Kogo szuka Freedom Nieruchomości?

Dobry agent nieruchomości łączy w sobie cechy sprzedawcy i managera, zna techniki sprzedażowe i umie doskonale zarządzać własnym czasem, co przy nienormowanych godzinach pracy i elastycznym grafiku, stanowi kluczowa umiejętność w tej branży. 

To jednak nie wszystko. Jako że zawód pośrednika sprowadza się głównie do pracy z klientem, bardzo ważne są w tym przypadku tzw. umiejętności “miękkie”, czyli takie jak komunikatywność, otwartość, łatwość w nawiązywaniu relacji z drugą osobą. W tak trudnej branży, jaką są nieruchomości, zbudowanie zaufania klienta jest podstawą do rozpoczęcia rozmów i sfinalizowania transakcji. Bez stworzenia wizerunku osoby kompetentnej i doświadczonej, której działania będą zgodne z interesami kontrahenta nie możemy liczyć na sukces sprzedażowy.

Otwartość i relacyjność to również cechy, które doceniamy w zespole Freedom. Wychodząc z założenia, że dobry zespół to zgrany zespół, stawiamy na częste integracje i zacieśnianie więzi pomiędzy pracownikami. Szukamy więc osób, które zasilą nasz team wnosząc pozytywną energię i zapał do działania.

Cechy niezbędne w zawodzie pośrednika to również ambicja i cierpliwość. Negocjacje z klientami, czy sama sprzedaż nieruchomości to bardzo angażujące i czasochłonne zajęcia, które nierzadko związane są z dużym stresem. Ważne jest, żeby osoba rozpoczynająca swoją karierę w nieruchomościach była tego świadoma i potrafiła utrzymać odpowiednia motywację oraz zapał do pracy, pomimo licznych wyzwań jakie stawia przed nim branża.