Kredyt na mieszkanie i remont – czy można wziąć jednocześnie?

sie 30, 2021 · Time 2 min. czytania

Zakup nieruchomości może wiązać się z dużymi wydatkami. Bardzo często nieruchomości kupowane z rynku wtórnego, w niskich cenach, wymagają poniesienia dodatkowych nakładów finansowych, aby doprowadzić nieruchomość do wymarzonego standardu. 

Nie wszyscy klienci jednak wiedzą, iż banki pozwalają na połączenie dwóch celów w jednej umowie kredytowej (tj. kwoty na zakup nieruchomości oraz kwoty na prace remontowe). Wystarczy wypełnić tylko druk kosztorysu, który stanowi załącznik do wniosku kredytowego. Należy w nim określić zakres prac remontowych i szacowane koszty. Wtedy nie trzeba korzystać z kredytu gotówkowego, który jest droższym produktem kredytowym i remont mieszkania można sfinansować tanim kredytem hipotecznym.

Jaki wkład własny?

Większość banków w przypadku jednoczesnego kredytu na zakup i remont, wkład własny oblicza łącznie dla zakupu nieruchomości oraz celu remontowego (w zależności od banku jest to minimum 10% lub 20%). Oznacza to, iż przy obliczaniu maksymalnej kwoty kredytu sumuje się cenę, za którą nieruchomość jest nabywana oraz kwotę potrzebną na prace remontowe (te dwie kwoty stanowią wtedy dla banku całkowity koszt inwestycji).

Kiedy przelew środków?

Wypłata środków przeznaczonych na remont zazwyczaj odbywa się jednocześnie z kwotą na zakup i jest wypłacana bezpośrednio na konto Klientów. Przy wyższych kwotach, które mają być przeznaczone na prace remontowe, część banków praktykuje wypłatę tych środków w transzach. Dzięki temu może weryfikować postęp prac. Kolejna transza zostanie wypłacona tylko w sytuacji, gdy poprzednia część środków została przeznaczona na właściwy cel remontowy. Klient sam także wyznacza sobie okres, w jakim prace zostaną wykonane.

Czy potrzebne są faktury?

Każdy bank, niezależnie od tego czy środki były wypłacone w transzach czy jednorazowo, będzie wymagał rozliczenia się przez kredytobiorcę z wykorzystania przelanych pieniędzy. Większość banków akceptuje dokumentację fotograficzną, a w przypadkach dyskusyjnych wysyła swojego przedstawiciela, który weryfikuje wykonane prace. Tylko nieliczne banki będą wymagały dostarczenia faktur.

Może to też Ci się spodoba

Przegląd prasy

Zmiany w dodatku mieszkaniowym od 2024 roku. Przegląd prasy 23.10.2023

Dodatek mieszkaniowy to narzędzie wsparcia dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, które nie mogą same pokryć kosztów związanych z nieruchomością. W przyszłym roku program zostanie zaktualizowany, a zmiany mogą wpłynąć na zwiększenie liczby beneficjentów.

Ewelina Zdancewicz paź 25, 2023 · 3 min. czytania

Pewny wybór 10: Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa w dużej mierze zależy od wysokości stóp procentowych. Jeśli one rosną, zdolność spada. Od czego jeszcze zależy i jak można ją poprawić?

Model biznesowy w nieruchomościach. Case study

Jak prowadzić modelowy biznes w nieruchomościach? Mamy przepis. Zgodzisz się, że na poziomie wizji celem biznesu jest realizacja jakiejś idei. Zmiany dotychczasowego sposobu działania, złamanie schematu, dostarczanie lepszych rozwiązań klientom… Na poziomie ekonomii, celem jest zysk. Aby połączyć te dwa aspekty, niezbędny jest model biznesowy, będący swoistą metodą na osiąganie przewagi konkurencyjnej i zagwarantowanie dochodowości (tj. […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.