Problem braku mieszkań w Polsce nie rozwiązuje się od lat mimo tego, że powstaje coraz więcej nowych nieruchomości. Ponadto, jak wskazuje Infor, dużą część zasobów mieszkaniowych w kraju stanowią nieruchomości wybudowane przed 1918 rokiem (1,027 mln mieszkań w 2021 roku). Obecnie brakuje nam ok. 2 mln lokali mieszkalnych, a niezbyt pocieszającym faktem jest to, że deweloperzy ze względu na sytuację na rynku wstrzymują się z rozpoczynaniem budów.

Ile mieszkań brakuje w Polsce i jakie nieruchomości stanowią większość?

Dokładna liczba nie jest znana, ale najnowsze dane wskazują na brak około 1,5-2 mln lokali mieszkalnych w kraju. Już pod koniec 2022 roku Eurostat wskazywał, że polskie nieruchomości należą do najbardziej przeludnionych w Europie. Jednocześnie nieruchomości zbudowane ponad 100 lat temu stanowią około 6,9% zasobu ogółem. Większość z nich nadaje się prawdopodobnie do wymiany. Dodatkowo na tle krajów polskie mieszkania cechuje niska liczba pokoi na osobę.

Należy jednak zaznaczyć, że w ciągu ostatnich 30 lat przeciętny standard powierzchniowy mieszkań odczuwalnie się poprawił. Dwa lata temu (2021 r.) przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania wynosiła 75 m kw.

Ile rocznie buduje się mieszkań w Polsce?

Dane z raportu GUS „Budownictwo w 2022 r.” wskazują, że w całym 2022 roku oddano w Polsce do użytkowania 238,6 tys. mieszkań. W 2021 roku było to 234,7 tys. mieszkań. W 2023 roku trend wzrostowy może się nie utrzymać, ponieważ zarówno deweloperzy, jak i osoby prywatne wstrzymują się z decyzjami o budowie mieszkań i domów.

Ma na to wpływ aktualna sytuacja, to jest wysokie stopy procentowe, inflacja, wysokie ceny materiałów budowlanych. Wielu potencjalnych kredytobiorców straciło zdolność kredytową, jednak zapowiedź rządowego programu Bezpieczny kredyt 2 proc. sprawiła, że osoby te odzyskały nadzieję na otrzymanie zobowiązania. Nie zmienia to faktu, że inwestycje deweloperskie nie rozwijają się już tak prężnie jak jeszcze rok i dwa lata temu.

Warto podkreślić, że pod względem budowy mieszkań rok 2022 był najlepszym wynikiem od dekady Edwarda Gierka. Rekord padł w 1978 roku, kiedy w Polsce powstało aż 284 tys. mieszkań. Z drugiej strony obecnie rodzi się znacznie mniej dzieci. W tamtym okresie było to 700 tys. dzieci rocznie, a teraz liczba ta wynosi 300 tys.