Wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych obejmie zakup większego pakietu mieszkań w ramach jednej inwestycji. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i funduszy inwestycyjnych. To jedno z rozwiązań nowego programu Bezpieczny kredyt 2 proc. Co jeszcze słychać na rynku nieruchomości?

W końcu optymizm na rynku nieruchomości? Dobre informacje dla klientów. Onet.pl, 14.03.2023

Z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w lutym 2023 r. o kredyt hipoteczny wnioskowało zaledwie 19 tys. osób. To spadek o 37,4 proc. w porównaniu z lutym 2022 r. Co więcej, osoby, które chcą wziąć kredyt hipoteczny, wnioskują o niższe kwoty. W ubiegłym miesiącu średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła 359,7 tys. i była niższa o 0,3 proc. od wartości w lutym 2023.

Źródło: Dobre informacje dla klientów

Wyższy podatek od kupna mieszkań. Bankier.pl, 17.03.2023

Wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych obejmie zakup większego pakietu mieszkań w ramach jednej inwestycji. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i funduszy inwestycyjnych. Rozwiązania będą dołączone do projektu ws. Bezpiecznego kredytu – powiedział PAP minister rozwoju Waldemar Buda.

Źródło: Wyższy podatek od kupna mieszkań

Jak będzie 2023 w mieszkaniówce? Infor.pl, 16.03.2023

Jak będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy w 2023 roku? Czy zapowiedziany przez rząd program mieszkaniowy, który ma przynieść kredyty z dopłatą może zmienić sytuację w sektorze? W jakim stopniu? Jaką strategię działania przyjęli deweloperzy? Jakie inwestycje wejdą do sprzedaży w tym roku?

Źródło: Jak będzie 2023 w mieszkaniówce?

Opada gorączka, ale nie chęci. Rzeczpospolita, 09.03.2023

Rok temu o zakupach nieruchomości za granicą decydowały emocje, dziś nabywcy spokojniej analizują sytuację.W 2022 r. Polacy kupili w Hiszpanii niemal 3 tys. nieruchomości, ustanawiając nowy rekord – wynika z danych Colegio de Registradores. To o ponad 160 proc. więcej niż rok wcześniej. W samym III kwartale nabywców znalazło 1015 domów i mieszkań – to tyle, ile we wcześniejszych latach rocznie. IV kw. przyniósł ostudzenie, sprzedaż sięgnęła blisko 670 nieruchomości.

Źródło: Opada gorączka, ale nie chęci