Czy wysokie stopy procentowe nadal będą wstrzymywać ruchy klientów konsumpcyjnych na rynku nieruchomości i jak wyglądał na nim ubiegły rok? W jaki sposób rząd chce walczyć z “patodeweloperką”? Odpowiedzi na te pytania poniżej! Zapraszamy do lektury najnowszych artykułów prasowych dotyczących sytuacji na rynku nieruchomości!

Buda o programie „Pierwsze Mieszkanie”: System będzie szczelny. Forsal.pl, 04.01.2023

Zapowiedziany w połowie grudnia program Pierwsze Mieszkanie, który miałby ruszyć od 1 lipca 2023 r., jest skierowany do osób, które chcą kupić swój pierwszy lokal. 

Jednym z elementów programu ma być „bezpieczny kredyt 2 proc.”. Będzie mogła go uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Źródło: Buda o programie „Pierwsze mieszkanie”

Rząd ma zamiar walczyć z patodeweloperką. Bankier.pl, 04.01.2023

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz Prawa budowlanego, mają – zdaniem resortu rozwoju – pozwolić na skuteczniejszą walkę z tzw. patodeweloperką.

Zwiększyć się ma m.in. minimalna odległość między balkonami i sąsiadującymi blokami. Co jeszcze się zmieni?

Źródło: Betonoza, balkon w balkon czy okno z widokiem na ścianę

To będzie kolejny trudny rok dla nieruchomości. Młodej rodziny nie będzie stać na kredyt. Interia.pl, 07.01.2023

Wysokie stopy procentowe w dalszym ciągu będą ograniczać akcję kredytową na rynku nieruchomości w 2023 roku. Tak prognozują eksperci. Zwracają też uwagę, że obniżki stóp mogą nastąpić wskutek prowadzenia kampanii wyborczej, co może nieco ułatwić zakup mieszkania. 

Problemem jednak są wysokie koszty wynajmu mieszkania, co dla młodego pokolenia okazuje się i tak lepszym rozwiązaniem niż zadłużenie się na wiele lat.

Źródło: To będzie kolejny trudny rok dla nieruchomości

Deweloperzy podsumowują 2022 rok na rynku nieruchomości. Strefa Inwestorów, 09.01.2023

Pojawiają się pierwsze wyniki sprzedaży mieszkań wśród polskich deweloperów w 2022 r. 

Zarówno w przypadku spółki Atal, jak i Dom Development czy Lokum Deweloper mamy do czynienia z pewnymi spadkami r/r., ale są również pozytywne wieści!

Źródło: Deweloperzy podsumowują 2022 roku na rynku nieruchomości