Rynek mieszkaniowy hamuje.

  • Spada liczba rozpoczynanych budów.
  • Jak inflacja wpływa na wartość nieruchomości?
  • Polskie hipoteki najdroższe w Europie.

 

Spada liczba pozwoleń na budowę i rozpoczynanych konstrukcji. Business Insider, 23.05.2022


Polski rynek mieszkaniowy wyraźnie hamuje. Liczba rozpoczętych budów jest zdecydowanie mniejsza niż rok temu, a nowych pozwoleń na budowę nie przybywa aż tak dużo jak kiedyś. Maleje także liczba lokali oddanych do użytkowania. Przeczytaj więcej pod linkiem.

 


Jak inflacja wpływa na wartość nieruchomości? Rynekpierwotny.pl, 25.05.2022


Zakup nieruchomości wydaje się jedną z najbezpieczniejszych form inwestycji. Rynek nieruchomości jest uznawany za stosunkowo stabilny, a wzrost cen mieszkań jest obserwowany od dłuższego czasu. Co więcej – nie wpłynęła na to nawet pandemia Covid-19. Wraz z cenami rosła również wartość nieruchomości. Część osób może się jednak zastanawiać, jak wysoka inflacja – którą mamy obecnie – przekłada się na wartość mieszkań. To zagadnienie może być szczególnie interesujące zwłaszcza dla osób, które na zakup nieruchomości zaciągnęły kredyt hipoteczny. Przeczytaj więcej pod linkiem.

 


Widoczne zmiany na rynku nieruchomości, raport AMRON-SARFiN za I kwartał 2022 roku, Alebank.pl, 27.05.2022


W pierwszym kwartale 2022 obserwowaliśmy znaczące zmiany na rynku nieruchomości w Polsce. Rosyjska inwazja na Ukrainę wywołała nie tylko zmniejszenie optymizmu konsumenckiego, ale również szereg negatywnych konsekwencji, w tym przede wszystkim w zakresie dostępności siły roboczej, co przełożyło się na spadek aktywności deweloperów. Skutki agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę widać już w liczbach dotyczących rynku mieszkaniowego za I kwartał 2022 roku i będziemy się z nimi mierzyć przez kolejne kwartały. Przeczytaj więcej pod linkiem.

 


Transakcyjne ceny będą rosły wolniej. Rzeczpospolita, 27.05.2022


Nieruchomości będą nadal drożeć, ale już wolniej niż w latach 2018 – 2021 – przewidują eksperci Centrum AMRON. Przeczytaj więcej pod linkiem.

 


Nasze „hipoteki” są najdroższe w Europie? Forsal.pl, 30.05.2022


Krajowe banki z pewnym opóźnieniem uwzględniają kolejne podwyżki stóp procentowych NBP. Wynika to z faktu, że stopa referencyjna dla oprocentowania kredytów mieszkaniowych (będąca np. średnim WIBOR-em 3M z ostatniego kwartału) najczęściej jest aktualizowana co trzy miesiące. Pomimo wspomnianego opóźnienia, średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w marcu 2022 r. wynosiło już prawie 6,00%. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak wynik podawany przez Narodowy Bank Polski wygląda na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej.
Przeczytaj więcej pod linkiem.