Co to jest WIBOR i co należy o nim wiedzieć?

kwi 10, 2018 · Time 3 min. czytania

Jeśli kiedykolwiek przyszło Wam do głowy sprawdzić swoje możliwości kupna nieruchomości na kredyt, to z pewnością usłyszeliście w banku złowrogo brzmiące słowo WIBOR. Sprawdź, czym jest i co należy o nim wiedzieć.

Przeciętny kredytobiorca z reguły chce po prostu zaciągnąć kredyt i zamieszkać w wymarzonym lokum. Interesuje go przede wszystkim ile dostanie pieniędzy i jaka będzie wysokość miesięcznych spłat. Zastanawia się, czy będzie go stać na spełnienie marzenia o „własnym M”. Nic bardziej mylnego. Na oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się stała marża banku, która jest niezmienna przez cały okres kredytowania i nasz bohater.

WIBOR – co to jest?

To referencyjna wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym, czyli cena jaką płacą banki za pieniądze, które pożyczają od innych banków. Mogliście spotkać się z różnymi oznaczeniami, np. 1M, 3M, 6M, które oznaczają okresy czasowe na jakie banki udzielają sobie nawzajem pożyczki.

Najpopularniejszym okresem uwzględnianym przy kredytach hipotecznych jest WIBOR 3M, co oznacza zmienność jego wartości raz na 3 miesiące. Właśnie ta zmienność może być bardzo myląca dla przeciętnego kredytobiorcy. Wysokość raty kredytu wyznacza kwota zaciągniętego zobowiązania, podzielona na ilość miesięcy spłat, pomnożona przez wartość oprocentowania w stosunku rocznym.

Jak wpływa na oprocentowanie kredytu?

Ustaliliśmy już, że oprocentowanie to stała marża + WIBOR 3M, czyli raz na 3 miesiące oprocentowanie może ulegać zmianie. Przekornie, w gorszej sytuacji mogą być kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt w okresie niskiej wartości WIBOR, ponieważ marża banku jest wtedy wyższa, a przecież jednocześnie niezmienna przez cały okres kredytowania. Obecna stawka WIBOR 3M oscyluje w granicach 1,70%, ale 10 lat temu wynosiła 6,28%, a w roku 2000 aż 18,40%.

W związku z tym przeciętny kredytobiorca, zaciągając kredyt hipoteczny na okres 20 – 30 lat, powinien brać pod uwagę nie tylko wysokość miesięcznych spłat, ustalonych w dniu udzielenia kredytu, ale również możliwość wahań stawki WIBOR. Co ma na to wpływ? Mówiąc krótko – gospodarka i polityka pieniężna państwa, w reakcji na stopień inflacji, czyli wiele zmiennych na rynkach finansowych. Pocieszające jest to, że w ujęciu historycznym im wyższa była stawka WIBOR, tym tańsze były nieruchomości, a co za tym idzie, niższe były też kwoty kredytów. Należy jednak pamiętać, że „własne M” kupuje się za własne pieniądze, a WIBOR jest podstawą wyznaczania wysokości oprocentowania większości kredytów udzielanych w Polsce dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, przez co ma istotny wpływ na gospodarkę i zasobność naszych portfeli.

Może to też Ci się spodoba

5 pierwszych kroków do szybkiej sprzedaży nieruchomości

Dom na lata buduje się od solidnych fundamentów, a skuteczną drużynę piłkarską od linii obrony. Szybką sprzedaż nieruchomości zaczyna się zaś od sumiennego przygotowania do całego procesu. Na czym należy się skupić w szczególności? Poznaj 5 pierwszych kroków do szybkiej sprzedaży nieruchomości!

Pomysł masowej budowy mieszkań czynszowych. Czy to realne? Przegląd prasy 11.04.2023

Oprócz Bezpiecznego kredytu 2 proc. oraz darmowego kredytu proponowanego przez KO pojawiła się jeszcze trzecia koncepcja. Ten pomysł to masowa budowa mieszkań czynszowych. Czy ta koncepcja jest realna i jak wpłynęłaby na rynek nieruchomości? I jak obecnie prezentują się ceny nieruchomości? Zachęcamy do przeczytania naszego nowego przeglądu prasy! Spadek cen mieszkań z drugiej ręki coraz […]

Umowa użyczenia mieszkania

Użyczeniem nazywamy zgodę na nieodpłatne użytkowanie lokalu przez wskazaną osobę i ustalony w umowie czas. To odróżnia użyczenie od umowy najmu, który z zasady jest odpłatny oraz od darowizny, która przenosi prawo własności na stałe. Czego dowiesz się z artykułu: Kto i kiedy może zawrzeć umowę użyczenia mieszkania. W jakiej formie zawiera się umowę użyczenia […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.