Pierwsze mieszkanie 2023 - rząd przyjął program tanich kredytów

mar 15, 2023 ·

Oszczędzanie na własne mieszkanie może trwać latami. Brak środków na wkład własny skutecznie wstrzymuje decyzje zakupowe kredytobiorców. Program Pierwsze Mieszkanie ma temu zaradzić. Składa się z dwóch części, czyli programu “Bezpieczny kredyt 2 proc.” i “Konto mieszkaniowe”. 14 marca rząd ostatecznie przyjął projekt ustawy dotyczący programu Pierwsze Mieszkanie.

Program Pierwsze Mieszkanie już przyjęty

14 marca 2023 roku rząd przyjął program Pierwsze Mieszkanie. To projekt, który ma na celu pomoc w zakupie pierwszego mieszkania osobom, których obecnie na to nie stać. A ta grupa osób znacznie się zwiększyła w ciągu ostatnich lat w związku z podwyżką stóp procentowych, galopującą inflacją oraz wynikiem tych dwóch składowych, czyli spadkiem zdolności kredytowej.

Pierwsze Mieszkanie określane jest przez rząd jako program kompleksowy. Wynika to z faktu, że składają się na niego dwa instrumenty pomocowe:

  1. Bezpieczny kredyt 2%,
  2. Konto Mieszkaniowe.

O tym, jak działają, więcej przeczytasz poniżej.

Jak działa program Pierwsze Mieszkanie?

Pierwsza część programu Pierwsze Mieszkanie to “Bezpieczny kredyt 2 proc.” i to właśnie o nim jest ostatnio najgłośniej. Kredyt z gwarancją niskiego oprocentowania będzie mogła uzyskać każda osoba, która spełnia podstawowe warunki. Te warunki to m.in. brak własnego mieszkania (obecnie i w przeszłości). Dotyczy to także domu oraz spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Dodatkowo “Bezpieczny kredyt 2%” obwarowany jest limitem wiekowym, czyli adresowany jest do osób do 45. roku życia. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

To Cię zainteresuje: “Bezpieczny kredyt 2%” już od lipca. Kto skorzysta z programu?

Drugim elementem programu Pierwsze Mieszkanie jest Konto Mieszkaniowe, czyli specjalne konto oszczędnościowe, prowadzone przez banki komercyjne. Według zapowiedzi może je otworzyć osoba, która nie ma i nie miała własnego mieszkania, a także domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Ponadto Konto Mieszkaniowe może założyć ktoś, kto w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci:

  • lokalu o pow. do 50 m2 przy dwójce dzieci,
  • 75 m2 przy 3 dzieci i 90 m2 przy 4,
  • bez limitu m2 przy 5 i większej liczbie dzieci.

To warunki podstawowe. Konto Mieszkaniowe może założyć także ktoś, kto posiada prawo do mieszkania, ale tylko w określonych przypadkach.

Dla kogo jest program Pierwsze Mieszkanie?

Program Pierwsze Mieszkanie kierowany jest do rodzin z dziećmi, rodzin bez dzieci, singli, par nieformalnych – wszystkich, którzy w obecnych warunkach nie mogą pozwolić sobie na wzięcie kredytu mieszkaniowego. Jednocześnie muszą być to osoby, które spełniają warunki zawarte w Pierwszym Mieszkaniu.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda ocenia, że co roku z programu Pierwsze Mieszkanie skorzysta ok. 30-40 tys. osób. A docelowo podczas pięciu lat funkcjonowania programu ma to być 200 tys. osób. Waldemar Buda na antenie Polsat News podkreślił, że to ogromne grono osób, które dzisiaj są wykluczone mieszkaniowo oraz które nie mogą wystartować z rodziną ani w dorosłość.

Kiedy ma ruszyć program Pierwsze Mieszkanie?

Według zapowiedzi rządu obie części programu Pierwsze Mieszkanie mają ruszyć już w lipcu. Natomiast uchwała dotycząca projektu ma być procedowana na posiedzeniu Sejmu w kwietniu. Im bliżej wejścia programu w życie, tym więcej szczegółów ze strony rządu. Nie można jeszcze składać wniosków.

A zapytań jest całe mnóstwo – klienci dosłownie czekają w blokach startowych na start Pierwszego Mieszkania, aby móc ubiegać się o kredyt. Czy nowy, rządowy program przyniesie odwilż na rynku nieruchomości? Według wielu ekspertów – dokładnie tak ma się stać. Jednak czas to zweryfikuje.

Czytaj także: Świadectwo charakterystyki energetycznej – wszystko, co warto wiedzieć o świadectwie energetycznym

Może to też Ci się spodoba

Jak sprzedać dom?

Odpowiedź na pytanie: “jak sprzedać dom?” zależy od tego, komu się je zadaje. Sprzedający najczęściej odpowie: „szybko” albo „jak najdrożej”. W przeciwieństwie do kupującego, który po drugiej stronie transakcji chce kupić „jak najtaniej”. A co powie pośrednik?

Rekord w 2021 roku. 10 nowych oddziałów Freedom Nieruchomości!

Tego nie mogliśmy się spodziewać po roku z pandemią. Freedom Nieruchomości podpisało 10 nowych umów franczyzowych i zamyka pierwszy kwartał 2021 roku z 56 oddziałami w całej Polsce na koncie. Co przyciąga nowych przedsiębiorców do różowej sieci? Dlaczego z Freedom sukces w branży jest pewny, a Ty masz poczucie stabilizacji? Mogłoby się wydawać, że nie […]

Pewny wybór 02: Czym tak naprawdę zajmuje się agent nieruchomości i dlaczego warto skorzystać z jego usług?

Agent nieruchomości to wciąż niedoceniany zawód. Błędnie traktujemy go jak nachalnego sprzedawcę, który próbuje nam coś wcisnąć.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.