Zapowiedź Bezpiecznego kredytu 2 proc. wpłynie na poprawę zdolności kredytowej Polaków. Jednocześnie eksperci prognozują odpływ chętnych na wynajem i wyhamowanie czynszów najmu. Z kolei średnie ceny mieszkań w nadchodzącym roku mają się ustabilizować. Oto najnowszy przegląd prasy Freedom Nieruchomości!

Eksperci: Średnie ceny sprzedaży mieszkań w nadchodzącym roku ustabilizują się. Forsal.pl, 22.03.2023

Średnie ceny transakcyjne mieszkań pozostaną stabilne w perspektywie roku, choć w I połowie 2023 r. będą niższe niż rok wcześniej, oceniają analitycy PKO Banku Polskiego.

Według nich, negatywna presja na poziom cen osłabnie w II połowie 2023 r., gdy rynek coraz silniej będzie odczuwał ograniczenie podaży (skutek ujemnej dynamiki rozpoczynanych projektów od I kw. 2022 r.), a jednocześnie powoli zacznie odbudowywać się popyt.

Źródło: Średnie ceny sprzedaży mieszkań w nadchodzącym roku ustabilizują się

Buda: Reforma planowania przestrzennego wpłynie na ceny mieszkań, mogą spaść nawet o 15 proc. Bankier.pl, 24.03.2023

Reforma planowania przestrzennego wpłynie na dostępność i ceny działek pod budownictwo mieszkaniowe, a co za tym idzie – na ceny mieszkań – podkreślił w piątek w TVP1 minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Mieszkańcy chcą mieć dostępne mieszkania, cena może spaść nawet o 15 proc. – dodał.

Źródło: Reforma planowania przestrzennego wpłynie na ceny mieszkań

Jakie mieszkania mogą zdrożeć? Głównie niewielkie. Rzeczpospolita, 25.03.2023

Polaków najczęściej stać dziś na kawalerki i dwa pokoje do 40–50 metrów. Sytuacja może się zmienić po wejściu w życie programu tanich kredytów. Klienci już rezerwują lokale.

Źródło: Jakie mieszkania mogą zdrożeć?

Lokale na wynajem opustoszeją? Parkiet.pl, 26.03.2023

Większość najemców żyje z ołówkiem w ręku. Jeśli program „Pierwsze mieszkanie” wypali, a kupno lokalu na tani kredyt okaże się korzystne, część lokatorów pójdzie na swoje. Inwestycje w nieruchomości są wciąż opłacalne, stawki najmu już jednak gwałtownie nie rosną.

Źródło: Lokale na wynajem opustoszeją?

Ludzie odzyskują zdolność kredytową. Chętnych na wynajem będzie mniej, czynsze już przestały rosnąć. Interia.pl, 27.03.2023

Czynsze najmu w najbliższych kwartałach wyhamują, a możliwy jest nawet ich spadek. Odpływ chętnych na wynajem spowoduje uruchomienie zapowiedzianego przez rząd Kredytu 2 proc. i poprawiająca się zdolność kredytowa. Na razie jednak wciąż jest drogo, a do tego spowolnił rynek najmu instytucjonalnego.

Źródło: Ludzie odzyskują zdolność kredytową