Problem mieszkaniowy ma być motywem przewodnim nadchodzącej kampanii wyborczej. Rząd dwoi się i troi, żeby zdążyć z programem „tani kredyt”, ale w tym przypadku przeciwnikiem jest nie tylko czas.

Temat mieszkaniowy zdecyduje o wyborczym głosie. Rząd się spieszy, żeby zdążyć przed wyborami. Biznes Interia.pl, 23.12.2022

Rząd spieszy się z uruchomieniem „kredytu na 2 proc.”, tak żeby wystartował jeszcze przed wyborami. Ale bez walki ze spekulacjami i bez masowej budowy tanich mieszkań na wynajem nie ma mowy o rozwiązaniu problemu, z jakim zmaga się dziś duża grupa Polaków. A problem mieszkaniowy będzie jednym z głównym tematów kampanii wyborczej.
Tani kredyt na mieszkanie ma przekonać wyborców?

Za dwa lata czeka nas największy dołek mieszkaniowy od dekady. Money.pl, 25.12.2022

W 2022 r. deweloperzy rozpoczęli o 40 proc. mniej inwestycji, niż rok wcześniej, w przyszłym roku ten spadek może wynieść kolejne 30 proc. – Będzie to największe załamanie od dekady – ocenia Konrad Płochocki, wiceprezes i dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich w rozmowie z money.pl. Według niego odbije się to na cenach mieszkań i sytuacji deweloperów. Niektórzy mogą tego nie przetrwać.
Jak spadek liczby nowych inwestycji wpłynie na ceny mieszkań?

Oprocentowanie niższe, chociaż oferty bez zmian – hipoteki ze zmienną stopą tanieją. Bankier.pl, 27.12.2022

Mija kolejny miesiąc stagnacji w bankowych cennikach kredytów ze zmienną stopą. Marże pozostają na tym samym poziomie, ale oprocentowanie i raty spadają. To „zasługa” cofnięcia się wskaźników WIBOR do poziomu notowanego przed kilkoma miesiącami.
Ranking kredytów hipotecznych ze zmienną stopą – grudzień 2022

W 2022 roku klienci kupujący nowe mieszkania za gotówkę uratowali rynek pierwotny przed kryzysem. Co będzie dalej?  Strefa Biznesu, 27.12.2022

Deweloperzy kończą 2022 rok na ogół w dobrych nastrojach. Wszystkie okoliczności wskazywały, że rynek pierwotny w Polsce popadnie w głęboki kryzys tymczasem inwestorzy kupujący mieszkania za gotówkę, głównie pod najem, uratowali popyt. Firmy budujące nowe mieszkania na sprzedaż zrealizowały więc swoje cele, o czym informują sami zainteresowani. Jednak czy długo da się budować rynek nowych mieszkań bez kupujących za kredyty hipoteczne na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych?
Co czeka rynek pierwotny w 2023 roku?