Co się obecnie bardziej opłaca: budowa domu czy kupno mieszkania? Okazuje się, że koszty tych inwestycji są do siebie bardzo zbliżone. Z kolei zakup mieszkania na wynajem będzie się opłacać, ale tylko osobom prywatnym. Firmy zapłacą prawie 29 razy wyższy podatek od nieruchomości niż osoby prowadzące najem prywatny. Co jeszcze słychać na rynku nieruchomości? Sprawdź nasz przegląd najnowszych artykułów prasowych.

Wynajem mieszkania tylko prywatne. Firma zapłaci horrendalny podatek. Forsal.pl, 23.01.2023

Przedsiębiorcy zarabiający na wynajmie mieszkań zapłacą prawie 29 razy wyższy podatek od nieruchomości niż osoby prowadzące najem prywatny, czyli poza działalnością gospodarczą – wynika ze stanowiska Ministerstwa Finansów. Chodziło o rozstrzygnięcie, jaką stawkę podatku od nieruchomości powinni zapłacić właściciele mieszkań na wynajem.

Źródło: Wynajem mieszkania tylko prywatnie

Budowa domu, kupno domu, kupno mieszkania – co się najbardziej opłaca, ile to mniej więcej kosztuje? Money. 22.01.2023

Dom czy mieszkanie to dylemat wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać na swoim. Okazuje się, że koszt budowy domu może być zbliżony do zakupu mieszkania, a niekiedy nawet niższy.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że sytuacja na rynku nieruchomości jest dużo gorsza niż przed pandemią. Jest drogo, a działek i mieszkań brakuje. Do tego dochodzi problem z dostępem do kredytów hipotecznych.

Źródło: Budowa domu, kupno domu, kupno mieszkania…

Ceny nieruchomości w górach przyprawiają o zawrót głowy. Gdzie jest najdrożej? Bankier.pl, 21.01.2023

Od nieco ponad 12 tys. zł w Karpaczu czy Wiśle do ok. 19,4 tys. zł w Bukowinie Tatrzańskiej – tyle kosztuje średnio 1 mkw. mieszkania bądź apartamentu w najpopularniejszych zimowych miejscowościach turystycznych. Choć ich ceny od kilku miesięcy się stabilizują, to na spadki w dłuższej perspektywie nie ma co liczyć. Takie nieruchomości kupują dziś głównie klienci gotówkowi, którzy chcą uchronić kapitał przed utratą wartości.

Źródło: Ceny nieruchomości w górach przyprawiają o zawrót głowy

Wiemy, jak mogą wyglądać kredyty na WIRON. Co się zmieni? Niemało. Oprocentowanie będzie liczone zupełnie inaczej. I nie będzie już „3M”. Subiektywnie o finansach, 20.01.2023

Problemy z produktami bankowymi opartymi na nowej stawce są dwa. Po pierwsze nie ma rekomendacji nadzorczych, które mogłyby ujednolicić konstrukcję takiego kredytu. Żaden bank nie chce się wyrywać przed szereg z własnym pomysłem, jeśli potem miałoby się okazać, że cała reszta rynku używa innej metody.

Po drugie nie ma rynku instrumentów pochodnych, którymi banki mogłyby zabezpieczać ryzyko zmian takiego wskaźnika.

Źródło: Wiemy, jak mogą wyglądać kredyty na WIRON

Sposób na kryzysowy najem i gwarancję stałej kwoty czynszu. Rzeczpospolita, 19.01.2023

W dobie kryzysu na rynku najmu szukane są nowe formy zabezpieczenia przez wynajmujących, jak i najemców. Testowana jest obecnie formuła mieszkania za odstępne.

Źródło: Sposób na kryzysowy najem i gwarancję stałej kwoty czynszu