Ile zarabia pośrednik?

 

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Agenci Freedom Nieruchomości pracują w systemie prowizyjnym, w związku z tym ich wynagrodzenie zależne jest od wyników sprzedażowych, jakie osiągną w danym miesiącu. Stawki prowizji ustalane są indywidualnie, jednak zazwyczaj oscylują w granicach 4,5% od sprzedanej nieruchomości w systemie umów na wyłączność.

Osoby, które chciałyby rozpocząć swoją karierę w branży nieruchomości powinny zdawać sobie sprawę, że jest to zawód w którym nie można liczyć na regularne wynagrodzenie. Zdarzają się miesiące, w których można sfinalizować sprzedaż i otrzymać wysoką prowizję, jednak mogą zdarzyć się też okresy braku zarobków.

Przeciętna wysokość rocznych zarobków agenta nieruchomości to rozpiętość rzędu 100.000-130.000 zł netto dla średniej wielkości miasta (ok. 150 tys mieszkańców). Stawki te warunkuje jednak bardzo wiele zmiennych, takich jak specyfika danego rynku, koniunktura, staż pracy agenta oraz jego zaangażowanie w aktywne pozyskiwanie klientów.

Zwłaszcza na początku pracy pośrednika warto uzbroić się w cierpliwość i nie zniechęcać się niepowodzeniami sprzedażowymi. Statystycznie agenci rozpoczynający pracę w nieruchomościach pierwszą sprzedaż finalizują po ok. 2 miesiącach. Sytuacja ulega zmianie po zdobyciu doświadczenia sprzedażowego i zbudowaniu własnego portfelu klienta. Początki w branży bywają trudne, jednak docelowe zarobki w sektorze nieruchomości osiągane przez doświadczonych agentów sprawiają, że zawód pośrednika postrzegany jest jako bardzo konkurencyjny pod tym względem na tle pozostałych profesji.