Jak zacząć pracę jako home stager? Jakie predyspozycje trzeba mieć i czy odbycie kursu home stagingu jest obowiązkowe? Sprawdź, jak wyglądają początki home stagera i dowiedz się, czy jest to zawód dla Ciebie!

Home staging – co to jest i jakie predyspozycje musi mieć przyszły home stager?

Home staging to proces przygotowania mieszkania do sprzedaży lub wynajmu, w taki sposób, aby maksymalnie podnieść jego wartość, jednocześnie operując ekonomicznym budżetem. Elementy, które zazwyczaj zawiera w sobie home staging, to m.in.:

 • odświeżenie nieruchomości,
 • naprawa usterek,
 • pozbycie się nadmiaru przedmiotów (np. niepotrzebnych mebli),
 • udekorowanie pomieszczeń.

W teorii home staging nie jest trudny. W praktyce wymaga wiedzy i doświadczenia. Nie każdy posiada odpowiednie predyspozycje do tego zawodu. Home staging wymaga przede wszystkim wyobraźni przestrzennej, znajomości branży wnętrzarskiej i panujących w niej trendów, a także kreatywności. Ten ostatni element jest szczególnie ważny przy ograniczonym budżecie klienta, który jednak chce skorzystać z usług home stagera. W przypadku każdej nieruchomości kwoty wydawane na przygotowanie mieszkania do sprzedaży będą inne, ale z perspektywy klienta zawsze jest to dodatkowy wydatek. Dlatego podstawową rolą home stagera jest pomóc mu zmienić perspektywę z “wydatku” na “inwestycję”. A ta wcale nie musi być duża, aby osiągnąć niesamowite efekty. Wszystko zależy od wspomnianej już kreatywności i wiedzy specjalisty.

Jak zacząć karierę home stagera?

Aby zostać home stagerem, nie trzeba być absolwentem architektury ani projektantem wnętrz. Warto jednak skończyć dedykowany kurs, a dopiero później zacząć aktywnie promować swoją działalność w sieci. Naukę home stagingu można zacząć w każdym momencie.

Zazwyczaj pierwszym krokiem jest hobbystyczne zainteresowanie tematem, które zmienia się w regularne pogłębianie swojej wiedzy (czytanie artykułów branżowych, śledzenie branży). Dopiero później zainteresowani decydują się na odbycie specjalistycznych kursów. Najtrudniejszym etapem jest znalezienie pierwszych klientów, jednak o wsparcie można poprosić rodzinę i znajomych. Przygotowanie kilku zdjęć poglądowych na podstawie ich mieszkań będzie pierwszym krokiem do pokazania swoich kompetencji w sieci.

Home stagerem może zostać każdy, kto czuje do tego “dryg”, chociaż najłatwiej jest osobom, które w jakikolwiek sposób związane są z branżą nieruchomości. Jedną z najczęściej wybieranych ścieżek jest poszerzenie swoich kompetencji o home staging przez agentów.

Czytaj także: 10 najważniejszych zasad home stagingu

Home staging – czy kurs jest obowiązkowy?

Ukończenie kursu home stagingu nie jest wymagane, aby zacząć karierę w tym zawodzie, jednak zdecydowanie jest polecane. Kurs umożliwia nabycie praktycznej i teoretycznej wiedzy z zakresu profesjonalnego przygotowania nieruchomości do sprzedaży. Posiadanie odpowiedniego certyfikatu zwiększa wiarygodność w oczach klientów. Kurs home stagingu można przejść zarówno online, jak i stacjonarnie, w zależności od wybranej oferty. Obecnie na rynku jest wiele tego typu warsztatów, dlatego ze znalezieniem odpowiedniego nie powinno być problemu. Często rekomendowane oferty to m.in.:

 1. Szkolenia z home stagingu Marii Semczyszyn.
 2. Kursy home staging House Doctor Polska

Dobra oferta powinna zawierać w sobie następujące elementy:

 • kluczowe zasady home stagingu,
 • wiedzę, jak przekonać klienta do zainwestowania w usługę home stagingu,
 • zasady właściwej prezentacji nieruchomości,
 • omówienie najczęściej popełnianych błędów przez właścicieli nieruchomości w procesie sprzedaży,
 • wiedzę, jak wykonać właściwe zdjęcia nieruchomości.

Oprócz wiedzy na temat zakresu prawidłowego podnoszenia atrakcyjności wnętrz niezwykle ważne są także sposób przeprowadzania rozmów z klientami i ich pozyskiwanie czy zagadnienia biznesowe z zakresu wycenienia własnej pracy.

Kurs home stagingu online można kupić już nawet za 200-300 zł, jednak warto potraktować to jako początek. Rozbudowane, stacjonarne warsztaty home stagingu, które składają się z wielu modułów, mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Czy warto? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie, biorąc pod uwagę własne potrzeby i możliwości finansowe.

Czytaj także: Czy warto poszerzać swoje usługi o home staging?

Home staging – jak znaleźć pierwszych klientów?

Jednym z najbardziej stresujących momentów w karierze home stagera jest znalezienie pierwszych klientów. W miarę rozwoju zawodowego można polegać na poleceniach, jednak na początku zaczynamy jako osoby nieznane w branży. Wyjątkiem są sytuacje, w których ktoś wcześniej udzielał się jako np. projektant lub agent nieruchomości. Wtedy można polegać na wyrobionej bazie kontaktów. W pozostałych przypadkach najprościej jest poprosić bliskich o udostępnienie mieszkań w celu wykonania zdjęć do portfolio.

Zdjęcia z tych realizacji można umieścić na profilu w social mediach i/lub na stronie internetowej (w zależności od tego, czy się na nią zdecydujemy). Powszechną praktyką jest też wykonanie kilku pierwszych zleceń w promocyjnych cenach, aby móc zbudować bazę zdjęć reklamowych.

Aby zdobyć pierwszych klientów, należy ich przede wszystkim aktywnie szukać. Warto spróbować nawiązać współpracę z agencjami nieruchomości oraz zgłaszać się do osób, które wystawiają swoje oferty jako osoby prywatne. Początki mogą być trudne, ale nie warto się zniechęcać. Home staging to coraz bardziej doceniany zawód i klienci wyraźnie dostrzegają jego korzyści, takie jak większe zainteresowanie ofertą i szybka sprzedaż.

Czytaj także: Najlepszy home staging w Polsce