Obecnie widać wyraźną zmianę na rynku mieszkaniowym. Dotychczas kupujący wstrzymywali się z decyzją o własnym “M”, ale wygląda na to, że ta sytuacja się zmieniła. Co wpłynęło na ponowy wzrost zainteresowania mieszkaniami? Przeczytaj najnowszy przegląd prasy Freedom Nieruchomości i dowiedz się więcej!

Najmniej mieszkań w budowie od lat. Gdzie sytuacja jest najgorsza? Business Insider, 20.02.2023

Liczba budowanych mieszkań spadła w Polsce średnio o 28 proc., a są regiony, w których jest zjazd prawie o 40 proc. Eksperci ostrzegają, że przy powrocie większego zainteresowania własnym „M” może być problem z ofertą i cenami. Sprawdziliśmy, jaki potencjał do uruchomienia nowych budów tkwi w poszczególnych województwach.

Źródło: Najmniej mieszkań w budowie od lat

To mogą być ostatnie tygodnie na spokojny zakup nieruchomości. Wgospodarce.pl, 15.02.2023

Zapowiedzi z jednej strony nowych podatków, a z drugiej rządowego programu tanich kredytów już dziś dają do myślenia Polakom. Efektem jest spory wzrost zainteresowania mieszkaniami. Straszenie nowymi podatkami czy nawet zakazem zakupu mieszkań dla zamożnych, a z drugiej strony szybkie wprowadzanie programu tanich kredytów dla osób kupujących pierwszą w życiu nieruchomość. Taki scenariusz na 2023 rok sugeruje, że czeka nas co najmniej kilka ciekawych miesięcy na rynku mieszkaniowym.

Źródło: To mogą być ostatnie tygodnie na spokojny zakup nieruchomości

Jest zmiana na rynku nieruchomości. Oto co się dzieje z cenami mieszkań. Money.pl, 16.02.2023

Na początku roku ceny mieszkań ponownie spadały. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w badanych 17 miastach średnio od maja 2022 r. ceny obniżyły się o 2,6 proc. Uwagę zwraca też wzrost liczby ofert sprzedaży.

Źródło: Jest zmiana na rynku nieruchomości

Nie ma wyścigu po świadectwa. Rzeczpospolita, 16.02.2023

Kupujący mieszkania o świadectwa energetyczne pytają rzadko. Na razie brak dokumentu nie wpływa na ceny lokali. Michał Grzeląska, dyrektor oddziału Freedom Nieruchomości Łódź Wierzbowa, uważa, że obowiązkowe świadectwa w pierwszym etapie pozwolą zarobić osobom z uprawnieniami do ich wystawiania. – Nie wpłyną znacząco na sprzedaż nieruchomości. Problem może się pojawić na rynku najmu w szczycie sezonu (lipiec–wrzesień). Terminy wystawiania świadectw mogą się wydłużyć. Może to mieć także przełożenie na wzrost ich cen.

Źródło: Nie ma wyścigu po świadectwa

Rozmowa z Katarzyną Kuniewicz. Czy po słabym ubiegłym nadchodzi lepszy rok dla mieszkaniówki? Parkiet, 16.02.2023 r.

Od kilku miesięcy aktywność zainteresowanych zakupem mieszkań się zwiększa. Co dalej? O perspektywach mówi Katarzyna Kuniewicz, szefowa działu badań rynku mieszkaniowego w Otodom Analytics.

Warto posłuchać: Czy po słabym ubiegłym nadchodzi lepszy rok dla mieszkaniówki?