W 2022 r. cudzoziemcy kupili w Polsce prawie 14,4 tys. mieszkań. To o 35 proc. więcej niż rok wcześniej. Jak wpływa na to rynek nieruchomości? I na czym polega zmiana na rynku najmu? Należy też pamiętać, że już od piątku będą obowiązywać zmienione przepisy o świadectwach charakterystyki energetycznej. Przeczytaj nasz nowy przegląd prasy i bądź na bieżąco!

Od piątku będą obowiązywać zmienione przepisy o świadectwach charakterystyki energetycznej. Forsal.pl, 23.04.2023

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa zapotrzebowanie na energię w związku z użytkowaniem budynku lub jego części. Wymóg sporządzenia dokumentu w określonych sytuacjach wynika z regulacji unijnych. Zgodnie z dyrektywą UE przy okazji wznoszenia, sprzedaży lub wynajmu budynków lub modułów budynków świadectwo charakterystyki energetycznej lub jego kopia mają być przekazywane ewentualnemu nowemu najemcy lub kupującemu.

Źródło: Zmienione przepisy o świadectwach charakterystyki energetycznej

Duża zmiana na rynku najmu. Więcej wolnych mieszkań, czynsze zaczynają spadać. Interia.pl, 21.04.2023

Po czasie wielomiesięcznego przeciążenia rynku najmu spowodowanego przez napływ uchodźców z Ukrainy oraz tych, którym nie udało się dostać kredytu hipotecznego, widoczne są pierwsze oznaki stabilizacji. Wzrosła liczba aktywnych ofert, a stawki najmu we wszystkich dużych miastach zaczęły spadać.

Źródło: Duża zmiana na rynku najmu

Rynek nieruchomości w 2023 r. – Czekać na spadki czy kupować? Blog Marcin Iwuć. 20.04.2023

Pierwszy kwartał 2023 r. przyniósł prawdziwy zastój na rynku nieruchomości. Widać już jednak pierwsze jaskółki – pojawiają się sygnały, że kolejne miesiące przyniosą zmiany. W tej układance wiele może namieszać Bezpieczny Kredyt 2% i oczekiwane spadki stóp procentowych. Czy to zatem dobry czas na zakup mieszkania? Kupować czy lepiej jeszcze trochę poczekać? Jak Bezpieczny Kredyt 2% wpłynie na rynek nieruchomości?

Źródło: Rynek nieruchomości w 2023 r. – Czekać na spadki czy kupować?

Cudzoziemcy kupują coraz więcej mieszkań w Polsce. Wydali na ten cel miliardy złotych w 2022 roku. Bankier.pl

W 2022 r. cudzoziemcy kupili w Polsce prawie 14,4 tys. mieszkań, czyli o 35 proc. więcej niż rok wcześniej – wyliczył ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo. Wskazał, że największą grupą nabywców stanowili obywatele Ukrainy, znacząco wzrosły transakcje z udziałem obywateli Białorusi.

Źródło: Cudzoziemcy kupują coraz więcej mieszkań w Polsce