Wynajem mieszkania dla studenta

lut 28, 2016 · Time 7 min. czytania

Przed tysiącami młodych ludzi w Polsce staje właśnie jedno z trudniejszych zadań w studenckim kalendarzu – wynajem mieszkania na cały najbliższy rok akademicki. Poniżej przedstawiamy porady, które pomogą zarówno świeżo upieczonym studentom, jak i zaprawionym w bojach żakom, odnaleźć się na rynku nieruchomości  i znaleźć wymarzone M do nauki i studiowania.

Długo szukaliśmy odpowiedzi na to, co nastręcza największych problemów w trakcie wyzwania, jakim jest wynajem mieszkania. Monitorowaliśmy sieć, przeprowadzaliśmy ankiety, rozmawialiśmy z każdym z Was z osobna. Na tej podstawie przygotowaliśmy niezbędne kompendium wiedzy, które pozwoli Wam sprawnie i bezpiecznie znaleźć wymarzone cztery kąty.

Jak podpisać umowę o wynajem mieszkania – co musi się w niej znaleźć i na jakie zapisy uważać?

Przede wszystkim musi ona być! – zauważa Krzysztof Jarmoliński, specjalista ds. wynajmu mieszkań w olsztyńskim oddziale freedom – Jeżeli chodzi o wynajem mieszkania, to nie możemy za nic w świecie dopuścić, aby umowa była zawarta na przysłowiową “gębę”. Należy też w niej zawrzeć szczegółowo wszystkie kwestie tak, aby nie dopuścić do żadnych spornych sytuacji. Są to między innymi koszt najmu, forma rozliczania się, wysokość kaucji i sytuacje, w których zostaje ona u właściciela mieszkania oraz to, co obejmują opłaty eksploatacyjne.

Umowa o wynajem mieszkania to także szereg zabezpieczających paragrafów, które mogą nam uprościć lub utrudnić życie z właścicielem. Trzeba uważać na zapis mówiący o możliwości kontrolowania stanu mieszkania przez właściciela. Jeżeli nie chcemy być przez niego “nękani”, to warto umieścić zapis, który ograniczy takie wizyty do maksymalnie jednej w miesiącu. Kolejnym ważnym punktem jest to, co dzieje się z mieszkaniem po jego zdaniu. Wynajmujący często chcą, abyśmy po opuszczeniu ich nieruchomości wręcz ją odremontowali. Aby uniknąć takich wydatków, nie można zapomnieć o zapisie, który zabezpiecza najemcę, dopuszczając “normalne ślady użytkowania”, powstałe w wyniku zamieszkiwania lokalu.

Dodatkowe kwestie, które powinny być uregulowane umową:

  • podnajmowanie mieszkania osobom trzecim,
  • zakres dozwolonych prac remontowych,
  • trzymanie zwierząt w mieszkaniu,
  • okres obowiązywania umowy i czas w jakim można umowę wypowiedzieć,
  • stan wyposażenia mieszkania.

Wynajem mieszkania – prawa i obowiązki obu stron

Obowiązki zarówno najemcy, jak i wynajmującego, reguluje Kodeks Cywilny i ustawa o ochronie praw lokatorów, z której dowiemy się na przykład, że wynajmujący jest zobowiązany do naprawy elementów technicznego wyposażenia lokalu takich jak instalacje elektryczne, gazowe i wodne oraz konieczność wymieniania wadliwych okien czy drzwi. Warto zaznaczyć, że w razie niewykonania przez wynajmującego napraw, które mogą zagrażać bezpieczeństwu lokatorów, najmujący zyskują prawo do wypowiedzenia umowy. Obowiązkiem najemcy zaś jest regularnie opłacać umówiony czynsz, dbać o nieruchomość oraz dokonywać drobnych napraw sprzętu uszkodzonego z własnej winy. Trzeba pamiętać przede wszystkim, że to umowa pomiędzy stronami jest najważniejszym spisem praw i obowiązków, na które umawiają się obie strony. Dlatego też należy pamiętać, aby znalazły się w niej wszystkie możliwe ustalenia.

Jesteś właścicielem mieszkania i chcesz dowiedzieć się, jak bezpiecznie i szybko znaleźć dobrego najemcę?

Kliknij tutaj!

Kaucja – zło konieczne?

Kaucja jest rzeczą normalną i za nic nie należy się jej bać. Spełnia funkcję zabezpieczenia dla wynajmującego, które chroni go przed zniszczeniem dorobku jego życia. Należy jednak jasno i precyzyjnie określić, w jakich sytuacjach jest zabierana lub pomniejszana. Znowu powracamy do kwestii dokładności umowy i jej zapisów. Jeżeli jest skonstruowana należycie, odzyskanie kaucji nie stanowi najmniejszego problemu. Wartość kaucji można dodatkowo negocjować i rozbić na pomniejsze raty, jeżeli wpłacenie całej kwoty z góry stanowi dla nas problem finansowy. Trzeba pamiętać, że właściciel mieszkania ma równie duże obawy przed przekazaniem mieszkania, co lokator przed wpłacaniem kaucji. W tej sytuacji pozostaje nam ufać sobie nawzajem, podpierając się oczywiście dobrą umową.

Jak postępować kiedy coś w mieszkaniu uległo zniszczeniu?

Należy przede wszystkim niezwłocznie poinformować o tym fakcie właściciela. Jeżeli usterka nie powstała z naszej winy to obowiązkiem wynajmującego jest usunięcie jej bez zbędnej zwłoki. Niczego, z wyjątkiem drobnych napraw, nie powinniśmy realizować zaś na własną rękę, a wszelkie uszkodzenia najlepiej dokumentować fotograficznie. Takie postępowanie, w oparciu o umowę najmu, gwarantuje brak wzajemnych roszczeń i bezpieczeństwo dla wpłaconej przez nas kaucji.

Wynajem mieszkania – gdzie szukać ofert dla studenta?

Wraz z rozwojem mediów społecznościowych i znacznym wzrostem ich znaczenia w przekazywaniu informacji, popularność zyskują specjalne grupy dyskusyjne w serwisie Facebook, których uczestnicy wymieniają się swoimi ofertami. Przykładem takiego forum jest między innymi grupa “Nieruchomości po znajomości 🙂”, skutecznie rozwiązująca problemy mieszkaniowe warszawskich żaków. Zdaniem Jakuba Bartoszka nie można jednak zapominać o takich portalach jak olx.pl, gumtree.pl i dom.gratka.pl. Ogłoszenia, które się tam znajdują często są w zasięgu finansowym studentów. Krzysztof Jarmoliński podkreśla również ogromną rolę prasy i serwisów lokalnych, zwłaszcza w mniejszych miastach. Jako pośrednik poszukujący mieszkań dla swoich klientów przyznaje, że często właśnie w tych nieco zapomnianych miejscach wynajduje prawdziwe “perełki” w cenach, o które ciężko na internetowych giełdach.

Czy wynajem mieszkania z pośrednikiem to gra warta świeczki?

Pośrednik przede wszystkim zaoszczędzi Twój czas, prezentując wybrane oferty, dokładnie dopasowane do Twoich oczekiwań. Posiadając pokaźne bazy nieruchomości, może w każdej chwili zaprezentować Ci mieszkania o określonym metrażu, piętrze, lokalizacji i ilości pomieszczeń w dokładnie takiej kwocie, jaką jesteś w stanie przeznaczyć na comiesięczne utrzymanie. Największą wartością jest na pewno opieka nad procesem tworzenia umowy, zbadanie, czy wynajmujący jest faktycznym właścicielem oraz pomoc przy ewentualnych problemach. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i setkom przeprowadzonych transakcji, pośrednik pomoże wynegocjować najlepszą cenę i zwróci uwagę na wszelkie aspekty, które rozgorączkowanemu studentowi mogłyby nie przyjść do głowy. Jaki jest koszt takiej usługi i co jeszcze dzięki niej zyskujemy? Kwota, jaką “zainkasuje” pośrednik podlega negocjacjom i ustalana jest w taki sposób, aby jej koszt niejako zwrócił się najmującemu, dzięki wynegocjowaniu przez doradcę możliwie najlepszych warunków dla nieruchomości, która stanowi spełnienie marzeń o studenckim mieszkaniu 🙂

Przy pracach nad tym artykułem udało się nam zgromadzić mnóstwo treści, których nie zmieściliśmy w tym poradniku. Jeżeli chcesz być na bieżąco z tematyką wynajmu mieszkań, śledź nasze profile na Facebooku i Twitterze. Tam opublikujemy najciekawsze historie związane z najmowaniem nieruchomości!

Może to też Ci się spodoba

Czy agent nieruchomości to praca dla studenta?

Duża swoboda i elastyczność, atrakcyjne zarobki i nieograniczone możliwości rozwoju – brzmi idealnie, ale czy na pewno agent nieruchomości to praca dla studenta?

ak powinna wyglądać polityka mieszkaniowa w Polsce? Przegląd prasy 22.01.2024

Jak powinna wyglądać polityka mieszkaniowa w Polsce? Przegląd prasy 22.01.2024

O tym, jak powinna wyglądać polityka mieszkaniowa w Polsce, prowadzonych jest wiele dyskusji. Nowy wiceminister rozwoju i technologii Krzysztof Kukucki w wywiadzie dla Interii porusza tę kwestię. Więcej w naszym nowym Przeglądzie prasy Freedom!

Ewelina Zdancewicz sty 22, 2024 · 4 min. czytania

Prowizja za usługę pośrednictwa – dwie propozycje. Jak podjąć decyzję?

Dostałem dwie różne propozycje prowizji za usługę pośrednictwa. Jak podjąć decyzję, z kim nawiązać współpracę?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.