Ile trzeba dołożyć do jednego “Bezpiecznego kredytu 2 proc.”? Przegląd prasy 05.06.2023r.

cze 05, 2023 · Time 3 min. czytania

Według szacunków ekspertów do jednego “Bezpiecznego kredytu 2 proc.” trzeba dołożyć ponad 100 000 zł. To podstawowy problem programu, który ma ruszyć już w lipcu. A to może oznaczać, że “bezpiecznych kredytów” będzie mniej, niż wcześniej sądzono. Sprowadzenie poprzez dopłaty efektywnego oprocentowania kredytu (dla klienta) do poziomu około 3% jest kosztowne w warunkach rekordowych stóp NBP.

Polacy wybierają małe domy. Rzeczpospolita, 01.06.2023

Małgorzata Porowska, dyrektor w Freedom Nieruchomości Warszawa Mokotów: najgorzej sprzedają się wielopiętrowe, wielopokoleniowe domy. – Ale nawet taka nieruchomość w dobrej lokalizacji się obroni dzięki zdecydowanie niższej cenie – mówi. – Większość wielopiętrowych domów to budownictwo starego typu wymagające dużych nakładów finansowych na modernizacje. Tymi nieruchomościami najczęściej interesują się klienci inwestycyjni. Adaptują domy na hotele pracownicze lub inne usługi.

Źródło: Polacy wybierają małe domy

Ziemia po zaoranym „Mieszkaniu+”. Rzeczpospolita, 01.06.2023

Ogłoszony siedem lat temu rządowy program „Mieszkanie+” odchodzi do historii w niesławie. Do końca 2019 r. miało powstać 100 tys. lokali z plusem, a do 2030 r. – nawet milion. Tymczasem, jak podaje resort rozwoju i technologii, „w ramach rynkowej i społecznej części programu wybudowano 19,8 tys. mieszkań, a 32,4 tys. jest w budowie (stan na koniec I kwartału br.)”.

Źródło: Ziemia po zaoranym „Mieszkaniu+”

„Bezpiecznych Kredytów 2 proc.” będzie mniej, niż sądzimy? Forsal.pl, 02.06.2023

Podstawowym problemem związanym z programem Bezpieczny Kredyt 2% jest duża wartość dopłat do jednej „hipoteki”. Wynika ona z faktu, że sprowadzenie poprzez dopłaty efektywnego oprocentowania kredytu (dla klienta) do poziomu około 3% jest kosztowne w warunkach rekordowych stóp NBP. Innymi słowy, państwo w ramach jednego kredytu musi sporo dopłacić bankowi w celu uzupełnienia luki między preferencyjnym poziomem odsetek płaconych przez klienta i standardowym oprocentowaniem.

Źródło: „Bezpiecznych Kredytów 2 proc.” będzie mniej, niż sądzimy?

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach. Forsal.pl, 05.06.2023

Niewykluczone, że, mimo rosnących kosztów budowy, średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie deweloperów przestała rosnąć, a w najbliższych miesiącach może nawet nieco spaść. Stanie się tak, jeśli deweloperzy zaczną wprowadzać na rynek więcej mieszkań w segmencie popularnym – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Źródło: Ceny mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach

Może to też Ci się spodoba

Justyna Kaszowska

Trzy oddziały Freedom jednocześnie? Wystarczy pomysł! [wywiad]

Otwarcie własnego oddziału Freedom wiąże się z wieloma wyzwaniami, ale korzyści, które za tym idą, zdecydowanie warte są podjęcia działania. A gdyby tak… od razu otworzyć trzy oddziały franczyzy, w trzech różnych lokalizacjach? Justyna Kaszowska postanowiła sprawdzić ten pomysł.

Ewelina Zdancewicz kwi 16, 2024 · 6 min. czytania

Jak umówić się na spotkanie ze sprzedającym nieruchomość?

Żeby zrozumieć co czują sprzedający, tydzień temu przeprowadziłem pewien interesujący eksperyment. Na popularnym portalu ogłoszeniowym w dziale ogłoszeń prywatnych umieściłem atrakcyjną pod względem wizualnym nieruchomość z dobrą ceną ofertową. Chciałem w ten sposób wyjaśnić mechanizm, jak umówić się na spotkanie ze sprzedającym nieruchomość i dlaczego to takie trudne?

Prawie 15 000 mieszkań w Polsce wykupionych przez cudzoziemców w 2022 roku. Przegląd prasy 24.04.2023

W 2022 r. cudzoziemcy kupili w Polsce prawie 14,4 tys. mieszkań. To o 35 proc. więcej niż rok wcześniej. Jak wpływa na to rynek nieruchomości? I na czym polega zmiana na rynku najmu? Należy też pamiętać, że już od piątku będą obowiązywać zmienione przepisy o świadectwach charakterystyki energetycznej. Przeczytaj nasz nowy przegląd prasy i bądź […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.