Jakie są formy zatrudnienia pośrednika nieruchomości?

Standardową formą zatrudnienia jest umowa o współpracę z pośrednikiem, który prowadzi własną działalność gospodarczą.Taki rodzaj umowy wynika z charakteru świadczonych usług, m.in. nienormowanego czasu pracy, zmiennej wysokości wynagrodzenia oraz braku konieczności wykonywania obowiązków poza siedzibą pracodawcy.  

 

Posiadanie umowy to również większe korzyści.Współpraca na zasadzie B2B to możliwość skorzystania z ulg dla przedsiębiorców, takich jak chociażby zwrot kosztów za telefon, czy paliwo, które w tym przypadku potrafią być wysokie ze względu na konieczność dojazdu na spotkania z klientami.

 

Prowadzenie własnej działalności to jednak nie jedyna istniejaca na rynku forma współpracy z agentami nieruchomości. Zdarza się, że niektóre biura rozliczają się z pośrednikami za pomocy umowy o pracę ze stałym wynagrodzeniem miesięcznym połączonym z dodatkowym systemem prowizyjnym, który, niestety, w tym przypadku jest dużo niższy.

 

Warto podkreślić, że wielu doświadczonych agentów nieruchomości znacznie bardziej ceni sobie system prowizyjny. Przy średniej wysokości prowizji w przypadku umów na wyłączność, która wynosi 4,5% od sprzedanej nieruchomości jest to znacznie bardziej satysfakcjonująca finansowo oferta.