Rustykalny, skandynawski, vintage - style we wnętrzach. Co je wyróżnia?

lip 30, 2020 · Time 7 min. czytania

Urządzanie mieszkania to nie lada wyzwanie. Jeżeli udało nam się już przeżyć remont, to w zasadzie najgorsze za nami. Jednak ten ostatni szlif – czyli nadawanie charakteru naszemu wnętrzu jest tutaj niezwykle ważny. To on zadecyduje o komforcie mieszkania i o tym, czy będzie ono odzwierciedlać nasze preferencje.

Style wnętrzarskie 2020

W 2020 stawiamy przede wszystkim na indywidualizm. Wnętrze ma mówić o nas – o naszych hobby, miejscach do których lubimy wracać oraz przemycać kawałek historii. Powinno być wygodne, ergonomiczne i w pełni wykorzystywać potencjał danej powierzchni. Jednak by wnętrze sprawiało wrażenie spójnego i uporządkowanego warto zatroszczyć się o wybór jednego stylu i konsekwencję, gdzieniegdzie tylko wplatając indywidualne akcenty.

Styl skandynawski

Czyli prawdziwy evergreen jeśli chodzi o design wnętrz. Znany chyba wszystkim i niezwykle ceniony za swoją prostotę i bezpretensjonalność. Połączenie minimalizmu i funkcjonalności to esencja tego stylu – nic więc dziwnego, że przypadł do gustu tak wielu osobom. To wnętrza, które znamy z katalogów IKEA i Pinteresta. Dominuje w nim naturalne drewno, biel i neutralne, pasujące do wszystkiego odcienie. Proste i ekologiczne rozwiązania, które sprawdzą się zarówno w dużych jak i niewielkich przestrzeniach. 

Twórcą tego najchętniej chyba wybieranego w dzisiejszych czasach stylu jest szwed Carl Larsson. W latach 60-tych jego prace malarskie, akwarele bazujące na bieli, jasnych barwach i sielskim ujęciu codziennego życia skandynawów zainspirowały powstanie nowego nurtu w sztuce aranżacji wnętrz. 

Stylistyka bazuje na prostych elementach, jednak nie jest pozbawiona przytulności. Osiągnięta jest głównie dzięki użyciu naturalnych tkanin takich jak bawełna, len czy wełna. By zapobiec monotonii, można wprowadzić tapety lub przełamać całość barwnymi akcentami w postaci akcesoriów lub tekstyliów w intensywnych kolorach.

Oświetlenie

Jasne barwy optycznie powiększają wnętrze i nadają mu lekkości. Jednak w stylu skandynawskim nie możemy pominąć oświetlenia. Pomoże nam ono odpowiednio wyeksponować mocne strony pomieszczenia, lub też ukryć te, którymi nie chcemy się chwalić. Warto szczególnie zwrócić na nie uwagę, bo dobrze dobrane pozwoli nam zmiękczyć wnętrze i nadać mu odpowiedni nastrój. 

Hygge

Styl skandynawski przekłada się na wyznawaną w tym regionie filozofię Hygge, czyli małych codziennych przyjemności. Wnętrza mają być zaprojektowane tak, by maksymalnie ułatwić korzystanie z nich i sprawiać radość. Ciepłe barwy, przytulne tkaniny czy elementy kojarzone z naturą takie jak drewno, czy roślinne dekoracje mają wzbudzać w nas pozytywne emocje i działać relaksująco. 

Styl vintage

Vintage to przemycenie piękna designu z minionych lat do swojego wnętrza. Mamy tutaj duże pole do popisu! Możemy wybierać pośród styli, lub mieszać je dowolnie tworząc niepowtarzalne, eklektyczne połączenia. Zwłaszcza jeżeli zależy nam na stworzeniu unikalnego, jedynego w swoim rodzaju pomieszczenia, to naprawdę warto wybrać się na pchli targ lub poszukać na strychu. Popularność tego stylu to również zasługa rosnącej świadomości oraz życia w nurcie slow. Zamiast kupować nowe rzeczy i wspierać konsumpcjonizm, w trosce o planetę staramy się ponownie wykorzystać to, co mamy. Efekty potrafią być naprawdę zachwycające. 

Mid century i PRL

Od ostatnich kilku lat na popularności coraz bardziej zyskują niegdyś znienawidzone meble i dodatki z epoki PRL-u. Lata 50-te i 60-te to tak naprawdę bardzo dobry okres dla polskiego designu, słynne fotele uszaki, porcelana z Ćmielowa czy meble projektu Rajmunda Hałasa są świetnym uzupełnieniem wielu wnętrz, również tych utrzymanych w minimalistycznym skandynawskim stylu. Oprócz ponadczasowego designu, wyróżniają się też jakością, często wykonane są z litego drewna, lub płyty pokrytej fornirem np. z czeczoty. Sama forma mebla to też świetna baza do przeróbek, zmiany tapicerki, zastąpienia wykończenia na wysoki połysk delikatnym satynowym lakierem lub wymiany uchwytów na bardziej nowoczesne. 

Styl industrialny

Również przemysłowe elementy z okresu PRL-u, takie jak np. metalowe fabryczne lampy czy bakelitowe gniazda często możemy zastosować jako dodatki do wnętrz w stylu industrialnym. Stare metalowe ozdoby idealnie sprawdzą się skontrastowane z czerwoną cegłą, w pomieszczeniach urządzonych w stylu loftowym, klubach czy kawiarniach. Co więcej, nie musimy ograniczać się jedynie do gotowych rozwiązań, stare metalowe siedzenia z traktora w nowym wydaniu mogą przyjąć formę oryginalnych hokerów, a żeliwne nogi od maszyny do szycia mogą posłużyć nam do stworzenia np. stolika do kawy.

Materiały i tkaniny

Wraz z modą na PRL powracają do nas coraz częściej różnego rodzaju makramy, makatki i ciężkie tekstylia z nadrukami w stylu op artowych lat 60-tych lub z kwiatowymi wzorami. Klasyczne wełniane dywany, czy folkowe narzuty zwane pasiakami pozwolą nam wprowadzić do pomieszczenia ciekawy retro vibe, bez narażenia na szwank naszych funduszy i konieczności reorganizacji pozostałych elementów wnętrza.

Styl rustykalny

Czyli wracamy na sielską wieś. Ten styl to nic innego jak urządzanie pomieszczeń na wzór wiejskich zabudowań z końca XIX i początku XX wieku. Proste, grubo ciosane drewniane meble, odsłonięte drewniane belki, folkowe elementy w postaci dodatków i tekstyliów, dekoracyjna ceramika. Wszystko to urządzone prosto, przytulnie i z naciskiem na bliskość natury. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy chcemy uciec od głośnych i zanieczyszczonych miast styl ten wydaje się być idealną alternatywą. 

Bazowe kolory

Urządzając mieszkanie w tym stylu nie musimy już wybierać między fuksją a antracytem. Paleta barw w stylu rustykalnym ma odzwierciedlenie w naturze. Na ścianach dominują jasne barwy – biel lub pastele. Jeżeli zaś chodzi o meble, to pozostajemy przy naturalnych odcieniach drewna. 

Postaw na dodatki 

Haftowane serwety, koronkowe obrusy, miedziane naczynia do gotowania – to dodatki, które dosyć prosto wpleść w estetykę naszego wnętrza by osiągnąć oczekiwany efekt. Idealnie gdyby w pomieszczeniu, które chcemy urządzić znajdował się np. stary kaflowy piec. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to z powodzeniem możemy zastąpić go metalową kozą lub kominkiem. W przypadku gdy mieszkamy w starej kamienicy lub wiekowym domu można zastanowić się np. nad odsłonięciem oryginalnych belek sufitowych lub sprawdzić, czy pod wieloma warstwami podłogi nie znajdują się oryginalne deski, które można zlecić do cyklinowania.

Mieszkanie marzeń

W dzisiejszych czasach urządzając mieszkanie ogranicza nas tak naprawdę wyłącznie nasza wyobraźnia. Mając do wyboru outlety, antykwariaty czy serwisy sprzedające rzeczy z drugiej ręki nie musimy zdawać się wyłącznie na ofertę sklepów. Dzięki takim możliwościom możemy nie tylko zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale też zadbać o ekologię poprzez nadanie przedmiotom, które miały wylądować na śmietniku drugiego życia. Dzięki dostępności blogów wnętrzarskich, programów dekoratorskich, czy chociaż platform typu Instagram czy Pinterest możemy wybierać pośród niekończących się inspiracji oraz konsultować nasze wybory z innymi. Zawsze możemy też zwrócić się o pomoc do profesjonalisty – dekoratora wnętrz, który zadba nie tylko o wygląd, ale też o optymalną funkcjonalność wnętrza. 

Może to też Ci się spodoba

Płytki na taras. Jakie będą najlepsze? Płytki gresowe i klinkierowe

Wykończenie tarasu płytkami ceramicznymi jest estetyczne i wyjątkowo praktyczne, bo dość łatwo utrzymać go we względnej czystości. Taras w ogrodzie to de facto przedłużenie naszego salonu. Reprezentacyjny charakter tarasu podkreśla zastosowanie dekoracyjnych, ciekawie wykończonych płyt. Najczęściej wykonujemy taras z płytek z gresu lub klinkieru. Płytki na taras zwykle dopasowuje się do barwy i sposobu wykończenia […]

Przegląd prasy

Anomalia na rynku nieruchomości. Mieszkania wracają na oferty. Dlaczego? Przegląd prasy 11.03.2024

Zarezerwowane mieszkania wracają na oferty. W związku z tym sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach w Polsce w lutym wzrosła i wyniosła 4,6 tys. Tymczasem deweloperzy wprowadzili w tym miastach do sprzedaży zaledwie kilkadziesiąt mieszkań więcej niż sprzedali.

Ewelina Zdancewicz mar 11, 2024 · 3 min. czytania

Ile czasu minie zanim zarobię pierwsze pieniądze?

Ile czasu minie zanim zarobię pierwsze pieniądze?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.