Minęliśmy już fazę boomu na rynku mieszkaniowym

  • Na rynku wtórnym łatwiej znaleźć tańsze oferty
  • Liczba transakcji spada, ale za to udział procentowy tych za gotówkę znacząco rośnie
  • Metraż nowych lokali może znów spadać

 

Za rok, półtora roku, kupujący będą mieli większy wybór z oferty mieszkań gotowych. Strefa Inwestorów, 14.06.2022


Obecnie minęliśmy już fazę boomu na rynku mieszkaniowym i wkraczamy w fazę spowolnienia -wyraźnie spadł popyt jako konsekwencja wyższych stóp procentowych. Dodatkowo weszła w życie rekomendacja KNF-u i odnotowaliśmy bardzo duży spadek zdolności kredytowej, nawet o około 60%, z czego w 2/3 za ten spadek odpowiada wzrost stóp procentowych, a w 1/3 rekomendacja KNF-u. Tąpnięcie popytowe jest bardzo silne. Sprzedaż na rynku pierwotnym jeszcze w I kw. jako tako się trzymała – była te 40-50% niższa, ale w marcu kredytobiorcy ruszyli do banków po kredyty i jeszcze popyt troszeczkę napędzili wiedząc o planowanym zaostrzeniu wyliczania zdolności kredytowej przez KNF. Myślę, że spadek sprzedaży jest już obecnie na poziomie 60-70% r/r.
Na rynku wtórnym wygląda to nieco lepiej, łatwiej znaleźć tańsze oferty, trafić okazję, sprzedający również są bardziej chętni do ewentualnych negocjacji, więc w tym wypadku spadek sprzedaży jest rzędu 40% r/r. Przeczytaj więcej pod linkiem.


Inwestowanie na rynku nieruchomości: analiza opłacalności inwestycji w mieszkania w wybranych miastach w Polsce. Czy to się opłaca? Fxmag.pl, 15.06.2022


Zakup mieszkań przeznaczonych na wynajem jest stosowaną przez Polaków formą inwestowania kapitału. W drugim półroczu 2021 r. nastąpiły zmiany w poziomie opłacalności takich inwestycji – z jednej strony zaobserwowano spadki opłacalności tego rodzaju inwestycji, z drugiej strony pojawiły się pierwsze symptomy powrotu do sytuacji sprzed czasów pandemicznych. Przeczytaj więcej pod linkiem. 


Polacy kupują mieszkania za gotówkę. Business Insider, 16.06.2022

Spadająca zdolność kredytowa Polaków i inflacja zjadająca oszczędności odbijają się na rynku mieszkaniowym. Ogólna liczba transakcji spada, ale za to udział procentowy tych za gotówkę znacząco rośnie. Przeczytaj więcej pod linkiem. 

Długo nie nacieszyliśmy się większymi mieszkaniami. Metraż nowych lokali może znów spadać. Forsal.pl, 17.06.2022


Od wielu lat deweloperzy sukcesywnie zmniejszali powierzchnię mieszkań oddawanych do użytkowania – sugerują dane GUS. Był to efekt popularności tzw. kompaktowych mieszkań, czyli takich, które przy danej liczbie pokoi mają możliwie skromny metraż. Pozwalało to ograniczać łączną cenę zakupu nieruchomości, a więc też ułatwiało sprzedaż nowych lokali. Przeczytaj więcej pod linkiem. 


Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości – Raport nieruchomosci-online.pl


To pierwszy raport, który przedstawia ceny w blisko 200 gminach tworzących największe aglomeracje. Cenowy rozdźwięk między stolicami województw a gminami ościennymi bywa ogromny. Na rynku mieszkań z rynku wtórnego różnice sięgają 20-80 proc. Przeczytaj więcej pod linkiem.