Jak kupić mieszkanie z kredytem hipotecznym?

lis 27, 2015 · Time 3 min. czytania

Mieszkanie jest już gotowe do zamieszkania, ale w księdze wieczystej wpisany jest bank. Spotkałeś się kiedykolwiek z taką sytuacją? Jaka była Twoja pierwsza reakcja? Strach, obawy, a może nawet chęć zmiany nieruchomości na inną? Okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Sprawdź, jak kupić mieszkanie z kredytem hipotecznym!

Bank właścicielem mieszkania

Zastanawia się, jak kupić mieszkanie z kredytem hipotecznym? Zakup nieruchomości obciążonej kredytem jest dużo łatwiejszy niż się wydaje. Panuje przekonanie, że właścicielem mienia jest bank. Nic bardziej mylnego! Posiadaczem i osobą widniejącą w II dziale księgi wieczystej jest zawsze klient, który na podstawie aktu notarialnego nabywa daną nieruchomość. Bank jest jedynie wpisany w IV dziale hipoteki , co oznacza możliwość roszczenia swoich praw do nieruchomości przy braku spłaty kredytu bądź przy sprzedaży.

Jak sprzedać nieruchomość z kredytem?

Do sprzedania takiej nieruchomości niezbędne będzie zaświadczenie o hipotece, pochodzące z banku , które powinno zawierać:

  •  kwotę pozostałą do spłaty (saldo kapitału, odsetki, kwota za wcześniejszą spłatę),
  •  numer rachunku, na który trzeba danej spłaty dokonać,
  •  informację, że po spłacie danego zobowiązania bank wyrazi zgodę na wykreślenie hipoteki.

Czas wydania takiego zaświadczenia może sięgnąć nawet dwóch tygodni i w większości przypadków jest płatne. Sprzedający nieruchomość musi postarać się o taki dokument w banku, w którym zaciągał kredyt hipoteczny.

Zakup zadłużonej nieruchomości za gotówkę

Gdy omawiany jest zakup nieruchomości za gotówkę sytuacja jest prostsza, bowiem część środków zostaje przeznaczona na spłatę dotychczasowego zobowiązania, a pozostała jest przekazywana na konto sprzedającego. Wykreślenie hipoteki bankowej jest zadaniem kupującego, gdyż to on po akcie notarialnym jest prawnym właścicielem nieruchomości. Musi jednak otrzymać od sprzedającego zaświadczenie z jego banku o zgodzie na wykreślenie „starej” hipoteki.

Jeśli zakup następuje ze środków kredytu hipotecznego, zasady i proces są podobne, wydłuża się tylko czas zamknięcia transakcji. Z reguły bowiem bank najpierw wypłaci środki na spłatę kredytu zbywcy. Dopiero po przedstawieniu zaświadczenie o spłacie i wniosku o wykreślenie hipoteki nastąpi uruchomienie pozostałej części kredytu przeznaczonej dla sprzedającego.

Kupno mieszkania z kredytem we frankach

Jeśli na danej nieruchomości widnieje kredyt walutowy, np. we franku szwajcarskim, to wysokość zadłużenia może być wyższa niż cena, za jaką faktycznie nabywamy. W takiej sytuacji, jeśli zakup finansujemy kredytem, bank kupującego poprosi o zaświadczenie z saldem pozostałym do spłaty w kwocie równej bądź mniejszej od wysokości przyznanego kredytu na zakup tejże nieruchomości. Niestety, pozostałą różnicę między ceną zakupu, a saldem zadłużenia, sprzedający musi pokryć z własnych środków.

Na jakie inne wyzwania natrafiacie w przypadku sprzedaży nieruchomości? O czym chcielibyście przeczytać? Zostawcie swoje pytania w komentarzach, a już niebawem odpowiedzi pojawią się na blogu!

 

Może to też Ci się spodoba

Płytki na taras. Jakie będą najlepsze? Płytki gresowe i klinkierowe

Wykończenie tarasu płytkami ceramicznymi jest estetyczne i wyjątkowo praktyczne, bo dość łatwo utrzymać go we względnej czystości. Taras w ogrodzie to de facto przedłużenie naszego salonu. Reprezentacyjny charakter tarasu podkreśla zastosowanie dekoracyjnych, ciekawie wykończonych płyt. Najczęściej wykonujemy taras z płytek z gresu lub klinkieru. Płytki na taras zwykle dopasowuje się do barwy i sposobu wykończenia […]

Franczyza w nieruchomościach – kiedy inwestycja się zwraca?

Sprawdź, czym jest franczyza w nieruchomościach! Po jakim czasie możesz spodziewać się zwrotu z inwestycji?

Ceny mieszkań w Polsce wzrosły najmocniej w UE. Przegląd prasy 15.04.2024

Z danych Eurostatu wynika, że w IV kw. 2023 r. ceny nieruchomości mieszkaniowych w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 0,2%. Najmocniejszy wzrost zaobserwowano w Polsce. Natomiast w strefie euro odnotowano 1,1% spadku. Największe spadki odnotowano w Luksemburgu, Niemczech i Finlandii.

Ewelina Zdancewicz kwi 15, 2024 · 4 min. czytania

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.