Biuro nieruchomości? Nie, dziękuję!

maj 11, 2014 · Time 4 min. czytania

Coraz częściej w ogłoszeniach spotykam się właśnie z tym zdaniem: “Biuro nieruchomości? Nie, dziękuję!” Najlepsze jest to, że widnieje ono już w nagłówku napisane wielkimi literami, zakończone wykrzyknikiem. Kiedyś zastanawiałam się, dlaczego ludzie tak piszą. Teraz już wiem…

Dlaczego ludzie tak niechętnie korzystają z usług biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami? Dlaczego słyszę: Biuro nieruchomości? Nie, dziękuję! Przeważnie z czterech powodów.

1. Sam zrobię to lepiej

Po pierwsze, ludziom wydaje się, że mają doświadczenie w sprzedaży nieruchomości, ponieważ w przeszłości udało im się zrobić to samemu i nie widzą sensu płacenia za tę usługę pośrednikowi. 

Jest grono osób, które są w stanie dobrze zająć się sprzedażą swojej nieruchomością i faktycznie nie potrzebują pomocy pośrednika.  Można powiedzieć , że robią to hobbystycznie, mają żyłkę handlowca, wiedzą jak i gdzie reklamować swoje ogłoszenie. Znają lokalny rynek, są w stanie realnie wycenić swoją nieruchomość i mają dużo wolnego czasu m.in. na odbieranie telefonów, prezentację mieszkania. Są jeszcze Ci, którym dopisało szczęście albo sprzedali, gdy na rynku panowała hossa. Schody zaczynają się wtedy, gdy szczęścia brak a na rynku bessa.

2. Mam złe doświadczenia związane z agentami

Po drugie, mają złe doświadczenia ze współpracy z agencjami. W ich opinii biuro nie pomogło w sprzedaży, nie zajęło się tak jak tego oczekiwali i nie sprzedało nieruchomości. 

Na rynku jest kilkaset biur nieruchomości, więc wybór odpowiedniego jest duży, ale też trudny.
Jeśli właściciel miał już pewne doświadczenie z pośrednikami, nawet jeśli nie było ono do końca pozytywne, to już wie czego nie chce, na co powinien tym razem zwrócić uwagę, aby sytuacja się nie powtórzyła.

Ale czy z powodu jednego złego doświadczenia powinien wrzucać wszystkich pośredników do jednego worka? A jeżeli istnieje na rynku ktoś, kto mógłby zająć się sprzedażą nieruchomości w sposób rzetelny i profesjonalny? Może wystarczy poświęcić trochę więcej czasu na selekcję biura i osoby do współpracy. Sprawdzić referencje danego agenta, aby następna sprzedaż z udziałem pośrednika zakończyła się szybką i satysfakcjonującą transakcją.

3. Nie chcę ciągle odbierać telefonów

Po trzecie, chcą uniknąć zmasowanego ataku telefonów od agentów z prośbą o pozwolenie na przyprowadzenie klienta, udostępnienie oferty lub umówienie spotkania.

Ludziom wydaje się, że zamieszczenie takiej informacji sprawi, że żaden agent nie zadzwoni, bądź ilość telefonów z biur nieruchomości zostanie ograniczona. Nie biorą natomiast pod uwagę faktu, że jest część agentów, którzy tylko czekają na takie okazje.

Pierwszą falę ataku można zignorować, ale należy wziąć pod uwagę, że znaczna część biur za jakiś czas przypomni sobie o tej ofercie i telefony rozdzwonią się ponownie. Dlatego są tylko dwa skuteczne sposoby, aby w ogóle nie odbierać takich telefonów:

– nie wystawiać nieruchomości na sprzedaż,
– lub powierzyć sprzedaż profesjonaliście, który uwolni nas od nachalnych kontaktów.

4. Nieruchomość sprzeda się sama

Po czwarte, z czysto optymistycznego podejścia do sprzedaży, wierzą, że sami sprzedadzą i nie potrzebują pomocy.

Na początku sprzedaży najbardziej optymistycznie nastawione są osoby, które po raz pierwszy mają z tym do czynienia. Są podekscytowani ilością telefonów, wejść na ogłoszenie, umówionymi prezentacjami. Niestety z czasem zainteresowanie kupujących nieruchomością maleje i oferta miesiącami wisi na rynku.

Optymiści, nie wiedząc o tym wierzą, że dopisze im szczęście, a to zaledwie kilka procent szans na sprzedaż. Tylko pamiętaj , gdy pierwszy entuzjazm mija i zaczynają się schody, bo klientów brak, czas upływa a ceny spadają, to warto czasami odpuścić i zaufać profesjonalistom.

 

Może to też Ci się spodoba

Ulga na remont mieszkania. Czym jest ulga termomodernizacyjna?

Ulga remontowa 2023. Czy remont mieszkania można odliczyć od podatku?

Co można odliczyć od podatku podczas remontu mieszkania i na jakich zasadach? Przeczytaj artykuł na temat ulgi na remont i dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na temat ulgi termomodernizacyjnej.

Igor Szumowski lis 22, 2023 · 6 min. czytania

Agentka z pasją do przestworzy

Ilu z Was marzy o wolności, zwłaszcza tej w przestworzach? Ile dalibyście żeby unosić się w powietrzu, nie tylko oczyma wyobraźni? Poznajcie agentkę z pasją do przestworzy – Natalię Jerkiewicz, która od lat realizuje swoje ekstremalne pasje i przenosi doświadczenia z nich czerpane na pracę w nieruchomościach.

Sprzedaż mieszkania spółdzielczego – niezbędne dokumenty

Spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu to fenomen na skalę światową, który przetrwał do dziś. Banki, świadome znaczącego udziału takich lokali w ogólnym rynku nieruchomości, stworzyły procedury, które pozwalają na finansowanie kredytem transakcji z ich udziałem. Jak wygląda to w praktyce?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.