Rząd obecnie pracuje nad nowymi przepisami na rynku mieszkaniowym. Minister Waldemar Buda zapowiedział, że przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym nie trzeba będzie płacić podatku PCC od czynności cywilnoprawnych. Dodatkowo minimalna powierzchnia lokalu użytkowego ma wynosić 25 m kw. Jakich zmian możemy się jeszcze spodziewać?

Rekordowo dużo oddanych mieszkań. Ale hossa się kończy i rynek szuka punktu równowagi. Business Insider, 29.03.2023

W ostatnich miesiącach 2022 r. oddano do użytkowania w Polsce rekordowo wysoką liczbę mieszkań. Jednak mocno spada liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczynanych inwestycji, co źle wróży ofercie mieszkań w kolejnych latach. Pozytywną informacją jest malejąca presja na wzrost cen materiałów budowlanych, robocizny i gruntów.

Źródło: Rekordowo dużo oddanych mieszkań

Flipperzy na cenzurowanym. Rząd chce upublicznić ceny mieszkań. Bankier.pl, 30.03.2023

W 2024 r. ruszyć ma rządowy rejestr cen mieszkań, czyli strona internetowa, która prezentować będzie aktualne stawki nieruchomości w danej okolicy. Upublicznienie kwot płaconych za mieszkania ma – w opinii rządzących – powstrzymać „flipperów i spekulantów handlujących cesjami” przed ich sztucznym zawyżaniem.

Źródło: Flipperzy na cenzurowanym

Zakup pierwszego mieszkania na rynku wtórnym bez PCC. Rząd zapowiada nowe przepisy. Forsal.pl, 31.03.2023

Przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym nie trzeba będzie płacić podatku PCC od czynności cywilnoprawnych – zapowiedział minister Waldemar Buda.

Źródło: Zakup pierwszego mieszkania na rynku wtórnym bez PCC

Rząd walczy z patodeweloperką. PAP, 31.03.2023

Minimalna powierzchnia lokalu użytkowego ma wynosić 25 m kw. Ma to nie dotyczyć lokali na parterze lub pierwszym piętrze, które są dostępne bezpośrednio z zewnątrz.

Źródło: Rząd walczy z patodeweloperką

Ceny wynajmu mieszkań. Tak wyglądają stawki w największych miastach. TVN24, 01.04.2023

Mamy do czynienia z karuzelą wzrostów i spadków, jeśli chodzi o stawki najmu. W porównaniu do poziomu przed rokiem najem jest droższy we wszystkich 16 badanych miastach, a średni wzrost wynosi 24 procent – wynika z raportu Expandera i rentier.io.

Źródło: Ceny wynajmu mieszkań