Koniec mieszkaniowej hossy

  • Ceny mieszkań spadają we wszystkich dużych miastach
  • Fundusze inwestycyjne zaczynają wykupywać nowe mieszkania w Polsce

Rynek nieruchomości. W 11 z 17 miast spadają ceny mieszkań. Gazeta Wyborcza, 01.08.2022

Twórcy raportu (Expander i Rentier.io) przeanalizowali ponad 36 tys. internetowych ofert sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego. Wniosek? W czerwcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny mieszkań spadły w 11 z 17 badanych miast. To niewątpliwie najlepsza informacja dla osób, które wciąż poszukują swojego M2.
Gdzie mieszkania tanieją najszybciej – sprawdź.

Koniec mieszkaniowej hossy. Ceny spadają we wszystkich dużych miastach. Money.pl, 29.07.2022

Po latach nieprzerwanego wzrostu cen na rynku nieruchomości zaczęły one spadać. Spektakularne załamanie sprzedaży notują także deweloperzy. Jeszcze w ubiegłym roku w biurach sprzedaży mieszkań ustawiały się kolejki, dziś świecą pustkami. Dochodzi do tego załamanie na rynku hipotek. Eksperci nie mają wątpliwości, że rynek nieruchomości przeżywa dziś zapaść. Czy zbliża się zapaść na rynku nieruchomości – przeczytaj.

Obrót nieruchomościami zwiększył się o 37,8 proc. Forsal.pl, 28.07.2022

Wartość transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości wzrosła o 37,8 proc. r/r w 2021 r. do 197,14 mld zł, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), powołując się na dane z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN).
Obrót nieruchomościami w 2021 roku – zobacz szczegółowe dane.

Domy jednorodzinne bez pozwoleń za to drożej. Rzeczpospolita.pl, 29.07.2022

Rząd chce, by wszyscy budujący domy, bez względu na ich wielkość, podlegali takiemu samemu prawu budowlanemu. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że domki o powierzchni 70 mkw. i większe będzie można budować według tych samych zasad. Domy bez pozwoleń dla każdego? Zobacz jakie są plany rządu

Fundusze inwestycyjne zaczynają wykupywać nowe mieszkania w Polsce i w ten sposób ustabilizują rynek nieruchomości. Strefa Inwestorów, 27.07.2022

Spadek popytu na mieszkania w Polsce to skutek spadku akcji i zdolności kredytowej, która wynika z czynników makroekonomicznych. Niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe w Polsce pozostają jednak ogromne i w tym swoją okazję widzą fundusze inwestycyjne PRS, nastawione na kupno mieszkań pod wynajem. Sytuacja rynkowa i niska konkurencja sprawiły, że masowo składają polskim deweloperom oferty wykupu mieszkań. Czy fundusze inwestycyjne ustabilizują rynek nieruchomości? Przeczytaj.