchomości w Warszawie, a także co może zaoferować.

Opinie biura nieruchomości Warszawa Mokotów

Agnieszka Cieślińska

Pani Małgosiu, dziękuję za współpracę, która w moim odczuciu przebiegała bardzo sprawnie i w miłej atmosferze. Byłam pozytywnie zaskoczona szybkością załatwiania przez Panią wszystkich formalności oraz wyjaśnianiem nurtujących mnie pytań.