Eksperci prognozują spowolnienie na rynku mieszkaniowym, jednak tylko do połowy 2023 roku. Po tym okresie powinno nastąpić “odbicie”. A to ma mieć wpływ na wzrost cen mieszkań. Na tę sytuację mają także wpływ rządowe projekty.

Jedno mieszkanie raz na rok? Rząd szuka sposobów na ograniczenie hurtowych zakupów lokali. Forsal.pl, 02.02.2023

Prowadzone są analizy, na ile ograniczyć „hurtowe” nabywanie mieszkań na przestrzeni czasu, a na ile w danej inwestycji – powiedział PAP minister rozwoju Waldemar Buda. Jak podkreślił, zdarzały się przypadki, że inwestorzy spekulacyjni kupowali „w hurcie” najlepiej położone mieszkania.

Źródło: Jedno mieszkanie raz na rok?

Na rynek nieruchomości powrócił optymizm. „Liczenie na obniżki jest złudne”. Money.pl, 03.02.2023

Pod koniec 2022 r. mieszkania na rynku wtórnym taniały, z kolei ceny nowych lokali ciągle rosły. Tymczasem na początku tego roku sytuacja się odwróciła. Ceny mieszkań na rynku wtórnym ustabilizowały się, a ceny nowych lokali zaczęły tanieć. Zapytaliśmy ekspertów, jak długo utrzyma się ten trend.

Źródło: Na rynek nieruchomości powrócił optymizm

Kolejny wzrost cen nieruchomości? Wkrótce odbicie na rynku. Money.pl, 03.02.2023

Eksperci JLL oceniają, że pierwsze sześć miesięcy 2023 roku może przynieść spowolnienie w sprzedaży na rynku mieszkaniowym. Na drugą połowę roku prognozowane jest odbicie. W związku z niższą podażą ceny mieszkań mogą wzrosnąć w perspektywie 2-3 lat.

Źródło: Kolejny wzrost cen nieruchomości?

Nadchodzi kredyt 2 proc. Sprawdzamy haczyki w projekcie ustawy. Bankier.pl, 06.02.2023

Posiadanie odziedziczonego udziału w prawie do nieruchomości nie zamknie drogi do kredytu z dopłatami. Kredytobiorca będzie jednak musiał w ciągu 12 miesięcy od dnia nabycia kredytowanego mieszkania rozpocząć w nim „prowadzenie gospodarstwa domowego” albo straci prawo do dopłat. Sprawdzamy, co kryje się w wyczekiwanym projekcie wprowadzającym „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”.

Źródło: Nadchodzi kredyt 2 proc.