All I want for Christmas, czyli 5 pomysłów na świąteczne dekoracje

gru 21, 2018 · Time 9 min. czytania

Inspiracje na święta – krwistoczerwone choinki Melanii Trump w Białym Domu, dodatki scandi, a może naturalność i prostota stylu rustykalnego? Poznaj 5 pomysłów na świąteczne dekoracje i zamień swój dom w magiczną zimową krainę!

Od czego zacząć dekorowanie domu na święta? Przede wszystkim zdecyduj się na żywą choinkę w doniczce. Odpowiednio pielęgnowana przetrwa czas Bożego Narodzenia, zdobiąc następnie taras, balkon lub przydomowy ogród. Wydobądź jej naturalne piękno i zapach za pomocą ekologicznych dodatków – plastrów pomarańczy i jabłek, nadziewanych goździkami, gałązkami czerwonego głogu i szyszkami znalezionymi w lesie podczas sobotniego spaceru.

Przygotuj świąteczny wieniec i zielone stroiki. To bardzo proste! Podczas kupowania choinki zapytaj sprzedawcę o niepotrzebne gałązki, wybierz kilka najładniejszych słoików z domowej spiżarni, kup łańcuszek lampek ledowych, wykorzystaj jutę, kolorowe wstążki. Przyda się miedziany drut i rękawice, które ochronią przed kolcami.

Zadbaj o zapach i muzykę, które wypełnią dom atmosferą świąt. Wybierz klasykę – piękne świąteczne piosenki Franka Sinatry i polskie kolędy w wersji symfonicznej. Znajdź świece pachnące cynamonem i goździkami, przygotuj z rodziną pierniczki z przyprawami korzennymi.

Znajdź czas na podziwianie swoich dekoracji! Ciepły wełniany koc, kubek gorącej herbaty z miodem, światło świec i choinkowych światełek. W świątecznym zabieganiu zapominamy czasem o tym, żeby po prostu usiąść na kanapie i sprawdzić, czy już czujemy klimat świąt… 🙂

  1. Świąteczne drzewko – jak udekorować choinkę?

Wybór choinki do domu

  • złote wstążki sprawią, że choinka będzie wyglądała elegancko; podkreślą również ciepłe światło lampek choinkowych
  • wrażenie zimowej krainy czarów osiągniesz dzięki szyszkom, pokrytym śniegiem gałęziom, czerwonym wstążkom i owocom głogu
  • jutowe kokardy i ozdoby przygotowane z suszonych plastrów pomarańczy i jabłek w klimacie rustykalnym sprawią, że choinka zachowa swój naturalny blask
  • dominujące białe ozdoby, gałęzie choinki pokryte szronem, naturalne wstążki i ozdoby w pastelowych kolorach ziemi – to przepis na drzewko w stylu skandynawskim
  • nie lubisz przepychu? zdecyduj się na minimalizm dekoracyjny, dzięki któremu sosna przemówi sama za siebie – na wysokim do sufitu drzewku zawieś jedynie migoczące, małe światełka
  • największym hitem tego roku są ozdoby choinkowe w kolorach tęczy; nie bój się łączyć bombki w odważnych kolorach, zainspiruj się tęczą!

Szukasz nowatorskich rozwiązań? Zrób choinkę z gałązek lub świątecznych kartek! Przymocuj do ściany kilka okorowanych, różnej długości gałęzi, ułożonych w poziome paski, przypominających kształtem choinkę. Zawieś sznur światełek ledowych, dodaj kilka ozdób i… gotowe. Proste i oryginalne drzewko, które przyciągnie uwagę gości. Możesz wykorzystać w ten sam sposób również zeszłoroczne kartki z życzeniami.

  1. Świąteczne dekoracje – ekologiczny DIY

Ozdoby świąteczne - DIY

Nie martw się, że brak ci artystycznych zdolności! Urok świątecznych dekoracji przygotowanych samodzielnie tkwi właśnie w ich niedoskonałości. Przekonasz się, że wspólna z bliskimi zabawa przy tworzeniu ozdób zostawi w sercu cieplejsze wspomnienia niż ostateczny efekt wizualny waszych prac.

Jakie kolory wybrać? Biel, złoto i srebro w połączeniu z głęboką zielenią doskonale sprawdzi się we wnętrzach luksusowych. Hipster powinien wybrać naturalne materiały i wstążki, w delikatnych odcieniach oliwkowej zieleni, granatu czy amarantu. Czerwień to klasyk, dostojeństwo, ale też żywiołowość. Chcesz się wyróżnić? Pamiętaj o kolorach tęczy 🙂

Ozdoby zero waste. To też najnowszy trend. Jak zadbać o naszą planetę, przygotowując świąteczne dekoracje? Po pierwsze – zrezygnuj z papierowych serwetek na rzecz własnoręcznie uszytych patchworkowych chustek. Możesz owinąć w nie sztućce lub rozłożyć pod talerzami na wigilijnym stole, a po kolacji wyprać i… przeszyć na następną okazję. 🙂 Jedno jest pewne – goście nie będą mogli oderwać od nich oczu.

Po drugie – zrezygnuj z papierowych torebek na prezenty i papierów do pakowania. Wykorzystaj naturalne materiały, stare chusty, szaliki, koszule i dratwę. Wystarczy kilka prostych trików, by zamienić je w oryginalne worki i skarpety na prezenty.

Po trzecie – nie kupuj sztucznych, plastikowych elementów, które miałyby uatrakcyjnić wizualnie twoje ozdoby. Wykorzystaj naturalne gałązki choinki, szyszki, zrób świecę z wydrążonej pomarańczy i wosku, zachęć najbliższych do wspólnego wyrabiania masy solnej i lepienia reniferów, skrzatów, Mikołajów i innych świątecznych bohaterów. Gotowe prace utwardzisz w piekarniku, potem możesz pomalować je farbami (to kolejna okazja, by zachęcić dzieci i dorosłych do kreatywnej zabawy!).

  1. Zapach świąt – dekoracje, które urzekają wonią

Zapachy świąt

Jednym z najpiękniejszych zapachów świąt jest… właściwie każda nuta dobiegająca z kuchni. W Wigilię cudownie pachną nawet bigos, karp i śledzie w oleju 🙂 Co zrobić, żeby nadać świątecznemu salonowi trochę zapachowego dostojeństwa?

Poszukaj w sklepie przypraw, ale nie w postaci proszku. Kup laski cynamonu i wanilii, goździki, suszone śliwki, morele i orzechy włoskie w łupinach. Przygotuj z nich kompozycję na stół, dodając do tego suszone plasty pomarańczy i jabłko. Możesz również przyozdobić laską cynamonu – przewiązaną wstążką – każdy talerzyk i miseczkę.

Połącz składniki w różnych konfiguracjach, obsyp dekoracje ziarnami kawy, dodaj gałązkę świerku lub jodły, do środka wstaw świecę o delikatnym zapachu – ciepło obudzi ich woń. Aranżacja stołu wigilijnego w zgodzie z naturą może okazać się nie tylko smakową, zapachową, ale i wizualną ucztą dla gości.

  1. Świąteczna muzyka – dla radosnych, smutnych i sceptycznych

Świąteczna muzyka i aranżacja wnętrza

Święta spędzamy w różnych miejscach i w różnych nastrojach. Zawsze towarzyszy nam muzyka. Od listopada słyszymy w sklepach “Last Christmas”, na chwilę zapominamy, że Mariah Carey nie potrafi już śpiewać i dajemy się ponieść nucie “All I Want for Christmas”, pod nosem mamroczemy wersy Jingle Bells, a dzieci na flecie ćwiczą kolędę “Gdy śliczna Panna”.

Jak to zmienić, czyli  gdzie znaleźć muzykę artystów, którzy z dystansem (sarkazmem) patrzą na święta? Jeśli szukasz głębokiego, bluesowego klimatu, przywodzącego na myśl tonący w papierosowym dymie bar i chwilę zadumy przy szklaneczce whisky, wybierz składankę “Happy Xmas” Erica Claptona.

Jeśli znasz kogoś, kto w ogóle nie czuje świątecznej atmosfery, a na dekoracje, radosne piosenki i bombki reaguje wręcz alergicznie, poleć mu punkowo brzmiący album Rodney’a Crowella pt. “Christmas Everywhere”. Tytuł najbardziej radosnej piosenki na tej płycie? “Pomińmy święta w tym roku”.

Zaraz, zaraz… My jednak kochamy święta! 🙂 John Legend przygotował album, dzięki któremu nawet najbardziej ironiczny świąteczny gnom zacznie tupać radośnie nóżką. “A Legendary Christmas” to zbiór klasycznych, doskonale zaaranżowanych standardów amerykańskiej muzyki świąteczno-rozrywkowej. Ciepła barwa głosu Johna, fortepian, sekcja dęta, dzwoneczki – czego więcej nam potrzeba?

  1. Świąteczne życzenia – pisane od serca

Życzenia świąteczne - jak je napisać?

Potrzeba nam również dobrego słowa 🙂 Pamiętaj, że żaden przepisany z sieci na kartkę wierszyk nie sprawi bliskim takiej radości, jak kilka prostych słów od serca. Nie muszą się przecież rymować! Pomyśl o ostatnich perypetiach swoich bliskich, o tym, co sprawiło im radość, zapytaj o to, co jest dla nich ważne i przygotuj życzenia, które bezpośrednio odniosą się do ich życia. Doceń sukcesy i przekuj je w kolejne marzenia.

Zasugeruj się słowami ulubionych pisarzy, aktorów lub muzyków twoich bliskich. Znajdź cytat z ich ulubionego filmu, który okaże się natchnieniem do działania, wywoła wzruszenie lub po prostu rozśmieszy.

Przykład? Odwołaj się np. do wspólnych wspomnień:

Pamiętasz tę górkę, z której wspólnie zjeżdżaliśmy na sankach? Teraz wydaje się taka płaska. Dobrze, że nie wyrastamy z marzeń. Znajdź kolejną górę do zdobycia, trzymam za Ciebie kciuki! Najlepszego w Nowym Roku i ciepła w święta. Janek

Niewiele słów trzeba, żeby życzenia nabrały osobistej mocy, prawda? Zwłaszcza, gdy piszemy do bliskich.

Jaki masz pomysł na święta? Podziel się z nami świąteczną aranżacją 🙂

 

Może to też Ci się spodoba

Zdolność kredytowa – co na nią wpływa i jak ją obliczyć?

Po wielomiesięcznych poszukiwaniach, w końcu znalazłeś wymarzoną nieruchomość i planujesz jej zakup. Jeśli decydujesz się na wzięcie kredytu to masz jak w banku, że w banku padnie pytanie: czy mają Państwo zdolność kredytową? No właśnie. Dzisiaj opowiemy o tym czym jest zdolność kredytowa, co wpływa na zdolność kredytową oraz jak ją obliczyć? Co to jest zdolność […]

Jak wycenić nieruchomość?

W sprzedaży nieruchomości są rzeczy ważne, bardzo ważne i po prostu kluczowe. Możemy przygotować nieruchomość, wykonać doskonałe zdjęcia, rewelacyjny opis. Naprawdę efektownie i aktywnie promować ofertę, ale… nawet to może nie wystarczyć do osiągnięcia pożądanego celu. Czyli? Do szybkiej sprzedaży nieruchomości. Dlaczego? Bo bezpośredni wpływ na czas sprzedaży mieszkania czy domu ma jego cena.

Co zrobić, kiedy z pozoru łatwa sprzedaż okazuje się trudna?

Kiedy podejmujemy się realizacji jakiegoś zadania, rzadko zakładamy czarne scenariusze. Pobieżnie analizujemy sytuację, układamy w głowie prowizoryczny plan działania, oczyma wyobraźni widzimy już efekt końcowy, bo przecież dlaczego coś miałoby się nie udać? Gorzej, jeżeli mimo perfekcyjnie przygotowanej strategii i świadomości, że sprawa wymaga większego zaangażowania, na każdym kroku zaskakują nas sytuacje, które przecież nie […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.