Każdy boom w pewnym momencie się kończy. Rynek rozwija się cyklicznie.

  • Rynek najmu zyskuje na popularności.
  • Lekkie spowolnienie tempa zakupu nieruchomości nie oznacza jeszcze zapaści na rynku.
  • Wojna za naszą granicą oznacza olbrzymi szok po stronie podażowej.

Zapraszamy do lektury najnowszych artykułów prasowych dotyczący sytuacji na rynku nieruchomości.

Ceny mieszkań w Polsce w 2022 roku rosną bardziej niż inflacja. Infor.pl, 16.05.2022


Metr kwadratowy mieszkania w dużym mieście zdrożał w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 15,6%. Tak wynika z najnowszych danych NBP. Czy wojna za naszą wschodnią granicą przyniesie przecenę? Z kilku powodów może być wręcz przeciwnie. Ile kosztują mieszkania w Polsce? Przeczytaj więcej pod tym linkiem.

Okres burzy na rynku mieszkań. Widać wyraźną zmianę trendu. Business Insider, 19.05.2022

Po czasie niskich rat kredytów oraz pracy i nauki zdalnej, gdy wynajem mieszkań stracił, dziś znów zyskuje na popularności. Wzrost dotyczy zarówno znanego i dobrze funkcjonującego najmu prywatnego, jak i instytucjonalnego, który w ostatnim czasie bardzo się rozwija. Przeczytaj więcej pod tym linkiem.

Jest ryzyko, jest flipp jest zysk. Rzeczpospolita, 19.05.2022

Michał Grzeląska, dyrektor oddziału Freedom Nieruchomości Łódź Wierzbowa, uważa, że flippy to biznes jak każdy inny. – Wprawdzie zmieniają się realia, konkurencja jest coraz większa, ale jeśli ktoś się wyspecjalizował w takich inwestycjach, ma swoje ekipy remontowe, to nadal jest w stanie dobrze zarabiać – zapewnia. Pytany o zyski, Michał Grzeląska zaznacza, że nie ma jednej odpowiedzi. – Wszystko zależy, za ile się kupi mieszkanie do remontu, czy jest to mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego, czy są to bloki czy kamienice, ile czasu minęło od zakupu. Przeczytaj więcej pod tym linkiem.

Wyższe raty, „bezprecedensowy” wzrost cen materiałów. „Część osób będzie miała poważne kłopoty” TVN24.pl, 20.05.2022

Przez ostatnie lata mieliśmy boom na rynku nieruchomości. Ceny rosły z miesiąca na miesiąc. Teraz rynek trochę się osłabił, ale nie jest w zapaści. Jest takie lekkie spowolnienie – mówiła na antenie TVN24 Edyta Wojtyła z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa Damian Kaźmierczak zwracał uwagę na połączenie rosnących kosztów materiałów budowlanych i rat kredytów. Przeczytaj więcej pod tym linkiem. 

Rynku nieruchomości, quo vadis? Forsal, 21.05.2022

Każdy boom w pewnym momencie się kończy. Rynek rozwija się cyklicznie. Ale jak dotąd nie widać jakichś oznak załamania. W zasadzie zjawisk, które mogłyby sygnalizować jakieś duże zmiany strukturalne w fazie cyklu czy po stronie popytowej, na razie nie obserwujemy” – mówił prof. Jacek Łaszek, odpowiedzialny w NBP za cykliczne raporty z rynku nieruchomości. Wojna w jego opinii oznacza olbrzymi negatywny szok po stronie podażowej – koszty idą do góry, jednak trudno przewidzieć, jaki będzie tu wpływ na stronę popytową. Przeczytaj więcej pod tym linkiem.