Rządowy rejestr cen mieszkań rusza już w 2024 roku. Jak będzie działać?

kwi 04, 2023 · Time 3 min. czytania

Rządowy rejestr cen mieszkań to nowa strona, która ma powstać w 2024 roku. Jej zadaniem będzie prezentowanie aktualnych stawek nieruchomości w wybranej okolicy. Rząd zapowiada, że rejestr cen mieszkań będzie bezpłatnym i łatwym w obsłudze serwisem. Należy jednak pamiętać, że tego typu strony już funkcjonują, chociaż są płatne. Dodatkowo każdy ma możliwość złożenia wniosku w Rejestrze Cen i Wartości Nieruchomości.

Rejestr cen nieruchomości – nowy pomysł rządu

Rządowy rejestr cen nieruchomości nie jest nowym pomysłem. Tego typu serwisy już działają, jednak są płatne albo wymagają złożenia wniosku o wydanie odpowiedniego dokumentu (np. Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości). Ułatwienie dostępu do wycen nieruchomości w danej lokalizacji ma „flipperów i spekulantów handlujących cesjami”. W skrócie ma pomóc w walce ze sztucznym zawyżaniem cen mieszkań. W opinii Waldemara Budy “nie ma wiedzy o tym, za ile realnie sprzedawane są mieszkania”. Dlatego serwis, który zostanie uruchomiony już za rok, w założeniu ma zmienić tę sytuację. Czy naprawdę tak się stanie – czas pokaże.

Czytaj także: Wyższy podatek od kupna mieszkań

Centralny rejestr cen mieszkań a Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości

W Polsce od dawna działa Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN). To katalog, w którym gromadzone są:

  • stawki z aktów notarialnych,
  • operaty szacunkowe (wyceny nieruchomości przez rzeczoznawców).

Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości prowadzony jest przez starostwa powiatowe. Czym różni się od zapowiadanego rejestru cen mieszkań? Nie jest wygodny w użyciu, ponieważ żeby otrzymać wypis z tego katalogu, należy najpierw złożyć odpowiedni wniosek do starostwa. Centralny rejestr cen mieszkań ma być znacznie prostszy w użyciu i przede wszystkim dostępny “od ręki” w internecie. Jednak należy przygotować się na to, że podobne nazewnictwo będzie rodziło problemy z rozróżnieniem baz danych.

Czytaj także: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Jak ma działać centralny rejestr cen mieszkań?

Rejestr cen mieszkań ma działać jako strona internetowa. Można będzie podejrzeć na niej ceny transakcyjne mieszkań w danej okolicy. Dodatkowo rejestr ma umożliwić określenie miejscowości, dzielnicy i metrażu. Dane w systemie mają pochodzić od notariuszy. Będą to więc dane podobne do tych, które znajdują się w Rejestrze Cen Nieruchomości.

Według ministra rozwoju Waldemara Budy analizę cenową mieszkania można przeprowadzić z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Z drugiej strony na rynku istnieją płatne serwisy, które udostępniają nowe dane transakcyjne. Natomiast centralny rejestr mieszkań ma być bezpłatny. Bliżej terminu wprowadzenia tego pomysłu w życie rząd ma zdradzić więcej szczegółów dotyczących rejestru cen mieszkań.

To Cię zainteresuje: Świadectwo energetyczne

Może to też Ci się spodoba

Przegląd prasy

Opóźnienie w starcie “Mieszkania na start”. Przegląd prasy 12.02.2024

Już wiadomo, że program “Mieszkanie na Start”, zastępujący ubiegłoroczny Bezpieczny kredyt 2 proc., nie wejdzie w życie w pierwszym kwartale tego roku. Według nowych zapowiedzi ma ruszyć “najpóźniej jesienią”. Pierwotnie program miał wystartować już w kwietniu.

Ewelina Zdancewicz lut 12, 2024 · 3 min. czytania

Model biznesowy w nieruchomościach. Case study

Jak prowadzić modelowy biznes w nieruchomościach? Mamy przepis. Zgodzisz się, że na poziomie wizji celem biznesu jest realizacja jakiejś idei. Zmiany dotychczasowego sposobu działania, złamanie schematu, dostarczanie lepszych rozwiązań klientom… Na poziomie ekonomii, celem jest zysk. Aby połączyć te dwa aspekty, niezbędny jest model biznesowy, będący swoistą metodą na osiąganie przewagi konkurencyjnej i zagwarantowanie dochodowości (tj. […]

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Zastanawiasz się, jak kupić mieszkanie od dewelopera? Sprawdź, na co kupujący musi zwracać szczególną uwagę, podejmując decyzje dotyczące wyboru inwestycji, a także konkretnego mieszkania!

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.